Mówią, że to najwspanialszy czas w roku. Jednak konflikty rodzinne często mogą przyćmić ducha radości i szczęścia, którego zwykle kojarzymy z Bożym Narodzeniem.
Choć prawdą jest, że dla wielu rodzin Boże Narodzenie jest świętem pełnym szczęścia i harmonii, dla innych może być najeżone trudnościami.
To skłania nas do zadania pytania: czy konflikty rodzinne nasilają się, czy zmniejszają w okresie Bożego Narodzenia? Cóż, nie ma na to ostatecznej odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze zależy to od stylu komunikacji danej rodziny. Nieporozumienia i spory istnieją we wszystkich kontekstach, w tym rodzinnym. Nikt nie musi dogadywać się ze wszystkimi wokół, a z niektórymi ludźmi masz oczywiście większe powinowactwo niż z innymi.
Konflikty rodzinne zwykle nie są generowane w Boże Narodzenie. Mogą się pogorszyć przez wzrost bliskiego kontaktu, ale zwykle gdzieś już tam były, leżąc uśpione w tle. W związku z tym dla niektórych rodzin spotkania rodzinne wcale nie są przyjemne.
Konflikty rodzinne w okresie Bożego Narodzenia – jak ich uniknąć?
Zgoda w planowaniu zjazdów rodzinnych
Złe planowanie w połączeniu z brakiem porozumienia co do tego, gdzie i jak ma się odbyć rodzinne spotkanie, może być iskrą zapalającą lont. Dlatego osiągnięcie porozumienia w sprawie przygotowania (miejsce, dania do przygotowania itp.) może odegrać istotną rolę w unikaniu konfliktów rodzinnych.
Utrzymuj neutralne tematy rozmów
W niektórych rodzinach istnieją pewne tematy, które zawsze budzą kontrowersje. Na przykład polityka lub inne kwestie społeczne. W związku z tym mądrze jest ich unikać.
Najlepiej jest trzymać się rozmów o osobistych doświadczeniach. Możesz na przykład opowiedzieć rodzinie o swoich ostatnich wakacjach, hobby lub czymś zabawnym, co wydarzyło się w pracy, aby rozluźnić atmosferę.
Kontroluj spożycie alkoholu
Grupa australijskich psychologów z Fundacji Jean Hailes wykryła wysoki poziom rozczarowania oczekiwaniami, jakie generują Święta Bożego Narodzenia. Z tego powodu proponują zmianę nawyków, aby uniknąć napięć.
„Może to być czas, kiedy ludzie piją za dużo. To może rozluźnić ograniczenia dotyczące tego, co zostało powiedziane, a ludzie mogą stać się zbyt bezpośredni” – twierdzi profesor Jane Fisher.
Spożywanie alkoholu oznacza, że masz mniejszą kontrolę nad tym, co robisz lub mówisz. Przestajesz mieć „filtrować” swoje zachowania. Innymi słowy, jest bardziej prawdopodobne, że dasz się ponieść emocjom, nie myśląc o konsekwencjach swoich działań.
Kontrolowane spożycie alkoholu może zapobiec ujawnieniu się tych uśpionych, nierozwiązanych konfliktów. Harmonia rodzinna jest bardziej prawdopodobna, gdy w grę nie wchodzi alkohol.
Serdeczność i szacunek: zachowaj spokój
W przypadku napiętej sytuacji ważne jest, aby zachować spokój i pamiętać, że głównym celem spotkania rodzinnego jest miłe i harmonijne spędzenie czasu. Oznacza to, aby nie dać się ponieść chwili gniewu lub złości z powodu pewnych zachowań lub komentarzy członków rodziny.
Aby to zrobić, spróbuj wziąć głęboki oddech. Zatrzymaj się i pomyśl o wszystkich powodach, dla których chcesz miło spędzić czas z rodziną. Pomoże ci to kontrolować gniew, jaki czasami wywołują w Tobie pewne sytuacje.
Krótko mówiąc, w komunikacji należy okazywać serdeczność i szacunek, aby uniknąć sporów rodzinnych. W końcu nadal możesz szanować przekonania i opinie innych, nawet jeśli ich nie podzielasz.
Pamiętaj, że każdy ma swój punkt widzenia. Dlatego powinieneś ich szanować, słuchać ich punktów widzenia i okazywać szacunek, nawet jeśli czasami może to być trochę trudne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Páez D, Bilbao Á, Bobowik M, Campos M, Besabe N. Merry Christmas and Happy New Year! The impact of Christmas rituals on subjective well-being and family’s emotional climate. International Journal of Social Psychology [Internet]. 2011 [consultado 1 dic 2022]; 26(3): 373-386.
- Yanova Y. ¿Tiempos de Navidad?. PYM [Internet]. 2007 [consultado 1 dic 2022]; (312):16-9. Disponible en: https://revistas.comillas.edu/index.php/padresymaestros/article/view/7092