Media społecznościowe mają swój własny język, który nie zawsze jest jasny dla początkujących lub „seniorów”. Curving jest jednym z takich terminów. Odnosi się do jednego z nowych trendów interakcji w ramach wirtualnej rzeczywistości. Jest to praktyka, która istniała także w świecie spotkań twarzą w twarz, ale stała się bardziej widoczna i wyrazista w Internecie.
Curving to subtelny sposób ignorowania lub odcinania innej osoby w tak politycznie poprawny sposób, że często pozostaje to niezauważone. To subtelna forma odrzucenia. Co więcej, w niektórych przypadkach staje się nawet formą manipulacji.
Najlepszym sposobem na zdystansowanie się od kogoś jest bycie bezpośrednim. Twoja umiejętność komunikowania się oznacza, że masz na wyciągnięcie ręki wiele słów i fraz, aby wyrazić swoje uczucia. Jednak curving, jak sama nazwa wskazuje (ang. zakrzywienie, wygięcie), nie przebiega po linii prostej, ale biegnie po krętej i niezwykle wyczerpującej ścieżce.
„Lęk separacyjny zdarza się ludziom przez cały czas, a pożegnanie, tymczasowe lub na stałe, zwiększa go. Jesteśmy podmiotami społecznymi, ale izolowanie się od innych jest obroną przed udręką”.
-Mirta Goldstein-
Curving
Curving objawia się na różne sposoby. Najczęstszym jest to, co niektórzy nazywają „pozwoleniem komuś odejść”. Kiedy tak się dzieje, jedna osoba wysyła wiadomość, a druga widzi ją, ale nie odpowiada, a już na pewno nie od razu. Może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim zdeyduje się na wysłanie odpowiedzi. Co więcej, kiedy to robi, zwykle dzieje się to w sposób raczej bezinteresowny.
Z drugiej strony osoby te mogą czasami odpowiedzieć szybko, ale w taki sposób, by zademonstrować chęć zakończenia rozmowy. Wiadomości te mogą być dość uprzejme, ale jednocześnie nieco powierzchowne i pozbawione prawdziwego ciepła.
Na przeciwnym biegunie znajduje się osoba, która twierdzi, że tak naprawdę nie rozumie, co się dzieje. Jeśli ktoś traktuje Cię w ten sposób, możesz pomyśleć, że po prostu ma zły dzień, tydzień lub miesiąc. Będziesz skłonny wierzyć, że chcą podtrzymać komunikację, ale obecne okoliczności to uniemożliwiają. Wielu z tych, którzy stosują curving, mówi takie rzeczy jak: „Przepraszam, że nie odpowiedziałem Ci wcześniej, ale byłem naprawdę zajęty”.
Od curvingu do manipulacji
Czasami curving jest stosowany tylko przez krótki czas, dopóki druga osoba nie zorientuje się, co się dzieje i zrozumie, że niewiele może z tym zrobić. To najzdrowszy sposób na zakończenie tej sytuacji. Niemniej jednak istnieje również możliwość, że gra potrwa jakiś czas.
To ostatnie ma miejsce, gdy jedna ze stron przyjmie niejednoznaczną postawę. Nie reaguje szybko i nie reaguje z prawdziwym zainteresowaniem interakcjami, ale od czasu do czasu wykazuje oznaki zainteresowania. Raz na jakiś czas odbywają się prawdziwe rozmowy, które zachęcają jedną ze stron do trwania w tej pętli.
Jeśli ktoś stosuje curving w ten sposób, zwykle robi to, ponieważ nie chce skrzywdzić drugiej osoby lub jest zmęczony dawaniem i nie otrzymywaniem. Jest bardzo prawdopodobne, że osoby te nie do końca zdają sobie sprawę, że działanie w ten sposób ma swoją nazwę: manipulacja. Dlaczego dwoje ludzi, zazwyczaj dorosłych, wchodzi do tego labiryntu?
Cierpienie jako podstawa
Ludzie, którzy stosują curving w sposób manipulacyjny, potrzebują tej drugiej osoby. Z tego powodu nie chcą całkowicie utracić z nią więzi, ale nie chcą też pozwolić, aby ich relacja się pogłębiała.
Możliwe jest również, że sami są ofiarami lęku separacyjnego. W takim przypadku „utrata” drugiej strony byłaby dla nich dość bolesna. Dlatego nie chcą przestać otrzymywać tych oznak zainteresowania i uczucia, ponieważ ich potrzebują. Nie odwzajemniają ich jednak.
Coś podobnego może przydarzyć się temu, kto trwa w tej sytuacji, pomimo oznak odrzucenia. Wytrwanie staje się sposobem radzenia sobie z ich uśpionymi trybami udręki. Może nie są tak zainteresowani drugą osobą, ale dobrowolne poddanie się cyklowi akceptacji i odrzuceń „pomaga” im przezwyciężyć egzystencjalną pustkę. Curving mówi o braku uczciwości wobec siebie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Frias-Navarro, D., Monterde, H., & Peris, F. (2009). La medida del prejuicio manifiesto y sutil. Interpsiquis, 1, 1-9.