Malowany welon: historia miłości zrodzonej z różnic

Miłość ma nieoczekiwane możliwości, chwile i zwroty akcji. Obraz tego, jak pokręcone mogą być jej ścieżki, sprawia, że ​​Malowany welon jest jedną z tych historii, które są warte obejrzenia
Malowany welon: historia miłości zrodzonej z różnic

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2020

Oparty na powieści Williama Somerseta Maughama film „Malowany welon” został nakręcony dwukrotnie przed ostatnią wersją z 2006 r. W 1934 roku zawierał wspaniałą kreację Grety Garbo, natomiast „Malowany welon” z 1957 roku ozdobił występ Eleanor Parker.

Trzecia adaptacja książki na dużym ekranie stała się z kolei okazją dla Naomi Watts, która zagrała Kitty Garstin, kobiecą bohaterkę Maughama.

Szok kulturowy i nierealistyczne oczekiwania stanowią osnowę Malowanego welonu. To opowieść z fascynującej epoki, w której niewierność i poczucie winy tworzą tratwę podczas poruszającej podróży emocjonalnej. Edward Norton i Naomi Watts wyprodukowali tę filmową wersje powieści Maughama i jednocześnie i zagrali w niej główne role.

Kiedy nowożeńcy opuszczają Anglię, aby rozpocząć nowe życie w Szanghaju, ich podróż wykracza poza odległość fizyczną. Ukryte namiętności ujawniają się, gdy życie przybiera nieoczekiwany obrót. Wkrótce to, co początkowo wydaje się aktem zemsty, na nowo tworzy główne postacie.

Co oznacza Malowany welon?

Powieść Po drugiej stronie świata rozpoczyna się cytatem, który mógł dać inspirację do tytułu filmu. Jest to sonet angielskiego poety Percy’ego Bysshe Shelleya (1792-1822), męża słynnej Mary Shelley (twórczyni Frankensteina).

To właśnie ona napisała wiersz rozpoczynający się od następujących słów: „Nie zdejmujcie malowanego welonu, który żyjący nazywają Życiem ”.

Welon jest symbolem oddzielenia życia od śmierci w różnych kulturach. Shelley ostrzega nas, żebyśmy nie podnosili welonu, ponieważ nic tam nie ma. Oznacza to również, że każdy człowiek kształtuje swój model życia (welon) zgodnie z własnymi przekonaniami (jego mdłe kolory). D

la Shelley istoty ludzkie są malowanymi welonami, pod którymi ukrywamy nasze prawdziwe ja.

I o to właśnie chodzi w Malowanym welonie. To gra w maski, nie bycia tym, za kogo się podajemy, albo bycia bladym obrazem tego, kim naprawdę jesteśmy. O zakochaniu się w ideale i dopiero gdy podnosimy welon, zdajemy sobie sprawę, że w tej grze boleśnie się rozczarowaliśmy.

Wspaniale jest zestawić wiersz z wczesnym i frywolnym życiem Kitty oraz jej podróżą do bardziej autentycznego życia.

Gra pozorów w Malowanym welonie

Kitty Garstin odrzuciła kilku zalotników, wierząc, że ktoś lepszy ma się dopiero pojawić. Jej matka (Maggie Steed) coraz bardziej martwi się więc o jej perspektywy.

Kitty otrzymuje propozycję małżeństwa od mężczyzny, którego dopiero co poznała. Walter Fane (Edward Norton) to młody lekarz przebywający w Londynie na urlopie. Na co dzień pracuje natomiast jako bakteriolog w laboratorium cywilnym w Szanghaju.

Młody lekarz jest pod wrażeniem Kitty (Naomi Watts). Jednak dla niej on po prostu rozwiązuje jej problem potrzeby szybkiego zawarcia małżeństwa. Kiedy przeprowadzają się do Szanghaju, Kitty zakochuje się w angielskim wicekonsulu Charlesie Townsend (Liev Schreiber) i ma z nim romans.

