Stoicyzm jest filozoficzną perspektywą, która przenika naszą kulturę od dziesięcioleci. Epiktet, grecki filozof wolności osobistej, w latach 50. stał się inspiracją dla psychoterapeuty Alberta Ellisa. Ellis był nim zafascynowany do tego stopnia, że psychologia poznawcza jest częściowo oparta na jego pomysłach. Dzisiaj pozwolimy Ci zastanowić się, czy masz stoicką osobowość.
Szkoła stoicyzmu powstała w dość interesujący sposób. Fenicki kupiec Zenon z Citium założył ją w Atenach na początku III wieku pne. Uczynił to w wyniku bolesnych przeżyć. Stracił cały swój majątek w katastrofie morskiej w wieku 45 lat. Wtedy postanowił poświęcić swoje życie wygłaszaniu przemówień na placach publicznych na temat fizyki, logiki i myśli.
Według niego żadna strata nie powinna mieć dla nas większego znaczenia niż strata czasu, ponieważ ten, a nie inny wymiar, jest najbardziej nieodwracalnym. Wierzył także w znaczenie akceptowania rzeczywistości tak, jakby odpowiadała ona racjonalnemu nakazowi: każdy musi zrozumieć, aby odpowiednio postępować.
Rozwijanie stoickiego podejścia może być pomocne w dzisiejszym chaotycznym świecie, w którym często trudno jest się przystosować. Dlatego być może powinniśmy spróbować lepiej zrozumieć stoików i naśladować niektóre z ich cech.
„Myślenie musi być silniejsze niż materia, a wola silniejsza niż cierpienie fizyczne lub moralne”.
-Zenon z Citium-
Czy masz stoicką osobowość?
Żyjemy w coraz bardziej złożonym społeczeństwie, w którym coraz częściej powstają kruche relacje, kryzysy społeczne i ciągłe brzemię niepewności. Mamy tylko dwie opcje: zaakceptować to lub kontynuować walkę w obliczu tak wielu trudności. Osobowość stoicka przyjmuje perspektywę, że rozum może pozwolić nam przezwyciężyć chaos.
Massimo Pigliucci jest włoskim biologiem, filozofem i pisarzem, znanym z szerzenia tego rodzaju filozofii. W swojej książce How to be a Stoic z 2018 roku twierdzi, że chociaż nie możemy kontrolować tego, co się z nami dzieje, możemy pracować nad tym, jak na to zareagujemy. Czynniki takie jak niepokój, stres i codzienne cierpienie mogłyby być lepiej zarządzane, gdybyśmy rozwinęli bardziej stoicki sposób myślenia.
Opanowanie, akceptacja i opór to nasiona, które podtrzymują ten typ konstrukcji osobowości i sprawiają, że rozkwita. Dowiedzmy się o nich więcej.
Osobowość stoicka jest logiczna, praktyczna i zdecydowana. Osoby te nie dają się wciągnąć w emocje, takie jak udręka. Starają się zaakceptować swoją sytuację, ale zawsze próbują podejmować decyzje, które pozwolą im podążać w pożądanym kierunku.
1. Samowystarczalność i osobista odpowiedzialność
Samodzielne myślenie i podejmowanie decyzji zgodnie ze swoimi potrzebami, wartościami i zasadami. Czy może być coś zdrowszego? Samowystarczalność to umiejętność kierowania się własnym osądem bez żadnych zewnętrznych uwarunkowań.
Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie możesz pozostawiać własnej przyszłości w rękach innych. Ta cecha żywi się zdrową samooceną. Łączy wszystko razem i daje moc osobowości stoickiej. W momencie, gdy zaufasz sobie i swoim osądom, wartościom i decyzjom, Twoje przeznaczenie przybierze inny kurs.
2. Samowiedza oznacza wiedzę o tym, kim jesteś i czego chcesz
Jeśli nie znasz siebie, dajesz się ponieść pragnieniom innych ludzi i chaosowi. Jeśli chcesz uzyskać bardziej stoickie podejście, promuj swoją samowiedzę. Wiedza o tym, co nadaje Ci sens i czego oczekujesz od życia i od siebie, zapewnia Ci pewne filary, na których możesz się oprzeć, a także daje bardziej motywujący punkt wyjścia.
Stoicy nie pracowali tylko nad ideą, że wiedzą, kim są. Starali się też uświadomić sobie swoje zalety i ograniczenia. Dlatego poznanie swoich jasnych i ciemnych stron bez wątpienia pozwoli Ci lepiej poruszać się w podróży przez życie.
