Odrzucenie - jak sobie poradzić w zdrowy sposób?

Odrzucenie to jeden z najbardziej uniwersalnych potworów życia społecznego. To praktycznie nieuniknione, że nigdy go nie spotkasz. Tutaj podamy kilka narzędzi, które pozwolą zminimalizować jego emocjonalne konsekwencje.
Odrzucenie - jak sobie poradzić w zdrowy sposób?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Czy kiedykolwiek czułeś się odrzucony przez kogoś, kogo lubiłeś, byłeś zainteresowany lub w kim byłeś zakochany? Czy wiesz, jak zdrowo radzić sobie z problemem, jakim jest odrzucenie? Kiedy ktoś cię odrzuca (może to być członek rodziny, przyjaciel, grupa ludzi itp.), stawką jest twoja samoocena i poczucie godności. Jest jednak więcej.

W tym artykule zastanowimy się, jak odrzucenie wpływa na ciebie na poziomie emocjonalnym i zaproponujemy kilka pomysłów, jak sobie z tym poradzić w zdrowy sposób.

Odrzucenie – jak wpływa na ciebie emocjonalnie?

Odrzucenie może być postrzegane jako kara, wydarzenie powszechnie nieprzyjemne. W końcu wszyscy jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy nawiązywać relacje i czuć się uznani i uznani przez innych. Chcemy czuć się odwzajemniona. Czasami nawet potrzebujemy lub szukamy podziwu innych.

Do tego dochodzi fakt, że odrzucenie zwykle pochodzi od osoby, z którą chciałbyś być blisko, więc nasilają się konsekwencje emocjonalne. W ten sposób odrzucenie powoduje zaniżenie twojej samooceny. Możesz to odczuć jako osobisty atak.

„Jeśli jest ktoś, kogo kochamy, ktoś, kogo podziwiamy, ktoś, ktonas pociąga, lub ktoś, z kim chcemy się zaprzyjaźnić i czujemy, że nie ma sobie równych, musi ucierpieć na tym nasze poczucie własnej wartości”.

-Luis Muinho-

Pamiętaj też, że każde odrzucenie dodaje swoją wagę emocjonalną do poprzednich odrzuceń. Dobrą wiadomością jest to, że masz zasoby, które mogą pomóc Ci radzić sobie z odrzuceniem w zdrowy sposób. Zapobiegnie to temu, że to powszechne zjawisko wpłynie na Ciebie w sposób nieadaptacyjny (lub nadmierny).

Płacząca kobieta. Odrzucenie.
Poczucie odrzucenia wpływa na naszą samoocenę.

Wskazówki dotyczące zdrowego radzenia sobie z odrzuceniem

Jak radzisz sobie z odrzuceniem w zdrowy sposób? Musisz poszukać punktu środkowego między potwierdzaniem tego, co czujesz, przyzwalaniem na to i unikaniem dramatyzowania tego. Proponowany przez nas sposób radzenia sobie zakłada, że odrzucenie nic o tobie nie mówi. Druga osoba po prostu nie czuje tego, co chcesz, żeby poczuła lub szuka czegoś innego. Oto co musisz zrobić:

1. Pracuj nad swoją samooceną

Kiedy twoja samoocena jest „dobra”, czujesz się dobrze ze sobą, a szkody, jakie może ci wyrządzić odrzucenie, będą mniejsze. Inne osoby mogą cię denerwować, niepokoić, rozczarowywać, to naturalne. Jednak nie znokautują cię emocjonalnie ani nie sprawią, że uwierzysz, że nie jesteś tego wart.

Twoja samoocena wpływa na to, jak myślisz o sobie i jak interpretujesz to, co dzieje się wokół ciebie. Poczucie własnej wartości, na które z kolei wpływają wiadomości, które otrzymujesz, ale także inne zmienne, nad którymi masz większą kontrolę, takie jak sposób zarządzania otrzymywanymi wiadomościami.

Pamiętaj, że musisz kochać siebie, aby być szczęśliwym, a nie być kochanym przez kogoś innego (to tylko dodatek).
Oto jak możesz poprawić swoją samoocenę.

  • Samowzmocnienie. Daj sobie małe nagrody za rzeczy, które robisz dobrze.
  • Promuj samopoznanie. Spędzaj czas w samotności, szukaj hobby, wyjdź ze swojej strefy komfortu, odkryj to, co lubisz.
  • Zadbaj o swój wewnętrzny dialog. Traktuj się dobrze i edukuj swoje myślenie, aby było zdrowe.
  • Zadbaj o swoje zdrowie emocjonalne. Poproś o pomoc psychologiczną, jeśli jej potrzebujesz.
  • Rozpoznaj swoje mocne strony i zaakceptuj swoje słabości.
  • Otaczaj się ludźmi, którzy dobrze Cię traktują i sprawiają, że czujesz się dobrze. Trzymaj się z dala od toksycznych związków.

2. Doceń swoje mocne strony

Nawet jeśli zostałeś odrzucony, nadal masz wiele mocnych i mocnych stron. Rzeczywiście, jedna rzecz nie ma nic wspólnego z drugą. Jednak ważne jest, abyś je odkrył i utożsamił się z nimi. Dobra samoocena zależy od zdrowej samowiedzy. Oznacza to, że wiesz, że są rzeczy, w których jesteś świetny, a nad innymi musisz jeszcze pracować. Nie musisz być dobry we wszystkim, aby czuć się dobrze ze sobą i być wartościowym.

3. Zaakceptuj siebie

Czasami chcesz zadowolić ludzi, których nigdy nie polubisz, a to absurd. Miłość, pociąg i uczucia powinny pojawiać się naturalnie. Niech wszystko płynie. Nie myl się, czując, że musisz zadowolić innych i unikaj powtarzania tego tematu. Poczuj swoje emocje, pozwól im boleć tak długo, jak potrzebujesz, ale także pracuj nad zaakceptowaniem tego odrzucenia.

4. Wybacz sobie

Zdejmij winę z siebie. Nikt nie jest winny. Zawsze znajdą się ludzie, którym spodobają się pewne rzeczy w tobie, inni, w których od razu się zakochasz, i tacy, którzy nie będą zwracać na ciebie uwagi. To jest zupełnie normalne i w porządku. Nie zrobiłeś nic złego, co wyjaśniałoby twoje odrzucenie.

Smutny mężczyzna
Zaakceptowanie faktu, że nie wszyscy mogą nas lubić, jest kluczem do radzenia sobie z odrzuceniem.

5. Unikaj personalizacji lub bycia tak referencyjnym

Pamiętaj też, że odrzucenie nie oznacza, że coś jest z Tobą nie tak. Odrzucenia nie tłumaczy się niczym osobistym, przyczyny nie mają z tobą nic wspólnego. Rzeczywiście, czasami nie ma logicznego wytłumaczenia.

Z tego powodu zachęcamy Cię do odłożenia na bok odnoszenia się do siebie (myślenia, że jesteś przyczyną wszystkiego) i otwarcia umysłu.

„Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez twojej zgody”.

-Eleanor Roosevelt-

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.