Bez wątpienia pamiętasz słynne zdanie, które mówi, że musisz trzymać przyjaciół blisko siebie, ale wrogów bliżej. Te słowa z pewnością przejdą do historii dzięki znanemu filmowi Ojciec chrzestny. Zawierają one cenną wiadomość. Jednak oczywiście, jeśli zdanie to ma mieć jakieś znaczenie w Twoim życiu, musisz je zdekontekstualizować i zdefiniować znaczenie słowa „wróg”. Czy to prawda, że powinieneś trzymać wrogów blisko?
W swoim codziennym życiu możesz z różnych powodów postrzegać różnych ludzi jako wrogów. Nie mówimy o tych, którzy celowo i nieustannie Cię krzywdzą. Rzeczywiście, lepiej trzymać się od nich z daleka, aby zadbać o siebie. Odnosimy się do tych osób, które budzą w Tobie pewne poczucie odrzucenia lub antypatii bez konkretnego powodu.
Możesz uzasadnić swoją niechęć do nich twierdząc, że są egoistyczni, niegrzeczni lub fałszywi. Niemniej jednak w rzeczywistości możesz nauczyć się czegoś o sobie od tych ludzi.
Inni ludzie są Twoimi lustrami
Musisz pamiętać, że osoba, której nie lubisz, może być czyimś mężem lub najlepszym przyjacielem. Wszyscy widzimy różne aspekty u tej samej osoby. Twoje relacje międzyludzkie działają jak lustro i pokazują Ci aspekty Twojej własnej osobowości. Co więcej, im bardziej intensywne uczucie wobec tej osoby, tym wyraźniejsze i ostrzejsze jest odbicie, niezależnie czy jest dobre, czy złe.
Ludzie, których kochasz i do których czujesz większą sympatię, prawdopodobnie pokazują Ci lepszą stronę Ciebie i Twoich zalet. Twoi wrogowie natomiast ujawniają Twoje cienie, Twoje opory i te aspekty, nad którymi musisz popracować, bez względu na to, jak nieprzyjemne mogą Ci się wydawać.
Aby skorzystać z tej cennej okazji, by poznać i poprawić siebie, musisz zachować otwarty umysł oraz być pokornym i szczerym wobec siebie. Najpierw zadaj sobie pytanie, co przeszkadza Ci w danej osobie. Zapisz to.
Jaka część innej osoby jest w Tobie?
Następnie zadaj sobie pytanie: jaka część tej osoby jest w Tobie? Jak odnosi się do Ciebie? Możesz mieć do czynienia ze szczególnie nieprzyjemną osobą, którą postrzegasz jako zuchwałą, arogancką lub egocentryczną. W konsekwencji automatycznie myślisz, że nie ma z Tobą nic wspólnego, ponieważ jesteś miły, uprzejmy i pełen szacunku.
Niemniej jednak może się zdarzyć, że odbicie tej osoby tak bardzo Cię nie podoba, ponieważ odzwierciedla tę stronę Twojej osobowości, której nie pozwalasz ujawnić. Na przykład, być może jesteś zbyt sztywny, powściągliwy i formalny. Może to być spowodowane tym, że nie masz wystarczającej pewności siebie, aby działać w bardziej swobodny i nieskrępowany sposób. Dlatego uczucia odrzucenia, jakie ta osoba w Tobie generuje, są dla Ciebie sygnałem do przeanalizowania tego aspektu własnego życia.
Z drugiej strony możesz odczuwać niechęć do kolegi z pracy, który zawsze wychodzi na prowadzenie w danym projekcie. To ta osoba, która dominuje i nie bierze pod uwagę opinii i potrzeb innych. Zadaj sobie pytanie, w jakich sytuacjach w swoim życiu zachowujesz się w ten sam sposób. Być może, podczas gdy w miejscu pracy bardzo różnisz się od tej osoby, w relacjach ze swoim partnerem lub przyjaciółmi jesteś równie autorytarny i niezbyt empatyczny.
Czy musisz trzymać wrogów blisko?
Być może to wszystko brzmi jak coś szalonego, ale jeśli przyjmiesz nawyk dokładnego analizowania takich sytuacji, zaczniesz uzyskiwać cenne informacje, które będą miały wiele sensu. Dlatego musisz trzymać wrogów blisko siebie – mogą służyć jako inspiracja i nauka.
Nie musisz stać się chełpliwym, ale może musisz popracować nad swoją pewnością siebie. Co więcej, być może powinieneś przeanalizować sposób, w jaki traktujesz ludzi wokół Ciebie, na wypadek, gdyby Twoje zachowanie przypominało wroga, którego tak bardzo odrzucasz.
Kiedy znajdziesz się przed kimś, kto porusza Cię od środka, nawet w negatywny sposób, nie uciekaj. Nie powinieneś też reagować w sposób niekontrolowany nienawiścią i urazą. Zamiast tego zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj, czego uczy Cię ta sytuacja. Kiedy zaczniesz pracować nad tymi aspektami w sobie, kiedy zaczniesz rzucać światło na swoją ciemność, Twoje odrzucenie wobec drugiej osoby znacznie się zmniejszy.
Nie widzisz rzeczywistości taką, jaka jest, ale taką, jaką tworzyć. Nie widzisz w innych tego, czym są, ale to, co na nich projektujesz. Skorzystaj z okazji, aby przebić się przez wrogów.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Noguchi, Y. (2010). La ley del espejo. Comanegra.
- Yépez Rivadeneira, P. E. (2019). Rigidez cognitiva y malestar psicológico según el nivel de educación en adultos que reciben atención psicológica (Bachelor’s thesis, Quito: Universidad de las Américas, 2019).