Na czym dokładnie polega branding emocjonalny?

Na czym dokładnie polega branding emocjonalny?

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2021

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się na czym polega branding emocjonalny!

Branding emocjonalny to strategia reklamowa, która ma na celu ustalić związek emocjonalny z klientami. Innymi słowy, ma wzmocnić więź istniejącą między firmą a jej klientami za pomocą emocji, a nie rozumu. Ta strategia stara się uczłowieczać produkty.

Kiedy używamy słowa branding, zazwyczaj odnosimy się do procesu budowania marki. Obejmuje on wszystko, co wiąże się z tym procesem, od wymyślenia nazwy marki po stworzenie jej logo. Te czynniki wpływają w sposób pośredni i bezpośredni na wartość marki i zachowania klientów.

Silna tożsamość firmy i dobra pozycja na rynku pozwala firmom cieszyć się stabilnym i bezpiecznym źródłem przychodów. Poza tym może pomóc im pozostawić w tyle ich rywali i utrzymać znaczenie.

Na czym polega ta strategia reklamowa?

Branding emocjonalny wykorzystuje serię strategii i zasobów, aby połączyć się z emocjami klientów. Jeśli zwrócisz uwagę na swoje decyzje zakupowe, zorientujesz się, że do pewnego stopnia na każdą z nich wpłynęły Twoje emocje.

Firmy, które opierają się na brandingu emocjonalnym, szczerze wierzą, że produkty sprzedają się dzięki związanym z nimi emocjom. Uważają, że najważniejszą rolę odgrywają wrażenia i uczucia wywoływane przez ich markę u konsumentów. Właśnie dlatego produkty mają wnikać do serc przedstawicieli docelowej grupy odbiorców.

Gdy przychodzi do tworzenia wizerunku marki, kluczową rolę odgrywa dodanie emocji do planu marketingowego. To główny cel brandingu emocjonalnego. W tej kwestii należy pamiętać, że klienci chcą zaspokoić swoje potrzeby oraz czuć się dobrze.

Kobieta oceniająca produkt

Klucze do implementacji brandingu emocjonalnego

  • Postrzeganie klienta jako prawdziwej osoby zamiast zwykłego nabywcy. Wiele słynnych marek, takich jak Apple czy The Coca-Cola Company, koncentruje się na empatii. Oznacza to, że próbują nawiązać więź z klientami, aby zwiększyć ich wierność.
  • Priorytetowe traktowanie doświadczeń związanych z produktem. Pamiętaj, że chcesz, aby klienci poczuli się dobrze dzięki Twojemu produktowi. Poza tym opinie pojawiające się w mediach społecznościowych odgrywają kluczową rolę, ponieważ ich użytkownicy opierają się bardziej na opiniach innych ludzi niż na informacjach płynących od producenta.
  • Wykorzystywanie potencjały dobrej historii. Marki są często tworzone na bazie historii z wyrazistymi komponentami narracyjnymi, wizualnymi i emocjonalnymi. Dlatego nie obawiaj się wykorzystać opowiadania historii jako fundamentalnej części swojej emocjonalnej strategii marketingowej. Istnieją liczne narzędzia multimedialne, które możesz wykorzystać w tym celu. Zaliczamy do nich między innymi Storify, Slidestory, Storybird i Apester.
  • Brak przyzwolenia na obojętność. Postaraj się sprawić, aby każdy zapamiętał Twoją kampanię marketingową. Dzięki temu wrażenia i wartości przekazywane przez Twój produkt na długo pozostaną w umysłach konsumentów.
Kartonik z uśmiechem

Marki, które wykorzystują branding emocjonalny

Doskonały przykład brandingu emocjonalnego stanowi najnowsza kampania Dove. Firma stworzyła kampanię reklamową Prawdziwe Piękno, która wzmacniała poczucie własnej wartości.

Dzięki niej udało się osiągnąć o wiele więcej niż tylko poinformować o swoich produktach na platformach cyfrowych. Film Szkice Prawdziwego Piękna ma do dnia dzisiejszego ponad 180 milionów odtworzeń.

Ta kampania pomogła poczuć się lepiej z własnym ciałem milionom kobiet, które czuły się przytłoczone przez wysokie standardy piękna.

Kolejna firma, która wykorzystuje branding emocjonalny, to Apple. Na sukces firmy wpływają nie tylko designy i świetne rozwiązania, ale również komunikacja bazująca na empatii oraz intymna więź, jaką udało jej się nawiązać ze swoimi klientami.

Następny świetny przykład to Starbucks. Ta firma cieszy się niezwykłą popularnością i akceptacją na całym świecie mimo wysokich cen, ponieważ koncentruje się na inspirowaniu i wspieraniu ducha każdego człowieka.

Krótko mówiąc, każda z tych marek zainwestowała mnóstwo czasu i pieniędzy w rozwój kampanii reklamowych opartych na brandingu emocjonalnym. Poza tym ich zespoły marketingowe składają się z genialnych ludzi, którzy dokładnie wiedzą jak trafić w samo sedno ludzki emocji. Dzięki temu udało im się wysunąć na czele przed inne firmy z ich branż.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.