Czy zawsze chcesz czuć się ważny i podziwiany przez innych? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł!
Każdy z nas pragnie, aby inni uważali nas za wyjątkowych i ważnych. Takie pragnienia nie łączą się w żadnym stopniu z narcyzmem ani zapatrzeniem w samego siebie. Co więcej, to całkowicie normalne, a nawet zdrowe pragnienie. Jednak fakt, że chcesz czuć się ważny nie oznacza wcale, że rzeczywiście jesteś ważny.
Niektóre osoby odczuwają frustrację ponieważ nie są wystarczająco ważne, a w konsekwencji uważają się za przeciętne i mało wyjątkowe.
Problemem nie jest pragnienie bycia uznanym, budzenia podziwu czy odgrywania znaczącej roli w życiu innych. Często nie chodzi o samo pragnienie bycia ważnym, ale o to co rozumiemy pod słowem “ważny”. Mówiąc wprost, każdy z nas ma swoją osobistą koncepcję tego, co znaczy bycie wyjątkowym dla innych.
Poza tym posiadamy również nasze własne oczekiwania związane z opiniami innych osób na nasz temat.
Ludzie mówią o “byciu kimś w życiu” i “byciu nikim”. Przez takie wyrażenia zaczynamy wierzyć, że naszą egzystencję definiuje wiele czynników. Jesteś albo “nikim” albo “kimś” w zależności od sposobu, w jaki przeżywasz swoje życie. Do jakiego stopnia takie stwierdzenia są prawdziwe?
Zdrowe ego a ego zaburzone
Buddyści i lacanowianie twierdzą, że “ego” stanowi źródło cierpienia. Mimo licznych różnic między tymi dwoma nurtami zgadzają się one co do tego, że zbytnie koncentrowanie się na sobie nie pomaga nam dostrzec tego, co znajduje się przed nami.
To z kolei utrudnia nasz rozwój osobisty i prowadzi do pojawienia się uczucia braku szczęścia. Nasze “ego” ma ogromny apetyt. A im bardziej będziemy je karmić, tym bardziej żarłoczne będzie się stawało.
Jednak chociaż jesteśmy w stanie być wybitni w niektórych kwestiach, to nikt nie może być najlepszy we wszystkim czego się dotknie. Karmienie Twojego ego sprawi, że będziesz koncentrować się na tym, czego nie masz i czego nie osiągnąłeś. To oczywiście będzie prowadziło do pojawienia się uczucia nieszczęścia.
Kolejny możliwy scenariusz wiąże się z osobą, która miała styczność ze szkodliwym środowiskiem. Na przykład była otoczona osobami, które w jakiś sposób ją pomniejszały, ignorowały lub odrzucały.
To naturalne, że w związku z tym posiada niższe poczucie własnej wartości, postrzega się w gorszy sposób i praktycznie nie żywi wobec siebie miłości. W takim przypadku może odczuwać ekstremalną potrzebę walidacji.
Dlaczego chcesz czuć się ważny?
Badania antropologiczne wykazały, że niektóre społeczności ceniły jedynie wojowników. Z kolei inne karały mężczyzn, którzy nie utrzymywali pokoju. Dla niektórych tylko jednostki, które wykazywały znaczące przejawy przemocy w obliczu innych były warte tego, aby uznawać je za “kogoś”. Z kolei reszta ludzi była “nikim”.
Ale czy ktoś, kto z natury ma pokojowe nastawienia powinien dokonywać aktów przemocy, aby poczuć się kimś ważnym? Czy osobę będące z natury wojownikami mają być zmuszane do łagodności, aby być doceniani przez innych?
Właśnie w tą pułapkę chce wprowadzić Cię Twoje ego. Nasza chęć bycia kimś ważnym może czasami prowadzić nas do zaprzeczenia temu kim naprawdę jesteśmy. Dlatego stajemy się kimś innym, aby inni nas zaakceptowali. Jednak pytanie brzmi: czy warto?
Lśnij własnym światłem
W słynnej wyroczni delfickiej znajduje się jeden z najsłynniejszych cytatów Sokratesa: “Poznaj siebie”. Dokładne poznanie samego siebie to akt miłości do samego siebie, który powinien praktykować każdy z nas.
Pamiętaj, że poznanie siebie nie ogranicza się jedynie do wykonywania listy cnót i wad. Polega na zrozumieniu kim naprawdę jesteśmy, włączając w to naszą historię, lęki, mocne strony i słabości.
Bardziej od podziwu potrzebujemy akceptacji, wsparcia i czułości. To nie są rzeczy, które pojawiają się same z siebie. Zbieramy je akceptując, wspierając i doceniając innych. Docenianie samych siebie leczy nasze ego i usuwa pragnienie wybijania się spośród tłumu za wszelką cenę.
Pragnienie bycia ważnym to pułapka ego. Prowadzi jedynie do frustracji związanej z faktem, że opinie innych ludzi cały czas się zmieniają. Taki podziw, którego niektórzy pożądają, nie prowadzi do szczęścia ani prawdziwej miłości. Co więcej, tego rodzaju uznanie szybko znika. Nie daj się mu oszukać.