Typy konsumentów - który z 7 najlepiej pasuje do Ciebie?

Typy konsumentów - który z 7 najlepiej pasuje do Ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2021

Istnieją różne typy konsumentów, o czym dobrze wiedzą specjaliści od marketingu. Również ci, którzy są zaangażowani w świat biznesu. Strategie sprzedaży oczywiście uwzględniają te różnice. Dlatego produkty i kampanie mają na celu uaktywnienie różnych mechanizmów zakupowych, zgodnie z osobowością klientów.

Można to szczególnie dobrze zobaczyć na przykład w Internecie. W tym obszarze istnieją nieskończone mechanizmy wykrywania i klasyfikowania zachowań różnych typów konsumentów. W ten sposób specjaliści udoskonalają ofertę w miarę gromadzenia informacji. Cel jest tylko jeden: żebyś kupował coraz więcej i coraz drożej.

Nie ma nic złego w tym, żeby kupować i czuć się z tym dobrze. Problem zaczyna się wtedy, gdy skłaniają Cię do robienia tego częściej niż jest to uzasadnione. Również wtedy, gdy służy to jako zachowanie mające na celu pokrycie innych braków, których nie zaspokoisz poprzez zakupienie jakiegoś produktu. Na przykład braków emocjonalnych.

Ale czasem strategie sprzedaży popychają cię wręcz do kupowania niepotrzebnych rzeczy, korzystając jedynie z analizy twojego zachowania. Dlatego warto być świadomym tego, jak kupujemy. Zobaczmy więc, jakie są najczęstsze typy konsumentów.

„Kupuj to, co konieczne, a nie to, co wygodne”.

-Owidiusz-

1. Typy konsumentów : ten, który kupuje tylko to, co najlepsze

Według badania przeprowadzonego przez firmę Euromonitor jest to jedna z grup konsumenckich, w których nie ma różnic procentowych ze względu na płeć. Około połowa tej grupy to mężczyźni, a druga połowa to kobiety.

Średni wiek w tym typie to 35 lat i stanowi on 17% wszystkich konsumentów. To pewni siebie, kompetentni i zaawansowani technologicznie ludzie. Kupują tylko to, co nadaje im odpowiedni status. Kupują piękne i drogie rzeczy, nawet jeśli mają się zadowolić mniejszą liczbą produktów.

Ludzie na zakupach

2. Impulsywni – jeden z najczęściej występujących, jeśli chodzi o typy konsumentów

Jeśli chodzi o różne typy konsumentów, typ impulsywny uosabia marzenie każdego sprzedawcy. Szacuje się, że w tym segmencie jest 52% kobiet i 48% mężczyzn. Średni wiek to 34 lata, a ich główną cechą jest to, że uwielbiają robić zakupy.

Są ludźmi towarzyskimi, spontanicznymi i oczywiście impulsywnymi. Magicznym słowem dla nich jest „Oferta”. Prawie połowa zakupów dokonywana jest w internecie, zwłaszcza za pośrednictwem telefonów komórkowych. Nie mogą wytrzymać więcej niż miesiąc bez zrobienia jakiegoś zakupu.

3. Zrównoważony optymista

Ta grupa odpowiada 20% wszystkich osób przebadanych przez Euromonitor. 51% to kobiety, a 49% mężczyźni. Ich średni wiek to 39 lat, a ich główną cechą jest to, że dobrze analizują swoje zakupy i nie dają się ponieść pierwszemu wrażeniu lub temu, co pokazuje im reklama. Należą do tych, którzy zadają pytania i próbują wniknąć w temat.

Ten typ konsumenta to ludzie praktyczni i pewni siebie. Oceniają stosunek jakości do ceny i kupują coś tylko wtedy, gdy znajdą w tym realną korzyść. Są zdyscyplinowani w spłacaniu kredytów i wolą nie zaciągać długów.

4. Wojownik z ambicjami

Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu konsumentów jest to, że są zdesperowani. Chcą, aby ich życie było lepsze i ten rozwój kojarzą z zakupami. Odpowiadają oni 7% wszystkich kupujących. 53% tej grupy to kobiety, reszta to mężczyźni.

Ich nawyki zakupowe są zdominowane emocjami. Czasami mogą nic kupić, nawet jeśli jest to prawdziwa okazja. Jednocześnie mogliby kupić wszystko, nawet jeśli jest drogie i do niczego im się nie przyda. Wszystko zależy od ich nastroju.

Kobieta po impulsywnych zakupach

5. Konserwatywny domator – najbardziej kobiece typy konsumentów

Ta grupa jest „najbardziej kobieca” ze wszystkich: 58% tego segmentu stanowią kobiety. Reprezentują one 20% kupujących i mają średni wiek 44 lata. Ich główną cechą jest to, że myślą w kategoriach rodziny.

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne, jakimi wyróżniają się ten kobiecy typ konsumentów, bardziej niż inne typy zwracają uwagę na szczegóły. Sprawdzają dosłownie wszystko. Nie przejmują się tym, czy pozostają w tyle za trendami, albo czy nie mają modnego gadżetu.

Kupują tylko to, czego naprawdę potrzebują i tylko wtedy, gdy tego potrzebują. To typ najmniej podatny na manipulacje.

6. Niezależny sceptyk

To natomiast najbardziej męski segment ze wszystkich typów: 55% niezależnych sceptyków to mężczyźni. Ich średni wiek wynosi 35 lat. Są bardzo niezależni i twierdzą, że żyją „na własnych warunkach”. Generalnie nie ufają też handlowi.

Reprezentują 10% konsumentów i mają bardzo specyficzną cechę: nienawidzą zakupów. Kupują produkt tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. W rzeczywistości wolą zlecać zakupy innym. Również Internet nie odgrywa w ich życiu istotnej roli, jeśli chodzi o zakup produktów.

7. Pewny siebie tradycjonalista

Ten typ odpowiada 22% konsumentów. To kolejna „grupa męska”, ponieważ 58% jej członków to mężczyźni. Podobnie jak poprzedni typ, nienawidzą zakupów. Jest to jeden z rodzajów konsumentów, który stanowi problem dla każdego sprzedawcy.

W przeciwieństwie do sceptyków, przedstawiciel tego segmentu jest całkowicie pewny siebie. Czuje, że jego życie osiągnęło pełny dobrostan i toczy się w dobrym samopoczuciu. Dlatego nie zależy od nabywania czegokolwiek. Czuje się dobrze z tym, co już posiada.

Typy konsumentów

Wszystkie te typy konsumentów podlegają skrupulatnych badaniom w działach marketingu firm handlowych. W konsekwencji, w wielu przypadkach każdy z nich otrzymuje zróżnicowaną ofertę. W końcu nie możemy zapominać, że to „klient ma zawsze rację”.

I dlatego to, czego szukają guru od marketingu, to dobre strategie, aby dostarczyć nam informacji, których szukamy, zgodnie z naszym profilem konsumenta… Po to, byśmy tak czy inaczej, ostatecznie kupili produkt.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.