3. Adaptacja do zmian
Dwie z najczęstszych „chorób” tego stulecia to stres i niepokój. Ludzie mają trudności z radzeniem sobie z niepowodzeniami, niepewnością i akceptacją zmian, zarówno dużych, jak i małych. Jednak osobowość stoicka jest niezwykle biegła w radzeniu sobie z tego rodzaju okolicznościami.
Naukowcy z Birkbeck Affective and Cognitive Neuroscience Laboratory w Londynie (Wielka Brytania) twierdzą, że ta szkoła filozoficzna jest naprawdę przydatna dla osób, które mają skłonność do nadmiernego zamartwiania się. Jedną z jej zalet jest nauczenie nas, że jako istoty ludzkie musimy wiedzieć, jak przystosować się do zrządzeń losu.
Każda zmiana rutyny może Cię niepokoić i grozić wypadnięciem ze strefy komfortu. Twoja siła leży jednak w zdolności do przystosowania się. Gdy to osiągniesz, łatwiej będzie Ci przenieść się tam, gdzie chcesz.
Chociaż stoicyzm jest szkołą filozoficzną, która powstała w III wieku pne, jego perspektywy są niezwykle pomocne w obliczu dzisiejszych wyzwań.
4. Skoncentruj się na rozwiązaniu, a nie stagnacji
Masz możliwość doskonalenia umiejętności rozwiązywania problemów. Pierwszym krokiem jest zmniejszenie poziomu strachu, paniki i katastroficznego myślenia. Osobowość stoicka jest bardziej racjonalna niż emocjonalna. Osoby te patrzą na świat z punktu widzenia równowagi i akceptacji. Nieustannie też szukają rozwiązań.
Ci, którzy pozostają uwięzieni przez obezwładniające emocje, takie jak udręka i zaprzeczanie, nie posuwają się naprzód. Osobowość stoicka jest logiczna, praktyczna i zdecydowana.
5. Odporny umysł o szerokim zasięgu
Nikt nie może całkowicie uniknąć z życia przeciwności losu i nikt nie jest na nie odporny. W trosce o własne zdrowie psychiczne i rozwój osobisty powinieneś wypracować bardziej odporne podejście. Czy masz stoicką osobowość? Jeśli tak, to Twoje serce akceptuje i rozumie nadejście śmierci i rodzaj cierpienia, które wszystko przesłania.
Stoicy przechodzą przez ciemny tunel niepewności, wiedząc, że przeznaczenia nie można kontrolować. Powinniśmy więc wszyscy przyjąć szerszą perspektywę mentalną.
Czasami, gdy doświadczasz nieszczęścia, widzisz tylko drobne szczegóły, przeszkody i skutki. Z drugiej strony osobowość stoicka stara się widzieć szerszy obraz i patrzeć na świat poza wzloty i upadki życia. Kiedy patrzą w górę, odnajdują nowe idee i większą nadzieję.
6. Spokój, najlepszy styl życia
W obliczu codziennych nieporozumień należy przyjąć pogodną perspektywę. W obliczu wyzwań, niepewności i problemów codziennego życia zachowaj spokój. Zrozumiałe jest, że wypracowanie tej zrównoważonej, spokojnej i promiennej postawy może być trudne. Jest to jednak idealna strategia na uspokojenie lęków i niepokojów oraz doświadczanie lepszej jakości życia.
Mężczyźni i kobiety o stoickich cechach dążą do harmonii z naturą i samymi sobą. Starają się pielęgnować swoje cnoty, uczyć się i być zdyscyplinowani, aby rozsądek był zawsze najlepszą odpowiedzią na każde wyzwanie.
Przydatne podejście, które przetrwało próbę czasu
W ciągu ostatnich kilku dekad stoicyzm stał się bardzo popularny. Ta szkoła filozoficzna zawsze jednak była obecna w naszej kulturze i w więcej niż jednej perspektywie psychologicznej. Dlatego trudno się dziwić, że niektóre z jej zasad mogą być dla nas przydatne.
Dla stoika szczęście to nic innego jak subtelne połączenie dwóch wspaniałych składników: cnoty i ataksji (spokój). Dlaczego nie zacząć pracować nad tymi cechami już dziś?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brown, M.E.L., MacLellan, A., Laughey, W. et al. Can stoic training develop medical student empathy and resilience? A mixed-methods study. BMC Med Educ 22, 340 (2022). https://doi.org/10.1186/s12909-022-03391-x
- Pigliucci, Massimo (2018) Cómo ser un estoico. ARIEL
- Maclellan, Alexander and Derakhshan, Nazanin (2021) The effects of Stoic training and Adaptive Cognitive Training on emotional vulnerability in high worriers. Cognitive Therapy and Research 45 , pp. 730-744. ISSN 0147-5916.