Czas na odpoczynek - 9 wskazówek, że go potrzebujesz

Czas na odpoczynek - 9 wskazówek, że go potrzebujesz
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W życiowej zawierusze często pozwalamy sobie na bezwładność. Jednak ta bezwładność zwykle nie dotyczy słuchania wiadomości wysyłanych przez nasze ciało. A gdybyśmy umieścili te znaki w odpowiednim porządku – według ważności, wtedy znaki mówiące o tym, że nadszedł czas na odpoczynek, znajdowałyby się bardzo wysoko na liście.

“Mogę to zrobić” – mówimy sobie. Czujemy się zobowiązani do parcia do przodu, z miłości do otaczających nas osób, z poczucia odpowiedzialności. Robimy to, aby być lepszymi ludźmi ( a przynajmniej tak nam się wydaje). Robimy to, ponieważ to właśnie jest tym, co powinniśmy zrobić. Jeśli inni postępują w taki sposób, to z pewnością i my powinniśmy .

Ale jeśli nie zatrzymamy naszej “maszyny”, gdy jest jeszcze czas, prędzej niż później zatrzyma się sama. Zatrzymanie się, zanim będzie za późno, nie jest oznaką słabości lub tchórzostwa, ale raczej oznaką inteligencji, przejawem miłości własnej i uczucia do tych, którzy polegają na nas i są dla nas ważni.

Skąd wiemy, kiedy nadszedł czas, aby zatrzymać się na chwilę? Jakie sygnały wysyła nasze ciało, aby powiedzieć, że nadszedł właśnie czas na odpoczynek?

Jakie oznaki wskazują na to, że potrzebujemy odpoczynku?

Kiedy potrzebujemy odpoczynku, nasze ciało zazwyczaj daje nam o tym znać. Ignorowanie tych sygnałów nie powstrzyma problemu; tylko pogorszy sytuację. Są to między innymi oznaki stresu, zmęczenia i zniechęcenia, z którymi trzeba się uporać.

Jeśli włączysz “dopóki twoje ciało się nie załamie” i nie opuścisz pola bitwy na czas, zawsze przegrasz pojedynek, w ten czy inny sposób.

Jeśli zobaczysz kilka z poniższych znaków, czas zacząć myśleć o zrobieniu sobie przerwy. Czas spojrzeć na wykonywane codziennie czynności, priorytety i prawdziwe potrzeby. Im więcej siebie dostrzegamy w znakach, które opisujemy poniżej, tym pilniejsza jest potrzeba odpoczynku.

Zmęczenie

Zmęczona dziewczyna.

1 – Czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle

Zmęczenie spowodowane długotrwałym lub intensywnym wysiłkiem fizycznym lub psychicznym jest normalne. To, co nie jest normalne, to ciągłe uczucie znużenia, dzień po dniu, przez cały dzień, od momentu gdy wstajesz z łóżka do chwili, kiedy kładziesz się spać. Świadczy o tym, że należy Ci się czas na odpoczynek.

2 – Nie jesteś w stanie wytrzymać całego dnia bez stosowania używek

Bez względu na to, czy jest to kofeina, alkohol, tytoń, cukier czy jakikolwiek inny rodzaj używki, oszukiwanie za ich pomocą jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem problemu zmęczenia. Na dłuższą metę istnieje duża szansa, że sytuacja tylko ​​się pogorszy. Dlatego nieustannie potrzebujemy coraz większej ilości stymulantów, aby osiągnąć ten sam efekt.

3 – Masz trudności z koncentracją

Niezależnie od tego, czy wynika to ze zmęczenia, czy z jakiegoś innego powodu, jednym z wczesnych objawów, że potrzebujemy odpoczynku, jest niemożność skoncentrowania się na zadaniach, które należy wykonać. Oddawanie się marzeniom, robienie wielu rzeczy naraz lub zwlekanie z wykonaniem jakiegoś zadania mogą świadczyć o tym, że nasze zasoby energii są coraz mniejsze.

Zmęczona dziewczyna.

