Czy trudno Ci jest nawiązywać relacje z innymi?

Czy trudno Ci jest tworzyć relacje z innymi osobami? Nie zawsze jest to spowodowane nieśmiałością lub osobowością introwertyczną. Często trudności w kontaktach towarzyskich są związane ze sposobem, w jaki zostałeś wychowany, traumami z dzieciństwa, a nawet stanami lękowymi.

Relacje z innymi

„Trudno jest mi nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Czy coś jest ze mną nie tak?”. Jest to często powtarzające się pytanie u tych, którzy mają trudności z utrzymaniem kontaktów towarzyskich, nawiązywaniem przyjaźni, znalezieniem partnera lub asertywnym postępowaniem w danym kontekście społecznym.

Możesz nie być tego świadomy, ale jest to dość powszechny problem. Agatha Christie powiedziała kiedyś, że bardzo obawiała się publicznych wystąpień i przeprowadzania wywiadów. Tak samo Jorge Luis Borges był nieśmiały do tego stopnia, że wysyłał swojego przyjaciela Oliverio Girondo, aby ten występował w jego imieniu w jakiejkolwiek sytuacji publicznej.

Żadna z tych znanych osób nie była zbyt dobra w utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Poza tym oni sami też tego tak naprawdę nie chcieli. Woleli przebywać w swoich osobistych przestrzeniach twórczych. Wiele osób z ograniczeniami dotyczącymi umiejętności społecznych tak naprawdę lubi ten stan rzeczy.

Nawet mimo tego, że być może pragną też większej determinacji i umiejętności poruszania się po swoich kręgach społecznych. Tak więc, chociaż osoby takie jak wspomniane powyżej, a także Albert Einstein i pisarze Cormac McCarthy i Harper Lee, wykazywały oczywiste cechy nieśmiałości, nie każdy, kto wydaje się społecznie wycofany, naprawdę taki jest.

Czy trudno Ci jest tworzyć relacje z innymi osobami? Nie zawsze jest to spowodowane nieśmiałością lub osobowością introwertyczną. Często trudności w kontaktach towarzyskich są związane ze sposobem, w jaki zostałeś wychowany, traumami z dzieciństwa, a nawet stanami lękowymi.

Kontynuuj czytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co kryje się za takimi zachowaniami.

Powody, dla których trudno jest Ci tworzyć relacje z innymi

Kiedy ktoś zastanawia się nad tym, dlaczego trudno mu jest tworzyć relacje z innymi, naprawdę szuka rozwiązania dla bardzo typowej zagadki. Wiemy bardzo dobrze o tym, że współczesne społeczeństwo nadmiernie ceni sobie ekstrawersję, otwartość charakteru i postacie wybitnie wręcz społeczne.

Dzieje się tak dlatego, że osoby takie wydają się być obdarzone (przynajmniej na pierwszy rzut oka) najwyższą zdolnością do nawiązywania kontaktów z innymi i wyróżniania się z tłumu.

Smutna kobieta

Jednak takie założenie jest w rzeczywistości po części zupełnie błędne. Zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą być tak samo popularni. Ponadto niektórzy ekstrawertycy mają problemy z nawiązywaniem więzi z innymi i budowaniem trwałych relacji.

Jest to istotna kwestia, ponieważ trudności w kontaktach towarzyskich nie zawsze zależą od nieśmiałości lub introwersji. To prawda, że te cechy mogą rzeczywiście być jednym z czynników, ale nie jedynym.

Zinternalizowane reguły relacyjne w okresie dzieciństwa

Twoje dzieciństwo jest decydującym czynnikiem, który definiuje Twoje umiejętności lub trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Większość ludzi nieświadomie zinternalizowała zasady tworzenia relacji zaszczepione im przez ich głównych opiekunów (zazwyczaj rodziców). Pamiętaj jednak, że jeśli to nie zadziałało wtedy w ich wypadku, to też nie zadziała także i w Twoim.

To samo dotyczy sposobu, w jaki się komunikujesz. Jeśli Twoi rodzice nie byli biegłymi rozmówcami i nie mieli z Tobą zbyt wielu interakcji, Twoje umiejętności w tym zakresie także nie będą zbyt dobrze rozwinięte. Opiekunowie nieobecni emocjonalnie zawsze będą mieć wpływ na zdolności werbalne, emocjonalne i behawioralne dziecka.

Tak więc istnieje wokół nas wiele ekstrawertycznych dzieci z poważnymi ograniczeniami umiejętności społecznych, ponieważ brakuje im umiejętności relacyjnych jako bezpośredniego efektu tego wychowania.

Analogicznie rzecz biorąc innymi przyczynami ograniczeń relacyjnych są dysfunkcyjne, autorytarne środowiska rodzinne. Zwłaszcza dzieci jeśli dorastają w środowisku o niewielkim stopniu komunikacji społecznej.

