Czy zdajemy sobie sprawę z czasu, który spędzamy zanurzeni w cyfrowym wszechświecie? Być może nie. Gdybyśmy zdawali sobie sprawę, prawdopodobnie podjęlibyśmy pewne środki, aby tego uniknąć, przeprowadzając na przykład cyfrowy detoks.
Bądźmy szczerzy: prawie zawsze jesteśmy “przyklejeni” do naszego smartfona, komputera lub tabletu. Cyfrowy świat stał się podstawową częścią naszej codziennej rutyny. W rzeczywistości, nasz smartfon jest zazwyczaj pierwszą i ostatnią rzeczą, z której korzystamy każdego dnia.
Co by się stało, gdybyśmy postanowili spędzić mniej czasu na naszych portalach społecznościowych? Niektórzy martwią się myśląc, że nie mogą codziennie sprawdzić swoich kont w mediach społecznościowych. Ale jak wyglądało życie przed pojawieniem się tego cyfrowego szaleństwa?
Ważne jest, aby pamiętać, że nie mówimy o tym, że musimy wyeliminować interakcje społeczne z naszego życia. Niemniej jednak ważne jest, aby być odpowiedzialnym za korzystanie z mediów społecznościowych. Musimy używać ich z umiarem i nie pozwolić na to, by przejęły nasze życie. Dobrym sposobem aby to osiągnąć jest cyfrowy detoks.
„Postęp technologiczny jest jak topór w rękach patologicznego przestępcy”.
–Albert Einstein–
Można od czasu do czasu uwolnić się od technologii. W końcu dlaczego tak desperacko czujemy, że musi być przez cały czas online? Doszło do punktu, w którym uzależniliśmy się od technologii. Z tego powodu świetnym pomysłem jest cyfrowy detoks, czyli odłączenie od technologii w celu połączenia się z rzeczywistością, sobą i ludźmi wokół nas. Zagłębmy się bardziej w ten temat.
Czym jest cyfrowy detoks?
Cyfrowy detoks polega na oderwaniu się od cyfrowego świata. Chodzi o odłączenie się od sieci społecznościowych, Internetu i nowych technologii. Jego celem jest przełamanie tej cyfrowej zależności, która sprawia, że czujemy się niespokojni, gdy nie sprawdziliśmy telefonu przez kilka godzin (nawet kilka minut). Ta zależność wzrosła tak bardzo, że przestaliśmy dbać o siebie i nasze obowiązki.
Słowo detoks jest skrótem słowa detoksykacja. Chodzi o wydobycie toksyczności, która żyje w organizmie – w tym przypadku technologii. Jedno jest pewne: chociaż technologia czasami jest bardzo pomocna i zabawna, ma też wiele negatywów.
Teraz, nie chodzi o położenie kresu naszym relacjom z technologią, ale o świadomość tego jak z niej korzystać. Musimy zwracać uwagę na ilość czasu spędzanego online i wszystkie te rzeczy, które zostawiamy za sobą lub z którymi zwlekamy z powodu tego uzależnienia.
Klucze prowadzące do cyfrowego detoksu
Myślenie o detoksykacji z cyfrowego świata brzmi łatwo, jednak tak nie jest. Przyzwyczailiśmy się do bycia online przez cały czas, to część naszej codziennej rutyny. Dlatego cyfrowy detoks wymaga dużo wytrwałości i poświęcenia. Następujące klucze pomogą Ci oderwać się od tego uzależnienia:
- Zaplanuj swój cyfrowy detoks. Jest to bardzo osobisty krok, ponieważ zależy od harmonogramu każdej osoby. To może być w weekendy, o określonej porze dnia… Ważne jest aby zacząć, nie ma znaczenia czy jest to tylko na kilka minut dziennie. Pamiętaj, że ustalamy nawyki powoli ale pewnie, więc nic się nie stanie, jeśli nie możesz pójść na całość od razu.
- Postępuj krok po kroku. Detoksykacja nie odbywa się z dnia na dzień, zwłaszcza gdy chcesz to zrobić prawidłowo. Ważne jest, aby być cierpliwym wobec siebie i swojego procesu.