Życie zawodowe

4 – Pracujesz coraz więcej

Dłuższe godziny pracy nie muszą oznaczać, że robisz więcej. Stajemy się mniej produktywni ze względu na zmęczenie i trudności ze skupieniem się. W rezultacie czujemy, że musimy pracować więcej godzin, aby zrekompensować spadek wydajności. Jednak to błędne myślenie – postępowanie w ten sposób sprawia, że ​​będziemy jeszcze bardziej zmęczeni niż na początku.

5 – Ciągle myślisz o pracy

To zabawne, że nawet kiedy wiesz, że cierpisz z powodu zmęczenia i nadmiernego wysiłku, zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz przerwy, wciąż nie możesz przestać myśleć o pracy. Gdy wreszcie możesz odpocząć, czujesz się winny! Nawet jeśli nie musisz wykonywać żadnej pracy, nadal to robisz, nawet jeśli tylko o tym myślisz.

6 – Zawsze masz zły humor

Zmęczenie zazwyczaj wpędza nas w zły nastrój. Ale gdy wyczerpanie osiągnie swoje granice, a twoje ciało powinno odpoczywać, narzekanie staje się chroniczne. Jeśli przez to stajesz się także cyniczny, niemiły lub niegrzeczny, to jest to wyraźny znak, że powinieneś zwolnić tempo.

Zdrowie i pamięć

7 – Masz problemy z zapamiętaniem informacji

Zmęczenie i stres mogą utrudnić zapamiętanie najprostszych informacji. Na przykład, zapominając rzeczy tak proste, jak to, gdzie wkładasz klucze lub nie pamiętając o dodaniu podstawowego składnika podczas gotowania. Tak samo jak zagubienie spowodowane koniecznością zajęcia się codziennymi sprawami i zmienianie miejsca dla najpotrzebniejszych rzeczy. Wszystko to oznacza, że ​​prawdopodobnie potrzebujesz przerwy. Musisz zrestartować swój umysł.

Zmęczona i sfrustrowana dziewczyna.

 

8 – Twoje zdrowie się pogarsza

Ciągłe zmęczenie i stres wpływają na układ odpornościowy. Twoje zdrowie jest zagrożone i stajesz się bardziej podatny na przeziębienia i grypę. Możesz również doświadczyć utraty lub zwiększenia masy ciała, a także częstych bólów głowy lub migren. Może także wzrosnąć tętno, co może oznaczać zwiększone ryzyko chorób serca.

9 – Popełniasz coraz więcej błędów

Wszyscy popełniają błędy i nie ma w tym nic złego. Jednak gdy błędy popełniane są zbyt często, zwłaszcza jeśli są głupie, czas zacząć się martwić. To, co było po prostu śmieszna pomyłką na początku, może stać się czymś znacznie poważniejszym w przyszłości.

Czas na odpoczynek – zatrzymaj się i zastanów

Kiedy mówimy o zrobieniu sobie przerwy, to zazwyczaj wtedy, gdy musimy odpocząć fizycznie i psychicznie. Musimy oczyścić nasze umysły i uwolnić je. Pozbyć się stresu i pozwolić, by nasze ciało odzyskało formę i wyzdrowiało. Ale musimy także zatrzymać się i zastanowić, ponownie przemyśleć naszą sytuację i przeanalizować to co robimy i co się z nami dzieje.

Relaks na łące.

Ten wir życia, w który jesteśmy uwikłani, nie zawsze pozwala nam jasno myśleć. Łatwo jest dać się ponieść emocjom i po prostu podążać za tempem, które sami nadaliśmy. Jednak na dłuższą metę będziemy musieli za to zapłacić dużą cenę – najczęściej będzie to długotrwała, przymusowa przerwa spowodowana chorobą. Czy naprawdę warto?

Zatrzymaj się, odpocznij i zastanów, co chcesz robić, dlaczego to robisz i czy zmierzasz w kierunku tego, co chcesz osiągnąć. Czas na odpoczynek nie jest czasem straconym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.