Wymiary psychologiczne i neurologiczne

Jednak nie wszystkie problemy mają swoje przyczyny w okresie dzieciństwa. Czasami powód, dla którego może Ci być trudno nawiązywać relacje z innymi ludźmi, ma swój czynnik wyzwalający w czynnikach psychologicznych, a nawet neurologicznych.

Oto kilka przykładów:

Ekstrawertyczna kobieta

  • Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zespół Aspergera, który w wielu przypadkach może pozostać niezauważony, także mieści się w tym spektrum. W rzeczywistości wyjaśnia on, dlaczego tak wielu dorosłych ma problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich.
  • Ponadto lęk i stres to czynniki, które ograniczają i utrudniają umiejętności społeczne.
  • Na koniec zwróć uwagę na to, że za tym problemem mogą również stać zaburzenia psychologiczne, takie jak aspołeczne zaburzenie osobowości, fobia społeczna lub agorafobia. Są to jednak przypadki, w których dana osoba celowo unika kontaktów społecznych.

Wrażliwość na percepcję zmysłową

Wspomnieliśmy, że postacie takie jak Agatha Christie czy Jorge Borges unikały kontaktów społecznych. Ich oczywista nieśmiałość sprawiła, że preferowali oni bezpieczne środowisko i unikali narażania się na sytuacje, które sprawiały, że stawali się zestresowani i czuli niekomfortowo.

Cóż, nie możesz tak po prostu spytać kogoś, dlaczego trudno mu nawiązywać relacje z innymi ludźmi bez uwzględnienia jednego z najbardziej oczywistych czynników. Osobowości pełnej nieśmiałości.

Bardziej niż skupianie się na tym wzorcu zachowania byłoby ciekawiej zrozumieć, co się za tym kryje. Nieśmiali ludzie inaczej postrzegają świat zewnętrzny ze względu na tak zwaną wrażliwość i rozwiniętą percepcję zmysłową.

Na czym polega nieśmiałość?

Mózg nieśmiałych ludzi jest nieco inny. Średnio potrzebują oni więcej czasu, aby zareagować na bodźce zewnętrzne. Są bardziej introspekcyjni i refleksyjni, co uniemożliwia im szybkie przystosowanie się do tych środowisk społecznych, w których dana sytuacja wymaga od nich szybkiej reakcji.

Tłum, hałas, nowe bodźce lub narażenie na sytuacje, nad którymi nie mają kontroli, prowadzą do wzmożonego stresu i poczucia dyskomfortu.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że osoby takie zdają sobie sprawę z tego, że nieśmiałość ma również podłoże neurologiczne. Nie przeszkadza im to jednak w nauce odpowiednich strategii doskonalenia umiejętności społecznych.

Co zrobić, jeśli trudno Ci jest nawiązywać relacje z innymi osobami?

Każdy z nas może poprawić swoje umiejętności społeczne. Każdy może też nauczyć się lepiej odnosić do siebie nawzajem, aby cieszyć się interakcją w każdym środowisku.
Oto kilka sposobów na rozpoczęcie zmian w tym zakresie:

  • Wykryj sytuacje, w których czujesz się komfortowo. Być może będziesz w stanie użyć Internetu do wyszukania osób o podobnych zainteresowaniach. To dobry sposób na znalezienie podobnie myślących ludzi, z którymi możesz czuć się bezpiecznie. Może Ci to pomóc później otworzyć się na inne scenariusze dotyczące kontaktów społecznych.
  • Zredukuj swoje własne żądania i oczekiwania. Unikaj skupiania się tak bardzo na sobie, na strachu przed porażką, na braku wiedzy, co powiedzieć, na nielubieniu danej sytuacji. Przenieś swój wzrok z wnętrza na zewnątrz, aby pozwolić sobie na spontaniczne rozmowy. Nie wierz we wszystko, co podpowiada Ci Twój umysł.
  • Oprzyj się na ludziach godnych zaufania. Podziel się swoimi obawami z tymi, którzy naprawdę Cię znają i mogą Cię poprowadzić w trudnych sytuacjach.
  • Naucz się technik radzenia sobie ze stresem i lękiem społecznym.
  • Wzmocnij swoje umiejętności społeczne i popraw komunikację, asertywność, zarządzanie emocjami itp.

Podsumowując, warto tu podkreślić tylko jedną rzecz. Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli Twoje problemy z nawiązywaniem relacji z innymi osobami są chroniczne. Czyli gdy stanowią coś, co ciągnie się za Tobą od lat, a co obniża jakość Twojego życia. Niektóre terapie mogą mieć duży wpływ na Twoje życie. To może być przełom, którego najbardziej potrzebujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Chavira, D. A.; Stein, M. B.; Malcarne, V. L. (2002). Scrutinizing the relationship between shyness and social phobia. Journal of Anxiety Disorders. 16 (6): 585 – 98.

Scroll to Top