Czy konkurencyjność w szkole jest pozytywna czy negatywna?

Konkurencyjność w szkole nie musi być negatywna, o ile służy to korzyści uczniom. Jeśli jednak jest przesadzona, może stać się źródłem stresu i niepokoju.

Konkurencyjność w szkole.

Wyobraź sobie mecz koszykówki między małymi dziećmi na szkolnym boisku. Ta powszechna sytuacja rodzi pytanie, czy skoncentrowanie się na końcowym wyniku jest rzeczą pozytywną. To pytanie prowadzi do kolejnego: czy konkurencyjność jest pozytywna? Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedź.

Jak wiecie, nowoczesne środowisko pracy jest bardzo konkurencyjne. Z tego powodu ważne jest, aby wychowywać dzieci, które będą w stanie ostatecznie przystosować się do rynku pracy. Jest to pozytywna rzecz, jeśli spojrzeć na to z perspektywy adaptacyjnej.

Z drugiej strony lepszym pomysłem dla przyszłych specjalistów może być modulowanie rynku pracy tak, aby funkcjonował w sposób oparty na współpracy. Innymi słowy, pozwalając każdej osobie mieć miejsce bez konieczności bycia tak konkurencyjną.

Na podstawie tego rozumowania możemy stwierdzić, że konkurencyjność w szkołach może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom, aby trochę lepiej poznać temat.

„Miło jest mieć ważną konkurencję; popycha Cię do lepszego działania”.

-Gianni Versace-

Dziewczyny za chwilę rozpoczną wyścig.

Konkurencyjność w szkole

Zobaczmy, co jest dobrego we wprowadzaniu konkurencyjności do środowiska edukacyjnego. Musimy jednak zaznaczyć, że mówimy tu ogólnie i nie odnosimy się do żadnych ekstremalnych form konkurencyjności.

Pozytywne aspekty konkurencyjności

Obecnie dostęp do studiów wyższych wymaga od studentów w wielu przypadkach zaliczenia minimalnej oceny. Dlatego ci, którzy chcą kontynuować studia, które wymagają wysokich ocen, będą zmuszeni podnieść i poprawić swoje wyniki w nauce. Ułatwia im to podejmowanie większych wysiłków, wyznaczanie celów i dawanie z siebie wszystkiego w nauce, aby osiągnąć swój ostateczny cel.

Kiedy uczniowie chcą się wyróżniać i uzyskiwać dobre oceny, ich nauka również się zwiększa, co daje im wiedzę i lepsze wyniki w szkole, a także w życiu osobistym i zawodowym. Ponadto na różne sposoby poprawia również ich zdolności. Oto kilka przykładów pozytywnych aspektów konkurencyjności.

  • Obawy uczniów przed popełnianiem błędów zmniejszają się, ponieważ nie czują się już jak porażka. Oznacza to, że w pełni wykorzystują swoje możliwości uczenia się i doskonalenia.
  • Większy wysiłek ma wartość. Rzeczywiście, idea, że nie zawsze trzeba wygrywać, zaszczepia u uczniów nieustanny proces doskonalenia.
  • Konkurencyjność indywidualna uniemożliwia uczniom porównywanie swoich osiągnięć z osiągnięciami innych. W tym przypadku liczy się tylko ich własne przed i po porównaniu. Dlatego koncentrują się tylko na własnym rozwoju i doskonaleniu.
  • Wysiłek powodowany przez konkurencyjność wiąże się z wartościami pozytywnymi. Niemniej jednak nie zawsze jest to kluczowe, aby taki wysiłek prowadził do poprawy lub zwycięstwa per se. Samo wykonanie zadania jest dla ucznia dobrą nagrodą. Rzeczywiście, rzeczywiste zwycięstwo pochodzi z uczenia się na doświadczeniu.
  • Kluczowe jest również unikanie porównań. Należy skoncentrować się na własnych osiągnięciach każdego ucznia, a nie na tym, co osiągnęli w porównaniu z innymi, którzy z jakiegoś powodu nie odnieśli takiego sukcesu.
  • Choć może się to wydawać sprzeczne, sprzyja to postawom współpracy i pomocy. To ceniona cecha w każdym zespole. Z reguły dzieci są towarzyskie, więc muszą sobie nawzajem pomagać, aby ich grupy odniosły sukces. To zbliża ich do siebie i pozwala im wspierać i zachęcać się nawzajem.
  • Koncentruje się na procesie – przynajmniej powinien. Jest to o wiele bardziej pozytywne, ponieważ uczniowie dobrze się bawią podczas nauki, nie przywiązując tak dużej wagi do efektu końcowego.

Drużyna chłopców.

Negatywne aspekty konkurencyjności w szkole

Do tej pory analizowaliśmy konkurencyjność w szkole z pozytywnego punktu widzenia, podkreślając wszystkie te rzeczy, które wzmacniają emocje i trening dziecka. Istnieją jednak również elementy negatywne, które mogą działać przeciwko ich rozwojowi.

Na przykład wysoka konkurencyjność uczniów może powodować wysoki poziom stresu i niepokoju z powodu presji wywieranej na uczniów. Może nawet graniczyć z obsesją uzyskania dobrych ocen.

Ponadto może również prowadzić do zmniejszenia solidarności wśród kolegów z klasy. Może to generować niezdrową rywalizację wśród uczniów, która jest szkodliwa dla społeczności, pracy zespołowej i innych wartości, takich jak hojność, empatia lub odporność.

Krótko mówiąc, konkurencyjność w szkole może być dobra lub zła, ale to naprawdę zależy od przyjętego podejścia. Podsumowując, wydaje się, że sprawia to, że dzieci stają się bardziej kompetentne, zawsze sprawdzając swoje granice, aby mogły się wyróżniać.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

González Ramírez, M. (2001). La competitividad entre los niños. Madrid: Edimat Libros.

Scroll to Top