Pięć najlepszych filmów Larsa von Triera

Porozmawiajmy o jednym z najbardziej kontrowersyjnych i podziwianych reżyserów filmowych w kinie. Każdy z jego filmów urzeka widza. W rzeczywistości sposób, w jaki Lars Von Trier traktuje każdy temat, sposób, w jaki radzi sobie z filmem, oraz metodologia, której używa do tworzenia swoich historii, jest niezwykle interesujący. Co więcej, aktorzy, z którymi pracuje, wzbudzają w nim zazdrość wszystkich kolegów.
Pięć najlepszych filmów Larsa von Triera
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2021

Ludzie albo go kochają, albo nienawidzą. Niektórzy są zazdrośni, inni nie zgadzają się z jego arogancją i chorobliwym humorem. Niemniej jednak Lars von Trier jest fascynującym filmowcem.

W 2011 roku jury i organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes zakazali jego obecności i ogłosili go persona non grata. To dlatego, że żartował z nazistów i antysemityzmu (sam jest Żydem), co zagraża jego skądinąd płodnej karierze.

Jednak to nie zmieniło gry Larsa von Triera. Rzeczywiście, ludzie nadal kochali jego filmy, odnosiły one sukcesy w kinach, a liczba jego fanów stale rosła z roku na rok.

Wygląda na to, że enfant terrible świata filmu zostanie z nami.

Melancholia to film o depresji Larsa Von Triera.

Pięć najlepszych filmów Larsa von Triera

Melancholia

Melancholia, z udziałem Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg, skupia się na życiu młodej kobiety o skłonnościach do melancholii. W pierwszym akcie dostrzegamy jej smutek w obliczu fatalnego ślubu i okropnej relacji z rodzicami. W drugim akcie jesteśmy świadkami jej depresji.

Jej siostra, Claire, zabiera ją z powrotem do jej rezydencji, ale wkrótce dowiadują się, że dziwna planeta zwana Melancholia niedługo zderzy się z Ziemią.

Dogville

Dogville to jeden z najlepszych filmów Larsa von Triera. W filmie występują Nicole Kidman i Lauren Bacall, a  opowiada on historię tajemniczej kobiety, która przybywa do małej wioski.

Jesteśmy świadkami rozwoju jej relacji z mieszkańcami miasta. W tym filmie duński reżyser rekonstruuje ewolucję ludzkich emocji. Ten niesamowity obraz przedstawia uległość, poczucie winy, złość, zazdrość i miłość.

Nimfomanka (tom I i II)

Nimfomanka to najbardziej kontrowersyjny film Larsa von Triera. Film porusza się między erotyką a przemocą, co czyni go kultowym klasykiem. Przez jednych jest chwalony, a przez innych znienawidzony. To historia kobiety, Joe, uratowanej przez starca.

Zabiera on ją do domu i tam kobieta opowiada mu historię swojego życia, począwszy od jej nastoletnich lat i pierwszych doświadczeń seksualnych. Wyjaśnia, jak zaakceptowała swoją nimfomanię i jak udało jej się stworzyć głębokie relacje z otaczającymi ją ludźmi.

„Film powinien być jak kamień w bucie”.

-Lars von Trier-

Antychryst

Ten film jest arcydziełem w dziwaczności i jest prawdopodobnie najlepszym filmem nakręconym przez duńskiego filmowca. W Antychryście widzimy, jak życie pary rozpada się po przypadkowej śmierci ich syna Nicka. Ojciec, terapeuta, postanawia zabrać żonę do domku, w którym spędzili ostatnie lato z synem, nie wiedząc, co będzie dalej.

Mieszanka grozy, smutku i dziwaczności sprawia, że Antychryst jest dziwnym, trudnym i pełnym pasji filmem. Występy zarówno Willema Defoe, jak i fantastycznej Charlotte Gainsbourg są bez wątpienia genialne.

Björk w filmie Larsa Von Triera.

Tancerz w ciemności

Musical z islandzką piosenkarką Björk i francuską aktorką Catherine Deneuve opowiada o życiu młodej czeskiej matki, która przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i syna.

Wkrótce odkrywamy, że matka cierpi na chorobę zwyrodnieniową, która ostatecznie doprowadzi ją do ślepoty. Jej walka o uniknięcie pozostawienia syna z niczym, gdy traci wzrok, kontrastuje z poczuciem samotności i miłością, którą inni próbują jej dać.

Lars Von Trier jako persona non grata w Cannes. nie grata
Zdjęcie: Axel Schmidt/AP/REX/Shutterstock (6787630g)

Postać niepoprawna politycznie

Jeśli Lars von Trier odniesie sukces, to dzięki jego niezaprzeczalnemu talentowi. Jest oryginalny, kreatywny, potrafi ukazać emocje i skomplikowane, ale aż nazbyt realne sytuacje.

Zajmuje się głębokim i otwartym spojrzeniem na seksualność, a także zajmuje się wieloma niewygodnymi i kontrowersyjnymi tematami. Ponadto pracuje z niezwykle utalentowanymi aktorami, którzy nie boją się jego historii. W końcu, czy kręcenie filmów nie powinno być reprezentacją prawdziwego życia, bez względu na to, jak czasami może to być niewygodne?

To może Cię zainteresować ...
Siedmiu najważniejszych pisarzy wszechczasów
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Siedmiu najważniejszych pisarzy wszechczasów

Każdy ma swoje preferencje. Krytycy z pewnością jednak zgodziliby się z naszym wyborem siedmiu najważniejszych pisarzy wszechczasów.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.