Osobowość introwertyczna - 6 pomocnych książek

Osobowość introwertyczna - 6 pomocnych książek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Aby zrozumieć czym jest osobowość introwertyczna, warto sięgnąć po niektóre książki, by obalić pewne związane z nią mity. Na przykład, to nieprawda, że introwertycy nienawidzą wchodzić w interakcje z ludźmi, że są nieśmiali, lub że wykorzystują ciszę jako tarczę ochronną.

Nasze społeczeństwo doceniało jak dotąd ekstrawertyków, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego czym jest osobowość introwertyczna

Jednym błędem, który popełniamy my wszyscy jest to, że postrzegamy dwa różne typy osobowości jako swoje całkowite przeciwieństwa. Właściwie to warto pamiętać, że my wszyscy znajdujemy się w tym spektrum. Zatem możesz przejawiać albo zachowania introwertyczne, albo ekstrawertyczne, w zależności od kontekstu i sytuacji. Jednak nadal jest bardziej prawdopodobne, że będziemy skłaniać się ku jednemu typowi.

“Nieśmiałość jest lękiem przed odrzuceniem społecznym lub poniżeniem, podczas gdy introwertyzm jest preferencją otoczenia, które nie jest przesycone bodźcami. Nieśmiałość jest z natury bolesna; introwertyzm nie.”

-Susan Cain-

Powrót zainteresowania introwertyzmem

Zatem jedną rzeczą, którą powinniśmy wyjaśnić na samym początku jest to, że wiele informacji, które możesz napotkać na ten temat ma więcej wspólnego z tzw. “psychologią popularną” niż autentycznymi badaniami naukowymi. Upłynęło już wiele czasu, odkąd Carl Jung ukuł termin “introwertyzm-ekstrawertyzm” w swojej książce “Typy psychologiczne”. Właściwie to od nie tak dawna osobowość introwertyczna na nowo wywołuje ogromne zainteresowanie. A wszystko zaczęło się na początku XXI wieku.

To wtedy przeprowadzono neuropsychologiczne badanie naukowe, które próbowało wyjaśnić jak “introwertyczny” mózg przetwarza informacje. To również złota era książek typu “Cisza: Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać” autorstwa Susan Cain. I stopniowo zobaczyliśmy początek nowej nauki, która skoncentrowała się na tym, czym jest osobowość introwertyczna.

Warto również zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach wysoce poszukiwane, a zarazem niepewne informacje zaczynają się mieszać. Nie wspominamy o tym bez powodu. To dość powszechne napotykać na artykuł, który wychwala niezwykłość oraz wspaniałe zalety introwertyków. Lecz tak naprawdę osobowość introwertyczna musi radzić sobie z wszystkimi swoimi ograniczeniami, posobnie jak osobowość ekstrawertyczna. Pracuje ona nad tym, aby poznać siebie nieco lepiej, zarówno te pozytywne, jak i negatywne strony. Uczy się również strategii, aby wykorzystać jak najlepiej swój potencjał.

Jednym ze sposobów jest przeczytanie jakichś pomocnych książek oraz zrecenzowanych magazynów naukowych, które dostępne są na półkach w księgarniach.

Osobowość introwertyczna

Osobowość introwertyczna – najlepsze książki, które pomagają nam ją zrozumieć

Być może zauważyłeś, że nasza klasyczna literatura zawsze dostarczała nam kilka niezapomnianych postaci i jasno introwertycznej naturze. Zatem mamy na przykład Jane Eyre u Charlotte Bronte, portret wielkiego “Gatsby” u F. Scott Fitzgeralda, Anne Elliot z powieści Perswazje autorstwa Jane Austen, czy bogate postaci opisane przez Virginię Woolf w Fale.

Te wszystkie charaktery były fascynujące i dawały wartościowe lekcje na temat tego, co miało nadejść. Oczywiście borykały się też w złożonym psychologicznym świecie, który często odpychał je od ich własnego społeczeństwa. Uczucie bycia niezrozumianym jest chyba jedną z najczęstszych cech, jakimi charakteryzuje się osobowość introwertyczna.

To również punkt wyjściowy dla wielu książek napisanych przez psychologów i dziennikarzy, którzy specjalizują się w tym temacie. Zatem próbują oni wyjaśnić istnienie takich cech oraz jako można je wykorzystać, by osiągnąć sukces. Teraz przyjrzymy się kilku książkom, które pomogą Ci lepiej zrozumieć czym jest osobowość introwertyczna.

1. Cisza: siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać, Susan Cain

Jedną interesującą rzeczą, na którą wskazuje Susan Cain jest to, że introwertyzm oraz ekstrawertyzm wcale nie znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach. Są właściwie dwoma wymiarami, które mogą pojawić się w każdym z nas na różne sposoby. Jednak musisz znaleźć tą idealną równowagę, która sprawia, że możesz rozwinąć się w najlepszym kierunku zarówno psychologicznym, jak i emocjonalnym.

