Ćwiczenia medytacyjne: 6 prostych przykładów

Ćwiczenia medytacyjne: 6 prostych przykładów

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2018

Czytając temat naszego dzisiejszego artykułu zapewne zacząłeś się zastanawiać. Ćwiczenia medytacyjne? A po co mi to? Doskonale sobie radzę bez żadnych takich rzeczy. Ale czy na pewno?

Poziom stresu, podobnie jak i energii na każdy nowy dzień, zmienia się wraz z upływem czasu. Największy paradoks polega jednak na tym, że zwiększając poziom jednego czynnika zmniejszasz jednocześnie poziom tego drugiego.

Są one więc ze sobą nieodłącznie związane. Dodatkowo zarówno stres, jak i energia mogą być zasilane z różnych źródeł. Stres może na przykład narastać stopniowo z uwagi na wiele różnych mniejszych lub większych problemów. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy zaprezentować Ci proste i skuteczne ćwiczenia medytacyjne, które mogą pomóc Ci uwolnić napięcie.

W tym sensie i biorąc pod uwagę powyższe kwestie, należy wspomnieć przede wszystkim o tym, że medytacja ułatwia samopoznanie. Jest to technika, która liczy sobie już wiele tysięcy lat. Jest bardzo powszechna w kulturach buddyjskiej i w hinduizmie. Ale w ostatnich latach stała się bardzo popularna na Zachodzie. Stąd też właśnie popularność, którą cieszą się obecnie ćwiczenia medytacyjne. Naprawdę nie warto lekceważyć korzyści, jakie zapewniają ludzkiej psychice.

Wśród wielu korzyści, jakie ćwiczenia medytacyjne mogą nam zapewnić, możemy znaleźć między innymi znacznie ulepszoną zdolność koncentracji. Może to prowadzić do rozwoju licznych innych korzyści, takich jak na przykład znacząco poprawiona pamięć. Co więcej, ćwiczenia medytacyjne sprzyjają, co w sumie powinno być oczywiste, relaksowi fizycznemu i umysłowemu. Medytacja może nawet wzmocnić nasz układ odpornościowy.

Bez żadnych dalszych ceregieli przechodzimy do konkretów. Oto kilka prostych ćwiczeń medytacyjnych, które można wykonywać w zasadzie wszędzie, aby czerpać z nich wszystkie korzyści. Zalecamy jednak stosować je głównie w zaciszu domowym, jako że wtedy ich skuteczność będzie najwyższa.

1. Ćwiczenia medytacyjne wymagają skoncentrowania się na swoim oddechu

Pierwsze z opisywanych przez nas tych prostych ćwiczeń medytacyjnych jest również jednym z najłatwiejszych do włączenia do swojej rutyny dnia codziennego. Będzie Ci jeszcze łatwiej, jeśli będziesz mógł do jego wykonania usiąść w wygodnej pozycji z półotwartymi oczami.

Medytacja na fotelu

Jednocześnie powinieneś skupić całą swoją uwagę na oddychaniu, nie próbując niczego zmieniać w jego rytmie. Powinieneś jedynie „poczuć” powietrze, którym oddychasz. Kiedy to będziesz starał się wykonać, różne rozpraszające myśli mogą próbować wpadać Ci do głowy. Twoim zadaniem będzie ignorowanie ich za wszelką cenę tak długo, dopóki nie stracą swojej rozpraszającej mocy. A w końcu przestaniesz je w ogóle zauważać. I to jest właśnie celem tego ćwiczenia.

2. Odliczanie

Te konkretne ćwiczenia medytacyjne są bardzo proste i bardzo przydatne do codziennej medytacji. Po prostu mając szczelnie zamknięte oczy odliczaj powoli wstecz od dużych liczb, takich jak 50 lub 100 tak długo, aż osiągniesz 0. Celem tego ćwiczenia jest skupienie uwagi na pojedynczym działaniu tak, abyś nie był rozpraszany przez żadne inne myśli, emocje, czy też bodźce zewnętrzne.

Tego typu ćwiczenia medytacyjne należą do jednych z najciekawszych, jakich możemy się nauczyć. Polegają one na skupieniu się na różnych częściach naszego ciała. Aby to zrobić, dobrze jest najpierw znaleźć się gdzieś w spokojnym miejscu. Następnie musimy skupić naszą uwagę na każdej części naszego ciała, poczynając od głowy, na stopach kończąc.

Możemy napinać i rozluźniać różne grupy mięśni tak, aby być świadomym ich obecności i sposobu poruszania się. Jest to naprawdę dobry sposób na szczegółowe poznanie wszystkich odczuć i bodźców przekazywanych nam przez nasze ciało.

4. Aktywna obserwacja

Te ćwiczenia medytacyjne opierają się przede wszystkim na obserwacji naszego własnego otoczenia. Na początek musimy usiąść z zamkniętymi oczami w wygodnym fotelu i w cichym miejscu. Następnie musimy na chwilę otworzyć oczy i zamknąć je ponownie. Teraz musimy po prostu zastanowić się nad tym, co właśnie ujrzeliśmy.

W związku z tym możemy myśleć o różnych odczuciach, jakie wytwarzają odbierane przez nas bodźce. Możemy je wymienić po kolei. Możemy także pomyśleć o kształtach, kolorach i nazwach każdego obiektu. Dodatkowo, jeśli wykonamy to ćwiczenie w domu, może to być dobry sposób, aby zobaczyć nasz dom z zupełnie innej perspektywy.

5. Medytacja ruchowa

Te proste ćwiczenia medytacyjne polegają na cieszeniu się przyjemnymi odczuciami, jakie wytwarza nasze ciało, za każdym razem, gdy się poruszamy. Zalecamy zatem wykonywanie tego konkretnego rodzaju ćwiczeń będąc jednocześnie w kontakcie z naturą.

Medytacja na zboczu góry

W tym celu możesz odbywać na przykład długie spacery po plaży lub w lesie. Warto w tym momencie cieszyć się uczuciem ciepła, jakie dają promienie słoneczne padające nam na twarz. Rozkoszuj się powiewami wiatru, szumem roślin i drzew lub pluskiem i chłodem wody. To ćwiczenie może być inną formą samoobserwacji otoczenia. Wynika to z tego, że możemy myśleć wtedy o ruchach naszego ciała podczas chodzenia.

6. Medytacja ogniowa

I na koniec możemy użyć ognia jako symbolicznego elementu oczyszczenia. I to właśnie na nim skupić całą naszą medytację. Aby wykonać te ćwiczenia medytacyjne, możemy skupić się na przykład ognisku rozpalonym gdzieś na łące. Albo także na czymś łatwiejszym w codziennym użyciu, na przykład na migotaniu płomienia świecy. Pozwala to dostrzec wrażenie ciepła, jakie generuje ogień. Ale to nie wszystko. Zwróć także uwagę na cienie, które płomień świecy rzuca na otaczające go przedmioty.

Z drugiej jednak strony możemy sporządzić także listę wszystkich negatywnych rzeczy w naszym życiu i symbolicznie wrzucić ją do ognia. Możemy to oczywiście zrobić nie tylko w sposób symboliczny. Możemy wykonać tę czynność w dosłownym jej brzmieniu, czyli sporządzić listę na papierze i spalić ją. Tak czy inaczej, to pomoże nam uwolnić się od lęków, które nas blokują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.