- Pomyśl o sobie. Nie bój się rozwijać siebie, swoich własnych myśli i emocji. To z pewnością pomoże Ci zrozumieć dlaczego czujesz potrzebę ciągłego połączenia. Czy jest coś, czego próbujesz uniknąć? Jest coś czego chcesz, a czego nie masz? Czy czujesz się samotny w prawdziwym życiu? Najważniejszą rzeczą jest świadomość, że można odłączyć się od świata cyfrowego i nadal żyć dobrze.
- Pożegnaj się z powiadomieniami! Powiadomienia często stają się wielką próbą. Czasami przychodzą jedno po drugim, co uniemożliwia nam skupienie się na ważnych czynnościach. Aktywacja powiadomień push-up może powodować niepokój i zaostrzyć potrzebę bycia online przez cały czas.
- Szukaj alternatywnych planów. Co powiesz na pójście na filiżankę kawy z przyjacielem, przeczytanie dobrej książki lub uprawianie sportu? Szukaj rzeczy do zrobienia! Nie wahaj się chociaż raz spróbować czegoś poza swoją strefą komfortu. Musisz mieć dużo rzeczy do zrobienia, więc nie będziesz myśleć o mediach społecznościowych tak często.
- Bądź bardziej empatyczny. Stawianie się w miejscu innych ludzi ma fundamentalne znaczenie. Jeśli zawsze patrzymy na ekran gdy jesteśmy z przyjaciółmi lub rodziną, nie szanujemy ich w najmniejszym stopniu. Z pewnością lubisz być słyszany kiedy mówisz, prawda? Zrób to samo dla innych. Szanuj ich i zwracaj na nich swoją uwagę.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Z drugiej strony, dobrym pomysłem jest również unikanie pozostawiania telefonu komórkowego blisko siebie gdy idziesz spać. Posiadanie go w pobliżu może sprawić, że będziesz bardzo niespokojny. Z drugiej strony, trzymanie go z dala od Ciebie w nocy może poprawić jakość snu, ponieważ to sprawi, że poczujesz się zrelaksowany.
Jednakże, niektórzy ludzie potrzebują czegoś więcej niż zwykłego detoksu. Niektóre osoby rozwinęły wielką obsesję do tego stopnia, że potrzebują profesjonalnej pomocy. Dzieje się tak, ponieważ głęboko polegają na tym cyfrowym wszechświecie i nie są w stanie się rozłączyć.
„Prawdziwym problemem nie jest to czy maszyny myślą, ale czy robią to ludzie”.
–B. F. Skinner–
Zalety, jakimi charakteryzuje się cyfrowy detoks
Cyfrowy detoks ma wiele zalet:
- Pozwala Ci złagodzić stres.
- Jesteś w stanie spędzić więcej czasu z samym sobą.
- Nauczysz się lepiej rozdzielać swój czas.
- Twoja empatia wzrasta.
- Zyskujesz miejsce na nawiązywanie relacji z innymi i łączenie się z nimi na głębszym poziomie.
- Cyfrowe detoksy pozwalają budować bardziej autentyczne relacje.
- Masz więcej wolnego czasu.
- Wzrasta uczucie spokoju i relaksu.
- Możesz dowiedzieć się więcej o samym sobie.
Cyfrowy detoks sprzyja lepszym relacjom ze światem, innymi i samym sobą. Umożliwia nam to tworzenie innych rodzajów planów i ustalanie priorytetów, zamiast spędzać cały czas na przewijaniu Instagrama lub oglądaniu filmów. Cyfrowy detoks to okazja, aby połączyć się z rzeczywistością i zmaksymalizować nasz wolny czas.
„Technologia jest użytecznym sługą, ale niebezpiecznym panem”.
–Christian Lous Lange–
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ugur, N. G., & Koc, T. (2015). Time for digital detox: Misuse of mobile technology and phubbing. Procedia- Social and Behavioral Sciences, 195, 1022-1031.