Cisza…to inspirująca książka, która zapoczątkowała ponowne zainteresowanie introwersją oraz wyjaśniła wiele błędnych przekonań. Na przykład to, że osobowość introwertyczna przekreśla umiejętności towarzyskie, lub to, że ludzie o tego typu charakterystyce nie są w stanie piąć się na szczeblach władzy, ponieważ nie posiadają cech przywódcy.

2. Wysoko wrażliwi: jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza, Elaine Aron

Prawdopodobnie już wcześniej wspomnieliśmy Wysoko wrażliwych. Naukowcy szacują, że około 60-70% introwertyków jest ludźmi szczególnie wrażliwymi. Zatem chociaż nie każda osobowość introwertyczna cechuje się wrażliwością, książka ta przedstawia strategie oraz teorie, które mogą pomóc Ci zrozumieć ten typ osobowości znacznie lepiej.

Książki

3. Siła introwertyków: dlaczego twoje życie wewnętrzne jest twoją ukrytą zaletą, Laurie Helgoe

Laurie Helgoe jest psychologiem znanym ze swojej pracy i badań nad introwertyczną osobowością. W Sile introwertyków wyjaśnia jak wykorzystać tą wewnętrzną moc. Mówi o nakierowywaniu swojej energii za pomocą samotności i refleksji, aby osiągnąć swój najwyższy potencjał oraz posiadać lepsze relacje w życiu osobistym, jak i w pracy.

To praktyczna książka, w której wyjaśnia jak społeczeństwo zawsze skupiało się bardziej na osobowościach ekstrawertycznych. Wyjaśnia też jak możemy zmienić to centrum zainteresowania.

“Jako introwertyk, możesz być swoim najlepszym przyjacielem lub najgorszym wrogiem. Dobrą wiadomością jest to, że zazwyczaj lubimy swoje towarzystwo. To zaleta, której ekstrawertycy zwykle nam zazdroszczą. Odnajdujemy komfort w samotności i wiemy jak pocieszać siebie.”

4. Siła introwersji, Arnie Kozak

Ta książka jest niesamowita z jednego prostego powodu: ofiarowuje Ci techniki mindfulness przeznaczone specjalnie dla osobowości introwertycznej. Próbuje też pobudzić naturalne zdolności wszystkich introwertyków, takie jak siła obserwacji, kreatywność oraz introspekcja. W ten sposób możesz osiągnąć sukces oraz przemienić te wszystkie naturalne talenty w narzędzie przydatne w życiu codziennym.

5. Introwertyzm to zaleta, czyli jak prosperować w ekstrawertycznym świecie, Marti Olsen Laney

Dr. Marti Olsen Laney jest następną autorką, która jest bardzo dobrze znana ze swoich badań nad introwertyzmem oraz przybliżaniem tego zjawiska szerszej publice. Zatem oto kilka z jej strategii, o których mówi w swoich licznych publikacjach:

  • Jak poprawić pewność siebie w dziedzinach zdominowanych przez ekstrawertyków.
  • Jak przetrwać w miejscach, gdzie hałas i nadmiar bodźców jest normą.
  • I na koniec, jak stawić czoła sytuacjom, gdzie osobowość introwertyczna straci swoją energię. Może być to spotkanie w pracy, przyjęcie, wydarzenie publiczne i wiele innych…
Jesień

“Jednym ryzykiem bycia cichą osobą jest to, że inni mogą myśleć, że jesteś nudny, nieśmiały lub w depresji.”

-Arnie Kozak-

6. Ukryte talenty introwertycznego dziecka: jak pomóc swojemu dziecku prosperować w ekstrawertycznym świecie, Marti Olsen Laney

Wymieniamy tutaj jeszcze jedną pozycję Dr. Olsen Laney i tym samym kończymy nasza listę. Książka ta stawia naprawdę ważne pytanie: jak możesz pomóc swojemu introwertycznemu dziecku?

Zazwyczaj możemy dostrzec introwertyczne dziecko w szkolnej klasie lub w parku odseparowane od wszystkich innych i zamknięte w swoim własnym świecie. Nie ma w tym nic złego, jednak ofiarowanie im strategii od bardzo wczesnego wieku pomoże im lepiej siebie poznać oraz najlepiej wykorzystać swoje talenty.

Książka ta idealna jest dla mam, ojców i nauczycieli. To prosty przewodnik do poprawienia zarówno dynamiki społecznej, jak i rodzinnej. Jest niezwykle interesujący i bardzo przydatny.

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć, że osobowość introwertyczna jest dość popularnym tematem i istnieje mnóstwo innych książek na jej temat. One wszystkie są interesujące i mogą pomóc Ci w lepszym poznaniu samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.