Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czytanie poprawia inteligencję emocjonalną. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy dlaczego tak jest.
Badania przeprowadzone w 2017 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazało, że czytanie poprawia inteligencję emocjonalną. W tym przypadku sprawdzono to na przykładzie książki Harry Potter. Dzieje się tak, ponieważ czytanie otwiera umysł i zmniejsza wszelkie uprzedzenia, jakie możesz żywić wobec mniejszości.
Kolejne badanie, opublikowane w magazynie Science w 2013 r. udowodniło, że science fiction promuje rozwój teorii umysłu.
Ogólnie rzecz biorąc, czytanie wydaje się zwiększać rozwój emocjonalny, co z kolei wspomaga osiągnięcie sukcesu osobistego, społecznego i profesjonalnego.
Czy istnieją jakieś różnice płciowe?
Badania pokazują, że w ogólnej inteligencji emocjonalnej nie występują różnice płciowe.
Jednak analizując różne części składowe inteligencji emocjonalnej będziemy w stanie znaleźć różnice między kobietami a mężczyznami. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.
Kobiety cechuje
- Zwiększona świadomość własnych emocji.
- Większa umiejętność ich postrzegania, rozumienia i wyrażania.
- O wiele większa empatia.
- Większa zdolność podtrzymywania relacji interpersonalnych.
- Więcej okazji na wchodzenie w interakcje społeczne.
Mężczyzn cechuje
- Większa odporność na stres.
- Lepsze kontrolowanie impulsów.
- Większe poczucie bezpieczeństwa osobistego.
- Większa niezależność.
- Lepsza umiejętność zachowania optymistycznego nastawienia.
Rozwój inteligencji emocjonalnej
W kwestii rozwoju inteligencji emocjonalnej należy zwrócić uwagę na dwa główne punkty widzenia:
- Pierwszy uznaje, że inteligencja emocjonalna zwiększa się stopniowo wraz z wiekiem i doświadczeniem.
- Drugi z kolei zakłada, że inteligencja emocjonalna rozwija się dynamicznie w dzieciństwie, a jej rozwój hamuje na początku wejścia w dorosłość.
Bez względu na to, jaki punkt widzenia przyjmiemy, uczenie dzieci inteligencji emocjonalnej we wczesnych latach ich życia wywiera bardzo pozytywny wpływ na jej rozwój. Badania przeprowadzone pośród dzieci w wieku szkolnym pokazują, że praca na bazie określonych programów lub nauka zintegrowana wiąże się z następującymi zaletami:
- Znacząca poprawia umiejętności społecznych.
- Znaczny wzrost umiejętności emocjonalnych.
- Zmniejszenie problemów behawioralnych i psychologicznych.
- Promowanie pozytywnych wyników w szkole.
Skoro czytanie poprawia inteligencję emocjonalną, to jakie książki warto wybrać?
Istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci dobrać odpowiednie książki lub materiał do czytania, który pomoże Ci poprawić inteligencję emocjonalną. Spróbuj wyobrazić sobie, że jesteś w księgarni.
Przejdź w kierunku szerokiego działu powieści i wybierz taką książkę, której fabuła od razu Cię wciąga. Dzięki temu nawiążesz wyjątkową więź z jednym lub kilkoma bohaterami. Tym samym zaczniesz rozwijać empatię.
Następnie spróbuj postawić się na miejscu postaci, z którą nawiązałeś więź. Postaraj się zrozumieć stan emocjonalny, w jakim się znajduje, co ją porusza i dlaczego zachowuje się w określony sposób. Dzięki temu będziesz w stanie uczyć się na podstawie jej przeżyć. To pośredni, ale bardzo ciekawy sposób, na rozwijanie inteligencji emocjonalnej.
Drugi sposób to przejście do działu z książkami na temat psychologii lub samopomocy. Chociaż nie jest on aż tak obszerny jak dział z nowelami, to z pewnością znajdziesz wiele książek poświęconych rozwojowi umiejętności, możliwości i nastawień, oraz oczywiście inteligencji emocjonalnej.
Książki tego rodzaju należy traktować inaczej, ponieważ daje czytelnikowi bezpośrednią wiedzę lub wzorce zachowań. Autorzy takich książek często wykorzystują różne postaci, aby podawać przykłady, ale nie są one głównymi bohaterami książki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat książek, które wspierają rozwój inteligencji emocjonalnej, przeczytaj następujący artykuł (w języku angielskim): “The 7 Best Books On Increasing Your EQ“.
Poza tym, jeśli chciałabyś połączyć zalety płynące z czytania obu rodzajów książek, możesz wybrać trzeci sposób. Istnieją poradniki, w których znajduje się wiele krótkich historyjek. Stworzono je w taki sposób, aby zapewniały naukę poprzez działanie i doświadczenia przedstawionych w nich bohaterów, przez postawy i umiejętności, które autor promuje od pierwszego zdania.
Wspieranie rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci
Aby pracować nad rozwojem inteligencji emocjonalnej z pomocą czytania, możesz wykorzystać dwie kluczowe strategie:
- Pierwsza z nich stawia na stosowanie modeli bazujących na technikach, metodach lub działaniach płynących z bezpośrednich działań. To zadanie dla rodziców. Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł “Inteligencja emocjonalna u dzieci – jak ją rozwinąć?“.
- Drugi sposób jest mniej bezpośredni, ale tak samo skuteczny. Polega głównie na czytaniu, zarówno opowiadań, jak i bajek, komiksów, noweli, itp. Wszystkie te teksty to doskonałe narzędzia dla rodziców, które pomogą im wspierać rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. W rzeczywistości czytanie poprawia inteligencję emocjonalną i rozwija teorię umysłu. To bardzo ważna umiejętność, ponieważ pomaga dostrzec i zrozumieć zarówno własny stan mentalny, jak i stan mentalny innych osób.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Del Castillo Guevara, J., & Martí Lahera, Y. (2007). Lectura, inteligencia emocional y sociedad: reflexiones desde el contexto informacional. Acimed, 16(4), 0-0.
- Del Pilar Jiménez, E., Alarcón, R., & de Vicente-Yague, M. I. (2019). Intervención lectora: correlación entre la inteligencia emocional y la competencia lectora en el alumnado de bachillerato. Revista de Psicodidáctica, 24(1), 24-30.
- García, P. Á. C., & Ibañez, V. G. L. (2010). La lectura como determinante del desarrollo de la competencia emocional: un estudio hecho con población universitaria. Revista de Investigación Educativa, 28(2), 345-359.
- Ramírez, G. G. (2011). Los procesos de lectura y escritura en la inteligencia emocional. Poliantea, 7(13), 6.
- https://www.antena3.com/se-estrena/harry-potter/universo-potter/estudio-cientifico-revela-que-seguidores-harry-potter-son-mejores-personas_201706195947ab410cf22592e32093dd.html
- https://www.psicolibertad.com/2013/11/18/leer-novelas-de-ficci%C3%B3n-mejora-la-inteligencia-emocional/
- https://www.newschool.edu/pressroom/pressreleases/2013/CastanoKidd.htm
- https://es.wikipedia.org/wiki/Teor%C3%ADa_de_la_mente