Czy często zadajesz sobie pytanie, dlaczego Twój partner jest wobec Ciebie agresywny werbalnie? Co więcej, zastanawiasz się, dlaczego nie ma dla Ciebie szacunku i nigdy nie bierze pod uwagę Twoich uczuć? Problemy z komunikacją są jednym z głównych czynników powodujących poczucie niezadowolenia w związku.
Relacje międzyludzkie są złożone, a odpowiedzialność często nie jest jednostronna. W końcu para składa się z dwóch osób, które uczestniczą we wspólnej dynamice, której nie dałoby się utrzymać bez współpracy jednej z nich.
Jednak przemoc psychiczna lub werbalna może zaszkodzić Twojej samoocenie do takiego stopnia, że albo nie będziesz w stanie rozpoznać, co się dzieje, albo nie będziesz wiedzieć, jak temu zaradzić. Dlatego jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, zaoferujemy Ci kilka wskazówek, które pomogą.
Czy problemem jest werbalnie agresywny partner, czy komunikacja w Twoim związku?
Pierwszym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że Twoje postrzeganie własnego związku nie zawsze jest prawidłowe. Twoja wrażliwość emocjonalna, gdy łączysz się na głębokim poziomie z kimś innym, może prowadzić do postrzegania siebie jako ofiary i etykietowania drugiej osoby jako sprawcy. Jednak w rzeczywistości problemem może być komunikacja.
Sánchez-Aragón i Díaz-Loving opisali sześć możliwych wzorców komunikacji w związku jako tych związanych z satysfakcją doświadczaną przez obojga partnerów. Niektóre z tych stylów komunikacji (takie jak negatywne lub gwałtowne) są wyraźnie szkodliwe i wiążą się z pogardą, upokorzeniem i brakiem szacunku. Jednak inne, takie jak style powściągliwe lub unikające, charakteryzują się zimną komunikacją, która może wyrządzić krzywdę partnerowi, ale która sama w sobie nie oznacza agresji.
Jest to szczególnie istotne, gdy style komunikacji i radzenia sobie partnerów są diametralnie różne. Na przykład, jeśli jeden z partnerów potrzebuje rozmawiać i wyrażać się emocjonalnie, a drugi wybiera unikanie i woli być sam, powoduje to konflikt.
Często w tego rodzaju sytuacjach presja ze strony bardziej otwartej osoby może sprawić, że druga spróbuje się odsunąć i uciec. Z tego powodu ważne jest, aby znać swój własny styl komunikacji i styl swojego partnera, aby znaleźć równowagę.
Czy Twój partner jest wobec Ciebie agresywny werbalnie?
Aby określić, czy jesteś ofiarą agresji werbalnej, czy nie, poznaj kilka typowych przejawów obraźliwej komunikacji:
- Twój partner ocenia Cię, nie próbując Cię zrozumieć.
- Każda próba rozmowy kończy się krzykiem i kłótnią.
- Partner nabija się z Ciebie.
- Używa sarkazmu i ironii, aby Cię zranić i ośmieszyć w obecności innych.
- Partner nie są wobec Ciebie empatyczny.
- Sprawia, że czujesz się winna.
- Jego celem jest dominacja i niedocenianie Ciebie.
- Zawsze źle reaguje na Twoje poglądy lub opinie.
Przyczyny agresji werbalnej
Czasami werbalna agresja i brak szacunku są wręcz ewidentne. Jednak nigdy nie ma żadnego usprawiedliwienia, aby Twój partner Cię obrażał, krzyczał, umniejszał Ci lub z Ciebie kpił. Niemniej jednak pomocne może być zrozumienie, skąd biorą się te zachowania. Mogą być spowodowane jedną z następujących sytuacji:
- Twój partner przechodzi przez skomplikowaną lub stresującą sytuację osobistą. W konsekwencji jego niezdolność do radzenia sobie z emocjami powoduje, że reaguje na Ciebie w niewłaściwy sposób.
- Jako para jesteście zanurzeni w negatywnej dynamice komunikacji, w której oboje uczestniczycie. Brak szacunku jest wzajemny, a sytuacja ta pogłębia się.
- Twój partner wykazuje wzór osobowości naznaczony agresywnością, dominacją lub brakiem empatii, który utrzymuje z czasem. Może to być spowodowane traumą z przeszłości i wymaga osobistej pracy psychologicznej.
Co powinnaś zrobić?
Bez względu na motywy, agresja słowna i brak szacunku nie powinny być tolerowane w związku. Dlatego, jeśli Twój partner jest wobec Ciebie agresywny werbalnie, wypróbuj niektóre z następujących środków:
- Przyjmij i zaakceptuj to, co się dzieje. To podstawowy pierwszy krok. Musisz przestać usprawiedliwiać lub minimalizować powagę zachowań partnera. Stawianie czoła rzeczywistości jest bolesne, ale emocjonalne konsekwencje dalszego pozwalania na to, będą jeszcze cięższe.
- Zidentyfikuj powody, przez które Twój partner może być wobec ciebie werbalnie agresywny. Czy przeżywa ciężkie chwile? Trudno mu poradzić sobie ze stresem lub lękiem? Czy to cecha jego osobowości? Ważne jest, aby wiedzieć, co kryje się za tego typu zachowaniem. Wtedy poznasz najbardziej odpowiednie działania, aby rozwiązać konflikt.
- Wyrażaj się asertywnie. Poinformuj swojego partnera, jakie postawy i zachowania Cię ranią i czego oczekujesz od związku.
- Wyznacz granice. Każdy ma od czasu do czasu zły dzień lub czasami czuje się bardziej zestresowany i zirytowany. Istnieją jednak pewne czerwone linie, których w żadnym wypadku nie wolno przekraczać.
- Podejmuj decyzje. Kiedy wyznaczasz granice, musisz zaakceptować, że towarzyszą temu konsekwencje. Dlatego, jeśli Twój partner nadal Cię nie szanuje, oddal się od tej sytuacji i zakończ związek.
Wybierz siebie
Jeśli jesteś teraz absolutnie pewna, że Twój partner jest werbalnie agresywny i lekceważy Cię oraz niszczy emocjonalnie, musisz podjąć decyzję. Jesteś w kluczowym momencie, w którym musisz wybrać – i powinnaś wybrać siebie.
Zakończenie związku jest zawsze bolesne. Strach przed samotnością i poczucie porażki mogą być paraliżujące. Co więcej, rezygnacja z marzeń i oczekiwań, które wspólnie zbudowaliście, nie będzie łatwa. Jednak pozostawanie w szkodliwej relacji może być dla Ciebie dewastujące na poziomie psychologicznym i emocjonalnym. Dlatego wybierz miłość do siebie. Dbaj o siebie i szanuj się. Nie zostawaj w czymś, gdzie nie dostajesz tego samego w zamian.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Sánchez Aragón, R., & Díaz- Loving, R. (2003). Patrones y estilos de comunicación de la pareja: diseño de un inventario. Anales De Psicología / Annals of Psychology, 19(2), 257-277. Recuperado a partir de https://revistas.um.es/analesps/article/view/27741
- Otálvaro, L. E. O. (2015). Autoestima y adaptación en víctimas de maltrato psicológico por parte de la pareja. Psicología desde el Caribe, 32(1), 145-168.