Historia empatii i przyjaźni - pierwszy dzień jeżozwierza w szkole

Pierwszy dzień w szkole jeżozwierza to fantastyczny film krótkometrażowy, w którym eksponuje się wartości takie jak empatia i przyjaźń, zarówno w klasie, jak i w domu.
Historia empatii i przyjaźni - pierwszy dzień jeżozwierza w szkole
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym ze sposobów wpajania dzieciom wartości są krótkie filmy. Te łatwe do naśladowania historie z ich fascynującymi postaciami naprawdę przyciągają uwagę najmłodszych. W tym przypadku film krótkometrażowy, o którym będziemy mówić opowiada o jeżozwierzu w szkole. Jest to prawdziwa historia empatii i przyjaźni.

Wszystkie dzieci będą mogły identyfikować się z tym małym jeżozwierzem. W końcu każdy z nas doświadczył kiedyś stresu pierwszego dnia w szkole, kiedy chce się poznać nowych przyjaciół i nawiązać znajomości. Jednak w przypadku bohatera tego krótkometrażowego filmu jest coś, co stawia mu na drodze wiele przeszkód. To jego kolce. Przyjrzyjmy się jego historii. Jest to historia empatii i przyjaźni.

Jeżozwierz, który swoimi kolcami odstraszał innych

Film zaczyna się od pierwszego wejścia jeżozwierza do klasy. W jego klasie jest wiele różnych zwierząt: wiewiórki, osły, lisy i inne. Wita je entuzjastycznie i kieruje się do swojego stołu. Jednak kolce nie ułatwiają mu sprawy. Potyka się w klasie, zrzucając przy tym książki i ołówki swoich kolegów. Wszyscy na niego patrzą. Są podekscytowani, ale też trochę przestraszeni.

Kiedy zajęcia się kończą, a on wsiada do autobusu, sytuacja się nie poprawia. Żaden z jego kolegów z klasy nie chce z nim siedzieć, bojąc się, że jego kolce go zranią. Następnego dnia koledzy zachęcają go do gry w piłkę nożną, ale kłuje on piłkę kolcami. To sprawia, że czuje się bardzo samotny i zupełnie odstający od swojego otoczenia. Bo chociaż wszyscy są naprawdę mili, wie, że mógłby ich nieumyślnie skrzywdzić.

W Boże Narodzenie jeżozwierz zauważa, że koledzy rozmawiają o nim i wszyscy wychodzą z klasy bez niego. Czuje się jeszcze gorzej. Jednak nie wie, że jego przyjaciele poszli po prezent dla niego.

Podarunek to pudełko pełne kawałków pianki, które może on nałożyć na swoje kolce. Wszyscy go przytulają, a mały jeżozwierz czuje się wdzięczny i szczęśliwy. Jego kolce już nigdy nie będą problemem.

Historia empatii i przyjaźni

Ten film krótkometrażowy to niezwykle ciekawy materiał do pracy z maluchami. To dlatego, że koledzy z klasy jeżozwierza nie gardzą nim, nie ignorują go ani nie pomijają. Dzieje się tak, mimo że bardzo się boją, ponieważ wiedzą, że jego kolce mogą ich zranić. Zdają sobie jednak sprawę, że mały jeżozwierz naprawdę nie chce tego zrobić.

Co zatem robią jego towarzysze? Wczuwają się w jego sytuację. Zdają sobie sprawę, że każdy jest inny i muszą znaleźć rozwiązanie, aby jeżozwierz przestał czuć się samotny i odizolowany przez swoje kolce. Z tego powodu wykonują piękny gest, podając mu kilka pianek, a następnie troskliwie go przytulając. Jest to prawdziwa historia empatii i przyjaźni. Przykład akceptowania i pomagania innym pokazany w praktyce.

„Prawdziwy przyjaciel to taki, który wchodzi, gdy reszta świata wychodzi”.

-Walter Winchell-

Jeżozwierz otwiera prezenty

Jak pracować z tym filmem wśród uczniów

Aby pracować z tym krótkim filmem w klasie, dobrym pomysłem jest zachęcenie uczniów do opowiedzenia, jakie wartości podkreśla ta historia empatii i przyjaźni. Jest ich całe mnóstwo. Na przykład szacunek, tolerancja, akceptacja innych i integrowanie ich w grupie itp. Dzieci mogłyby wyjaśnić, jak rozumieją te wartości i podać praktyczne przykłady z życia codziennego.

Ponadto, aby byli świadomi tego, czego nie należy robić, mogą podać przykłady alternatywnej sytuacji. Z pewnością byli świadkami zastraszania lub dokuczania koledze szkolnym za to, że jest inny, więc powinni być w stanie opowiedzieć o takich sytuacjach. W rzeczywistości ten krótki film jest dla nich fantastycznym sposobem na uświadomienie sobie, że zastraszanie nie jest w porządku i że nie generuje pozytywnych emocji.

Ponadto dzieci mogą zastanowić się nad prawdziwymi sytuacjami, które napotkały, podobnymi do sytuacji jeżozwierza. Niech odpowiedzą na pytania takie jak: „Jak zareagowali twoi koledzy z klasy? ” lub „Czy pomogli ci w jakikolwiek sposób? ”. Można to zrobić w środowisku szkolnym lub w domu.

Ten film o małym jeżozwierzu jest niezwykle cenny dla dzieci w nauce relacji z rówieśnikami, zrozumienia wartości przyjaźni, poszanowania odmienności innych i niewykluczania nikogo ze swojej klasy. W rzeczywistości może nawet pomóc niektórym dorosłym, którzy zapomnieli o tych wartościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso, J. M. (2004). La educación en valores en la institución escolar: planeación-programación. Plaza y Valdes.
  • Cortina, A., Gray, J., María, J., Trías, E., & Vargas, M. (2002). Educación y los valores. Biblioteca.
  • Parra Ortiz, J. M. (2003). La educación en valores y su práctica en el aula.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.