Jeśli Twój partner ma problemy z erekcją, może być to dla Was wyjątkowo niekomfortowa i przytłaczająca sytuacja, nawet jeśli jesteście ze sobą od długiego czasu. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ problemy te są znacznie częstsze niż Ci się wydaje.
Według DSM-5 ponad 50 procent mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat doświadcza częściowych lub całkowitych zaburzeń erekcji. Co więcej, problem ten nasila się wraz z wiekiem. Na szczęście większość osób dotkniętych tym schorzeniem można skutecznie leczyć.
Prawdziwa miłość to nie miłość własna, to ta, która sprawia, że kochana osoba otwiera się na innych ludzi i życie, nie nęka, nie izoluje, nie odrzuca, nie prześladuje: tylko przyjmuje”.
-Antonio Gala-
Problemy z erekcją – przyczyny
Istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć erekcję. Po pierwsze, należy wykluczyć jakąkolwiek przyczynę biologiczną. Może istnieć pewien czynnik organiczny, który powoduje, że erekcje u danej osoby nie występują. Dlatego jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, zdecydowanie zalecamy wybrać się do lekarza.
Najczęstsze przyczyny problemów z erekcją mają jednak podłoże psychologiczne. Należy pamiętać, że wysoki poziom stresu i niepokoju może wpływać na zdolność nasze życie seksualne. Jeśli w naszym życiu w danym okresie jest dużo czynników stresowych (praca, studia, znajomi), problemy te mogą pojawiać się dość często.
Staraj się nie obwiniać siebie
Problemy z erekcją rzadko są związane z tym, że mężczyzna nie uważa już swojej partnerki za atrakcyjną. Kobiety mogą jednak automatycznie zacząć myśleć w ten sposób. Tak naprawdę oboje partnerzy mogą się martwić, że to jest powodem tej sytuacji.
Największą wadą tego rodzaju myślenia jest to, że zwiększa ono presję na erekcję, a tym samym sytuacja ta znacznie się komplikuje.
Jeśli problem ten zdarza się często i negatywnie wpływa na Twój związek, powinniście poszukać profesjonalnej pomocy. Po wykluczeniu jakiejkolwiek przyczyny medycznej, psycholog lub seksuolog pomogą Ci rozwiązać sytuację.
„Miłość to nie tylko patrzenie na siebie, to patrzenie w tym samym kierunku.”
-Antoine de Saint-Exupéry-
Co możesz zrobić?
Fakt, że Twój partner ma problemy z erekcją, może stać się ciągłym zmartwieniem, które sprawi, że poczujesz się wyjątkowo nieswojo. Musisz więc wiedzieć, skąd biorą się tego rodzaju problemy.
Niektórzy twierdzą, że problemy z erekcją dotyczą wyłącznie mężczyzn. Jednak prawda jest taka, że oboje musicie ze sobą współpracować. Wasze zjednoczenie może być kluczem do sukcesu, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na terapię w celu leczenia tej dysfunkcji seksualnej.
Towarzystwo emocjonalne i walidacja
Ważne jest, żeby wspierać swojego partnera w takiej sytuacji. Nawet jeśli Twoim zdaniem jest to po prostu kwestia stresu w pracy, a Ty nie uważasz, że problem z erekcją jest aż tak istotny.
Musisz postawić się na jego miejscu, jeśli naprawdę chcesz mu pomóc. Być może po rozmowie z Tobą przyzna Ci rację, ale nie będziesz w stanie mu pomóc, jeśli tego nie przedyskutujecie.
Jeśli poczuje się przez Ciebie wspierany i zrozumie, że jest to problem dla Was obojga jako pary, pomoże mu to uwierzyć, że jest na to rozwiązanie. Dzięki temu, że przyjmiesz wspierającą pozycję, Twój partner będzie mógł odrzucić myśl, że Cię rozczarował.
Świadomość, że może Ci zaufać, że go nie oceniasz i że będziesz z nim bez względu na wszystko, to niezwykle ważne czynniki, jeśli chodzi o radzenie sobie z lękiem. Co ciekawe, to właśnie lęk często może być przyczyną problemów z erekcją.
Nawet jeśli istnieje przyczyna biologiczna, stres i niepokój powodują wiele bólu i mogą same w sobie być dość złożonym problemem.
Komunikacja jest kluczowa
Kiedy Twój partner ma problemy z erekcją, zrozumiałe jest, że jest to dla niego naprawdę przykre i może on tworzyć najczarniejsze scenariusze w swojej głowie. Wtedy musisz pomóc mu uwierzyć, że go rozumiesz, że takie rzeczy się zdarzają i że nie ma w tym nic złego.
Utrzymywanie otwartej, szczerej komunikacji z dużą dozą miłości pomoże zmniejszyć uczucie niepokoju i stresu, że problem ten może się powtórzyć w przyszłości.
Wyraź to, co czujesz
Mów o tym, co myślisz i czujesz. Częstym błędem jest udawanie, że nic się nie stało i nie rozmawianie o tym. To tylko zwiększa problem.
Twój partner nie jest jasnowidzem. Nie wie, co Ci chodzi po głowie. Zachowując ciszę, dajesz mu niejako przyzwolenie na wyobrażanie sobie, co możesz myśleć. To może mu naprawdę zaszkodzić.
Pamiętaj, aby mówić z miłością, ale szczerze. Wzajemne zrozumienie jest niezbędne w rozwiązywaniu tego typu sytuacji.
„Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Życie jest zbyt krótkie, by być mściwym lub złośliwym.”
-Phillips Brooks-
Pamiętaj: seksualność to znacznie więcej niż stosunek płciowy
Dla wielu par seksualność ogranicza się do aktu penetracji, ale prawda jest taka, że jest to coś znacznie więcej. Seksualność to rozległy i bogaty temat. Istnieją różne inne formy ekspresji, z których oboje możecie czerpać przyjemność, nawet większą niż ze stosunku płciowego.
Gra wstępna, pieszczoty, masaże, używanie zabawek erotycznych i inne sposoby mogą pomóc ożywić życie seksualne każdej pary.
Istnieje cała gama zabawnych i ekscytujących opcji, prawdopodobnie jest ich o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Najważniejsze jest to, żebyście oboje dobrze się bawili.
„Życie jest pierwszym darem, miłość drugim, a zrozumienie trzecim”.
-Marge Piercy-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- American Psychiatric Association –APA- (2014). DSM-5. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales. Madrid: Panamericana.
- Pomerol Monseny, José María. (2010). Disfunción eréctil de origen psicógeno. Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa), 63(8), 599-602. Recuperado en 21 de enero de 2022, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000800005&lng=es&tlng=es.