Być może jedną z największych kar, jakie nakładamy na siebie, jest poświęcenie teraźniejszości, aby bronić się przed wszystkimi naszymi lękami z przyszłości. Kiedy tak naprawdę przyszłość jest założeniem, a teraźniejszość rzeczywistością.
Te słowa wypowiedziała pielęgniarka zatrudniona przez wiele lat w opiece paliatywnej. Przewidywana długość życia jej pacjentów nie przekraczała trzech miesięcy. Podzieliła się wiedzą na temat tego, czego ludzie żałują przed śmiercią.
Była z nimi w ich ostatnich dniach i sprawiła, że poczuli się tak dobrze, jak to tylko możliwe, kiedy zdali sobie sprawę, że niedługo umrą. „To właśnie w tym momencie ludzie dorastają znacznie bardziej niż przez całe życie” – dodała.
Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że to nie jest tego warte, nie należy lekceważyć możliwości do rozwoju w punkcie bez powrotu. Skrucha lub wdzięczność w momencie, gdy każda sekunda jest coraz bardziej wartościowa, nabiera jeszcze większej wartości.
Niektóre zmiany, jakich doświadczyli ci pacjenci, były naprawdę niesamowite. Wszyscy inaczej odczuwali swoje emocje. Przechodziły one od gniewu, zaprzeczenia i strachu po akceptację. Ta ostatnia emocja pozwoliła im odnaleźć spokój przed odejściem.
Czego ludzie żałują przed śmiercią?
Kiedy pielęgniarka zapytała ich, czego żałują lub co chcieliby zrobić inaczej, pojawiały się podobne tematy. Najczęściej były to:
„Żałuję, że nie miałem odwagi być wiernym sobie, a nie wersji, jakiej oczekiwali ode mnie inni”. To był najczęściej pojawiający się przykład. Kiedy ktoś zdaje sobie sprawę, że zaraz umrze, łatwiej jest mu wyraźnie zobaczyć przeszłość. Osoby te potrafią spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak wiele z ich marzeń pozostało niespełnionych. Udowodniono, że większość ludzi w ciągu swojego życia spełnia tylko połowę swoich marzeń. Oznacza to, że umierają wiedząc, że reszta mogłaby się spełnić, gdyby naprawdę spróbowali i nie poddali się temu, co otaczający ich ludzie uznali za słuszne lub wskazane.
Bycie wiernym sobie to wyzwanie, którego nigdy nie powinieneś ignorować. Powinieneś robić to, co lubisz, niezależnie od tego, co mówią inni. Każdy powinien cieszyć się życiem tak, jak uważa za stosowne. Nie czekaj, aż będzie za późno. Pamiętaj, że Twoje zdrowie daje Ci rodzaj wolności, której zwykle nie dostrzegasz, dopóki jej nie będziesz mieć.
Za dużo pracy
„Żałuję, że tak dużo pracowałem”. Te słowa padały częściej z ust pacjentów płci męskiej. Uważali oni, że zaniedbywali rodzinę i przyjaciół, pracując ponad dziesięć godzin dziennie.
Żałowali, że nie widzieli narodzin ani dorastania swoich dzieci, nie byli obecni na urodzinach i rocznicach i zawsze myśleli o swoim szefie i swoich problemach w pracy. W efekcie wszyscy tęsknili za własną młodością, gdy ich dzieci były małe lub gdy byli świeżo po ślubie. W przypadku kobiet sytuacja wyglądała nieco inaczej. Jednak przy dzisiejszych warunkach pracy istnieje duże prawdopodobieństwo, że obecne pokolenia kobiet będą odczuwać ten sam żal, co mężczyźni.
Uproszczenie stylu życia, podejmowanie właściwych decyzji po drodze, uświadomienie sobie, że pieniądze to nie wszystko (nawet jeśli inni próbują nas przekonać, że jest inaczej) sprawią, że nie będziesz musiał doświadczać tego rodzaju żalu przed śmiercią. Bycie szczęśliwszym z tego, co masz, mniej rzeczy materialnych, spędzanie więcej czasu z dziećmi, partnerem, rodzicami lub przyjaciółmi, cieszenie się dniami wolnymi i nie robienie nadgodzin – to świetny sposób na życie.
Wyrażanie uczuć
„Żałuję, że nie miałem odwagi wyrazić swoich uczuć”. Ile razy zdarzyło Ci się żywić tego rodzaju gorzkie uczucia, ponieważ nie byłeś w stanie powiedzieć, co naprawdę myślisz? Możesz tłumić w sobie swoje myśli, aby nie urazić innych lub ze wstydu. Udowodniono, że niektóre choroby wynikają z „przechowywania” złych myśli, wyrzutów i niewypowiedzianych słów. Niemniej jednak te niewypowiedziane uczucia nie zawsze są negatywne. Należą do nich również „kocham Cię”, „przepraszam” i „potrzebuję Cię”.
Nie możesz kontrolować reakcji, jaką inna osoba może mieć na Twoje słowa. Jednak powiedzenie tego może uwolnić Cię od wielkiego napięcia, którego zwykle doświadczasz w klatce piersiowej lub plecach. Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się to powiedzieć, upewnij się, że to zrobisz, bo później możesz żałować braku odwagi ze swojej strony.
Kontakt z innymi
„Szkoda, że nie utrzymywałem kontaktu z przyjaciółmi”. Stare przyjaźnie przynoszą wiele korzyści. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę do ostatniej chwili swojego życia, kiedy nagle sobie o nich przypomina. Niestety, nie zawsze jest możliwe zlokalizowanie starych przyjaciół, gdy umierająca osoba prosi o spotkanie z nimi po raz ostatni. Niektórzy przyznali, że nie widzieli swoich przyjaciół od dawna (często jest to ponad dziesięć lat), ponieważ zawsze byli zbyt zajęci, by się spotkać.
Przy dzisiejszym stylu życia prawdopodobnie nie będzie Ci łatwo znaleźć czas na drinka lub kawę z przyjacielem z dzieciństwa. Dzięki nowej technologii ludzie nie umawiają się już na spotkania i przekazują sobie wszystkie informacje w mediach społecznościowych. Jednak rozmowa z przyjacielem twarzą w twarz to najlepsze wspomnienie, jakie dana osoba może zabrać ze sobą do grobu. Dlatego zadbaj o organizację swojego życia w taki sposób, aby przynajmniej raz w miesiącu spotykać się ze znajomymi na pogawędkę.