Konsul jednak bawi się nią i nie ma zamiaru formalizować jej historii. Kiedy Walter odkrywa jej niewierność, w akcie zemsty, zabiera ją do odległej wioski w Chinach, spustoszonej przez cholerę, rzekomo w celu udzielenia pomocy medycznej.

Odkrywanie na nowo

Malowany welon to opowieść o dojrzewaniu i przebaczeniu. Zarówno Walter, jak i Kitty ponoszą winę za katastrofalny stan ich małżeństwa. Ale używając tych samych sił, które je zniszczyły, uczą się ponownie do siebie zbliżyć. Kitty dorasta i dojrzewa, pracując z sierotami w miejscowym klasztorze.

Z kolei Walter przyjeżdża do wioski z najlepszymi intencjami, ale jego metody są uważane za niedopuszczalne, gdyż narusza wierzenia religijne tubylców. Robi postępy dopiero wtedy, gdy uczy się współdziałać z ludźmi, którzy najwyraźniej nie sprzeciwiają się jego pracy.

Kitty zaczyna obserwować jego odwagę i patrzeć na niego z innej perspektywy. Po raz pierwszy mąż wzbudza w niej zainteresowanie.

Kadr z filmu

Malowany welon: para, która naprawdę odkrywa się w przeciwnościach

Po przybyciu do odległej wioski Mei-tan-fu Kitty nie jest pewna, czy najpierw zabiją ją nacjonaliści, nuda czy złość. Nie ma również szybkiego lekarstwa na związek Kitty i Waltera. Są pogrążeni w realiach życia w piekielnej dziurze, którą stanowi ich nowy dom.

Te okoliczności ich trudnej sytuacji powodują na początku, że najpierw dochodzą do martwego punktu w swojej relacji. Dopiero potem zaczyna się intymne porozumienie.

Jednak miłość i rozkwit miłości romantycznej nigdy nie są proste. Kitty dostrzega zalety Waltera: jego oddanie pacjentom, jego dobroć, jego poczucie moralności. Odkrywa również błędy w jego nawykach i wreszcie się w nim zakochuje.

Podróż Kitty do samodoskonalenia, jej proces dojrzewania, jest tak bardzo wiarygodny dzięki błędom, które popełnia po drodze. Nikt nie może powiedzieć, że Kitty osiągnęła doskonałość. Jej dojrzewanie obserwujemy w miarę jak rozgrywa się akcja całego Malowanego welonu. Kobieta uczy się po każdej porażce. Staje się silniejsza, mądrzejsza.

Kitty nigdy nie widziała potrzeby myślenia o nikim poza samą sobą. Teraz, po raz pierwszy poznaje prawdziwe cierpienie i wszystko, co robi jej mąż, w końcu nabiera znaczenia. To szokujące odkrycie dla Waltera de Nortona, który z opóźnieniem odkrywa, że ​​w końcu warto poznać własną żonę.

W tej nowo powstałej intymności narasta namiętność, aż wreszcie Kitty i Walter kochają się jako mąż i żona prawdopodobnie po raz pierwszy odkąd się pobrali.

Nietypowa historia miłosna

Kitty zachodzi w ciążę i nie wiedząc, czyje to dziecko, mówi o tym Walterowi. On, bardzo żałując, że tak surowo ocenił swoją żonę, zapewnia ją, że to dziecko będzie ich obojga bez dalszych pytań i wyrzutów.

Malowany welon można było postrzegać jako nietypową historię miłosną. Mamy tu małżonków, którzy nigdy nie powinni byli się spotykać, aby w końcu znaleźć wspólną płaszczyznę. Kitty szukała podniecenia poza swoim małżeństwem, podczas gdy tak naprawdę znalazła tylko wulgarność i zdradę.

Brak docenienia dla męża zamienia się teraz w nieszczęście do pokonania, ponieważ czas nie działa na jej korzyść. Szkoda, że ​​ta wiedza i namiętność pojawiły się dopiero wraz z cholerą. W desperacji wywołanej walką z chorobą obojgu udaje się znaleźć w małżonku to, czego nigdy nie podejrzewali.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.