Co Twój wybór przyjaciół mówi o Tobie

Wybór przyjaciół daje nam wskazówki na temat tego, jak się czujemy i jak siebie traktujemy. Dowiedz się, co mówią o Tobie Twoi znajomi.
Co Twój wybór przyjaciół mówi o Tobie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bez wątpienia słyszałeś kiedyś powiedzenie: „Pokaż mi, kim są Twoi przyjaciele, a powiem Ci kim jesteś”. Rzeczywiście, Twój wybór przyjaciół mówi o Tobie wiele. Nie tylko dostarcza informacji o Twoim stylu, gustach i wartościach, ale także mówi o Twoim świecie emocjonalnym i relacji, jaką masz z samym sobą. Ostatecznie wybrani przyjaciele są w dużej mierze odzwierciedleniem tego, na co zasługujesz.

Nie oznacza to, że jeśli przyjaciel manipuluje Tobą lub Cię nie szanuje, to Twoja wina lub że jesteś taki sam, jak ta osoba. Wręcz przeciwnie. Jednak przebywanie z pewnymi typami ludzi lub kontynuowanie pewnych więzi daje wskazówki dotyczące poziomu poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa oraz pewnych lęków i przekonań, które możesz mieć, nawet o tym nie wiedząc.

Czy wybór przyjaciół ma znaczenie?

Kiedy poszedłeś do pierwszej klasy w szkole podstawowej, prawdopodobnie powiedziano Ci, że powinieneś zaprzyjaźnić się ze wszystkimi. Ta przesłanka była rozumiana jako potrzeba szacunku i życzliwości dla otaczających Cię osób. Jednak nie jest ani możliwe, ani korzystne dla nas, aby próbować zadowolić i tworzyć głębokie więzi ze wszystkimi wokół Ciebie.

Bez wątpienia przyjaźń jest niezwykle korzystnym zjawiskiem. Pomaga rozwinąć poczucie przynależności i pielęgnować wartości takie jak lojalność, wzajemne wsparcie i emocjonalna intymność. Ponadto przyjaźnie chronią Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz pomagają stawić czoła przeciwnościom losu. Dlatego to, kogo wybierzesz do swojego kręgu przyjaciół, ma ogromne znaczenie.

Jeśli chcesz lepiej siebie poznać i odkryć pewne aspekty swojej osobowości, które mogłeś przeoczyć, sugerujemy dokładne przyjrzenie się swoim przyjaciołom. Aby to zrobić, zadaj sobie następujące pytania.

przytulanie przyjaciół

Czy Twoja przyjaźń jest wzajemna?

To jedno z najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać. Czy czujesz, że Twoje przyjaźnie są sprawiedliwe i odwzajemnione? Mówimy o wzajemności, ogniwie, w które obie strony muszą zainwestować, aby przyjaźń była wzbogacająca i pozytywna.

Jeśli często czujesz, że Twoi znajomi Cię wykorzystują, że dajesz im więcej niż otrzymujesz lub że zawsze jesteś dla nich dostępny, ale oni nie są, być może powinieneś zatrzymać się na moment i zastanowić.

Czasami możesz mieć nierealistyczne oczekiwania wobec innych. Niemniej jednak musisz zrozumieć, że każdy ma swoje życie i nie wszystko kręci się wokół Ciebie. Ważne jest, aby czuć się docenianym i traktowanym priorytetowo przez tych, którym sam traktujesz jak priorytet.

Jeśli dajesz innym zbyt wiele, możesz nieświadomie to robić, aby zapewnić im uczucie ze swojej strony. Możesz uważać ich za swoich “dłużników”, dlatego oczekujesz, że zrobią dla Ciebie to samo, co Ty dla nich. To nie jest zdrowy sposób na utrzymywanie relacji. Uczucia powinny być zawsze wzajemne.

Czy Twoi przyjaciele szanują Twoje granice?

Może masz przyjaciół, którzy nie szanują Twoich granic. Dzwonią do Ciebie, choć wiedzą, że jesteś zajęty, żądają Twojej obecności i proszą o przysługi, nawet jeśli nie możesz lub nie chcesz się im podporządkować. A może nadal robią komentarze, o których już im powiedziałeś, że są bolesne.

W takim przypadku wybór przyjaciół podkreśla Twoją trudność w ustalaniu granic i egzekwowaniu ich. Dzieje się tak często u osób z wielką potrzebą zadowalania innych i bojących się porzucenia. Choć udaje im się wyeksponować swoje preferencje i granice, dalej pozwalają innym po nich deptać.

Pamiętaj, największe zobowiązania masz wobec siebie i Twoim zadaniem jest dbać o siebie i szacunek innych wobec Ciebie. Wyznaczanie granic oznacza również trzymanie się ich i ustalanie konsekwencji, gdy inni ich nie szanują, nawet jeśli oznacza to zakończenie relacji.

Czy traktują Cię z miłością i uwagą?

Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój poziom samooceny – analiza tego, jak traktują Cię Twoi przyjaciele. To serdeczna, opcjonalna i wzajemnie korzystna relacja. Można więc oczekiwać, że Twoi przyjaciele będą Cię traktować z miłością i uwagą. Więc co to oznacza, jeśli jest inaczej?

Nie chodzi o to, że jesteś lepszy lub gorszy, czy mniej lub bardziej wartościowy. Fakt, że ktoś Cię krzywdzi, nie oznacza, że na to zasługujesz. Jeśli jednak pozwolisz, aby tego typu zachowanie miało miejsce w Waszej relacji, jasne jest, że brakuje Ci miłości do siebie.

Rozwijanie zdrowej i solidnej samooceny jest skomplikowane, zwłaszcza jeśli nie miałeś najlepszego dzieciństwa i wychowania. Nie chodzi o poczucie winy, ale o uświadomienie sobie tego, co się dzieje i poczucie odpowiedzialności.

Zasługujesz na traktowanie z miłością i uwagą. Jeśli akceptujesz gorsze warunki, dobrze byłoby poszukać profesjonalnej pomocy, aby rozpocząć pracę nad sobą.

Jak długo jesteście przyjaciółmi?

Czy masz przyjaciół, którzy są z Tobą “od zawsze”? A może Twój krąg społecznościowy zmienia się od czasu do czasu? Rodzaje znajomych, których masz wokół siebie, sugerują kilka interesujących faktów. Z jednej strony, jeśli utrzymujesz kontakt z przyjaciółmi z dzieciństwa, może to oznaczać, że:

  • Od samego początku dokonałeś dobrego wyboru, jeśli, oczywiście, są to zdrowe przyjaźnie. Być może Twoja osobowość i otrzymane wychowanie pomogły Ci w dokonaniu tego wyboru. Z drugiej strony, jeśli są to szkodliwe i toksyczne relacje, a Ty nadal się ich trzymasz, oznacza to, że istnieją wewnętrzne aspekty Ciebie, nad którymi musisz popracować.
  • Masz dobre wartości, które zachęcają do ciągłości przyjaźni. Mogą to być na przykład lojalność, uczciwość i asertywność. Jesteś tolerancyjny, elastyczny i pełen szacunku i wiesz, jak ulegać, negocjować i szukać wspólnych rozwiązań sporów.

Z drugiej strony, jeśli często zmieniasz przyjaciół, może to wskazywać na kilka rzeczy:

  • Masz trudności z osiągnięciem porozumienia lub rozwiązywaniem konfliktów, gdy te się pojawią. Być może jesteś zbyt wymagający lub masz trudności z zaangażowaniem emocjonalnym wobec innych.
  • Wprowadziłeś duże zmiany na poziomie osobistym. Dojrzałeś, co skłoniło Cię do szukania ludzi pasujących do Twojej nowej osoby. Możliwe, że w pewnym momencie w przeszłości odkryłeś, że Twoje przyjaźnie nie były dla Ciebie najkorzystniejsze lub odpowiednie i miałeś odwagę je porzucić.
przyjaciele rozmawiają

Ilu masz przyjaciół?

Liczba znajomych, których masz, również wiele o Tobie mówi. Jeśli Twój krąg jest szeroki i łatwo nawiązujesz relacje i przyjaźnie z innymi, może to oznaczać, że jesteś osobą otwartą i towarzyską. Z drugiej strony małe grono może oznaczać, że jesteś introwertykiem, wolisz łączyć się z innymi na głębokim poziomie i tworzyć znaczące połączenia.

Należy również wziąć pod uwagę inne zmienne, na przykład płeć i wiek. Badania wykazały, że liczba przyjaźni znacznie spada w wieku 25-30 lat i że mężczyźni mają więcej kontaktów niż kobiety.

Ponadto nie powinniśmy zapominać, że utrzymanie przyjaźni wymaga inwestycji zarówno w czas, jak i emocje. Ponieważ Twoje zasoby poznawcze są ograniczone, nie możesz być blisko ze zbyt dużą ilością osób. Badania opublikowane w PNAS twierdzą, że bliskie przyjaźnie są ograniczone do liczby od trzech do pięciu osób. Oprócz nich są większe grupy (przyjaciele i znajomi) z mniejszym zaangażowaniem emocjonalnym.

Aby podtrzymać prawdziwe przyjaźnie, musisz mieć czas, by poświęcać im uwagę i je pielęgnować. Jest to niezwykle ważne w przypadku Twoich najbliższych przyjaciół.

Krótko mówiąc, jesteś sumą ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu, a jakość tych relacji może dać Ci ważne wskazówki na temat Twojej relacji z samym sobą. Możesz użyć tych luster, aby kierować swoim osobistym rozwojem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bhattacharya, K., Ghosh, A., Monsivais, D., Dunbar, R. I., & Kaski, K. (2016). Sex differences in social focus across the life cycle in humans. Royal Society open science3(4), 160097.
  • Tamarit, I., Cuesta, J. A., Dunbar, R. I., & Sánchez, A. (2018). Cognitive resource allocation determines the organization of personal networks. Proceedings of the National Academy of Sciences115(33), 8316-8321.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.