Zespół kuwady lub ciąża współczulna

Zespół kuwady lub ciąża współczulna

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Większość artykułów dotyczących psychologii koncentruje się na dobrze znanych zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja i lęk. Istnieją jednak różne problemy psychiczne, które mogą być równie dokuczliwe a nawet powodujące gorsze dolegliwości i złe samopoczucie. Jednym z najciekawszych jest zespół kuwady, znany również jako ciąża współczulna.

Zespół kuwady objawia się u przyszłych ojców ich pierwszego dziecka i prowadzi do wielu typowych objawów ciąży. W tym artykule będziemy poruszać najczęstsze objawy tego zespołu, a także jego możliwe przyczyny.

Zespół kuwady: co to jest?

Zespół kuwady jest stanem, który sprawia, że ​​niektórzy mężczyźni mają objawy podobne do ciąży, gdy ich partnerka spodziewa się dziecka. Chociaż nikt nie zna dokładnej przyczyny tego zespołu, uważa się, że może to być związane ze zbyt dużą empatią w stosunku do ciąży i organicznymi zmianami, które może wywoływać empatia.

Stan ten znacznie zmienia hormony mężczyzn, którzy cierpią z tego powodu. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że poziomy testosteronu osób dotkniętych chorobą w większości przypadków zmniejszają się. Wzrasta natomiast poziom prolaktyny (jednego z głównych hormonów związanych z ciążą).

Eksperci różnicują ten stan od innych zaburzeń psychicznych, takich jak ciąża rzekoma. Ten ostatni występuje u kobiet. Jednak obydwa zaburzenia są klasyfikowane jako psychosomatyczne, czyli zaburzenia, w których umysł wytwarza rzeczywiste zmiany w ciele.

Zespół kuwady

Najczęstsze objawy

Objawy tego stanu zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i zazwyczaj znikają po narodzinach dziecka. Dlatego też, ponieważ nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowia, zespół kuwady nie jest uważany za poważny problem.

Jednak większość objawów, które powoduje ten stan może być dość kłopotliwa. Niektóre z najczęstszych to:

  • Poranne mdłości.
  • Huśtawka nastrojów, zwiększona drażliwość i zwiększona wrażliwość emocjonalna.
  • Zachcianki i awersje do jedzenia i zapachu.
  • Nagłe zmiany masy ciała (przyrost masy ciała i / lub utrata masy ciała)
  • Problemy jelitowe, takie jak biegunka, gazy lub bóle brzucha.
  • Bóle brzucha podobne do skurczów.

Możliwe przyczyny zespołu kuwady

Zmiany hormonalne

Niektórzy eksperci uważają, że zmiany hormonalne, których doświadcza kobieta w ciąży, mogą z kolei wpływać na hormony mężczyzny, co tłumaczyłoby spadek poziomu testosteronu i zwiększenie poziomu prolaktyny.

Nadmierna empatia

Niektóre badania sugerują, że mężczyźni, którzy nadmiernie stawiają się na miejscu swojej partnerki mogą częściej wykazywać objawy tego zespołu. Oznacza to, że skłonność mężczyzny do brania na siebie ciężaru lub chęć aktywnego udziału w ciąży może spowodować ten stan.

Mężczyzna w ciąży

Niepokój i stres

Ciąża stanowi ważną zmianę w życiu pary. W niektórych przypadkach staje się nad wyraz stresującą sytuacją, która może wywołać niepokój u ojca. Zbyt duży niepokój związany jest ze spadkiem testosteronu. Naukowcy sugerują, że może to wyjaśniać niektóre z objawów tego stanu.

Zazdrość

Ponadto, niektórzy psychologowie sugerują, że mężczyźni cierpiący na ten syndrom mogą czuć się zazdrośni o matkę (ponieważ czują nowe życie tworzące się w nich) lub o dziecko (ponieważ nie będą już najważniejszą osobą w życiu partnerki). Ta zazdrość może powodować zaburzenie, ponieważ jest to rodzaj nieświadomego sposobu na zwrócenie uwagi na siebie.

Chociaż może to być dość denerwujące, zespół kuwady nie jest wcale niebezpieczny. Jeśli cierpisz z tego powodu pamiętaj, że skontaktowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego może postawić Cię na właściwej drodze do przezwyciężenia tego zespołu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.