Oksytocyna - osiem sposobów na zwiększenie jej poziomu w organizmie

Oksytocyna jest jednym z najsilniejszych hormonów wytwarzanych przez organizm. Ponadto jej działanie jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia psychicznego. Poniżej przedstawiamy osiem sposobów na naturalne zwiększenie obecności tego hormonu w organizmie.
Oksytocyna - osiem sposobów na zwiększenie jej poziomu w organizmie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Oksytocyna, znana jako hormon miłości, jest czymś więcej niż tylko składnikiem biologicznym. Oprócz promowania interakcji społecznych, karmienia piersią i porodu, hormon ten, z funkcjami neuroprzekaźnika, służy wielu innym celom. Na przykład obniża ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, podnosi próg bólu i zmniejsza lęk.

Oksytocyna jest jedną z najsilniejszych substancji chemicznych w mózgu, jeśli chodzi o modulowanie zachowania. Ponadto, jak wyjaśnia profesor Miranda Olff i inni z Uniwersytetu w Amsterdamie w czasopiśmie medycznym Psychoneuroendokrynologia, oksytocyna jest promotorem zdrowia psychicznego. Generuje niezwykle pozytywną reakcję w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych.

Trzeba jednak powiedzieć, że zewnętrzne podawanie, poza przyczynami klinicznymi, nie jest zalecane. Niemniej jednak możesz naturalnie zwiększyć produkcję oksytocyny. Musisz dowiedzieć się, jak wzmocnić jej obecność w swoim ciele, a tym samym skorzystać z jej efektów.

W niektórych sytuacjach, takich jak stosunek płciowy lub poród, oksytocyna jest uwalniana w sposób naturalny.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu tego hormonu w organizmie w celu zmniejszenia stresu i poprawy samopoczucia. Zobaczmy jak to zrobić.

Co nauka ma do powiedzenia na temat zwiększenia produkcji oksytocyny

W latach 70. neuronaukowcy zaczęli wykazywać duże zainteresowanie oksytocyną. Szczególnie interesował ich związek z zachowaniem matek i więziami społecznymi u różnych gatunków, w tym ludzi. Co więcej, odkryli, że oksytocyna ma wpływ wykraczający poza relacje matka-dziecko i poprawia zachowania społeczne.

Kiedy człowiek lub inne zwierzę robi coś, co mózg uważa za korzystne, wytwarza oksytocynę i endorfiny. Innymi słowy, mechanizm tego działania jest dwojaki. Hormon decyduje o Twoim zachowaniu, ale możesz również sprawić, by wytworzył się w Twoim mózgu za pomocą różnych działań i zachowań.

Odkrycia dotyczące oksytocyny wywołały tyle entuzjazmu, że naukowcy zaczęli rozważać inne możliwości. Na przykład zastanawiali się, czy podawanie lub zwiększanie produkcji oksytocyny u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) może poprawić ich towarzyskość, otwartość i więź emocjonalną. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Seulu pokazują, że do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie.

oksytocyna

Niemniej jednak nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że ludzie mogą naturalnie zwiększyć produkcję oksytocyny w organizmie. Wszystkie pozytywne, satysfakcjonujące i wzbogacające zachowania są nagradzane w ten sposób.

1. Kontakt fizyczny

Oksytocyna uruchamia wyjątkowy system nagród za każdym razem, gdy nawiązujesz fizyczny kontakt z kimś ważnym dla Ciebie. Na przykład wiemy, że stosunek seksualny zwiększa poziom oksytocyny. Ponadto uściski ze strony przyjaciół lub rodziny, przytulanie dzieci, a nawet zwierząt domowych są niezwykle satysfakcjonujące dla mózgu.

2. Słowa zachęty

Kiedy ktoś Cię komplementuje, zachęca do czegoś lub pociesza, czujesz się dobrze. Uspokaja Cię to i poprawia Twoje samopoczucie. Słowa zachęty sprawiają, że czujesz się kochany i doceniany. Mają też inny wpływ na Ciebie: sprawiają, że produkujesz oksytocynę.

Słowa są potężną bronią. Sprawiają, że Ty i inni czujecie się dobrze i mogą przekazywać życzliwość, współczucie i miłość. Ponadto łączą Cię z innymi i są podstawowym filarem Twoich relacji społecznych.

3. Słuchanie innych

Słuchanie innych to niesamowity sposób na zwiększenie poziomu oksytocyny. W końcu każdy chce czuć się doceniany. Czuć się rozumianym, akceptowanym i zauważanym. To niezbędny składnik codziennego życia.

Dlatego nigdy nie zaszkodzi pamiętać o sile aktywnego słuchania. Powinieneś także upewnić się, że zawsze słuchasz bez oceniania. Nie ćwicz także wielozadaniowości, gdy ktoś wymaga Twojej uwagi. Poświęć im stuprocentową uwagę. Twoje wysiłki będą tego warte.

Słuchanie

4. Medytacja

Medytacja odpręża ciało i umysł. Pozwala stać się spokojnym i zrównoważonym, zmniejszając tym samym stres. Ta praktyka, która ma swoje korzenie w czasach starożytnych, staje się coraz bardziej popularna w dzisiejszym społeczeństwie. Co więcej, psychologia już dostrzega jej zalety. Uważność to podejście, które jest naprawdę powszechnie cenione i akceptowane.

W kulturze zachodniej słowo “medytacja” pochodzi od łacińskiego meditatio, które pierwotnie wskazywało na rodzaj ćwiczeń intelektualnych. W tym sensie medytacja jest cennym narzędziem do łagodzenia lęków i uwolnienia oksytocyny.

„Ucisz umysł, a dusza przemówi”.

-Ma Jaya Sati Bhagvati-

5. Ćwiczenia

Ćwiczenia nie tylko utrzymują Twoje ciało w zdrowiu. Wraz z ćwiczeniami i aktywnością fizyczną wzrastają endorfiny i oksytocyna. Ponadto Twoja krew jest dotleniona i dociera do mózgu i innych części ciała z większym impulsem i łatwością. W tym procesie uwalniasz dużo hormonów.

Aby ćwiczyć i uzyskać wszystkie te korzyści, nie musisz biegać, jeździć na rowerze ani chodzić na siłownię, jeśli nie chcesz lub nie możesz. Wystarczy chodzić na spacery lub wykonywać umiarkowane ćwiczenia w domu. To również uwalnia odpowiednią ilość oksytocyny.

6. Płacz

„Płacz aktywuje organizm w zdrowy sposób”, twierdzi dr Stephen Sideroff, psycholog kliniczny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Płakanie rzeczywiście uwalnia emocje, obniża poziom stresu i kortyzolu oraz zwiększa poziom oksytocyny.

W konsekwencji tłumienie uczuć powoduje stres i problemy fizyczne.

Płacząca kobieta przy oknie

Płacz jest aktem ekspresji i właściwym zarządzaniem energią. Pomyśl o tym, jak się czujesz po tych chwilach, kiedy nie możesz przestać płakać. Masz tendencję do odczuwania spokoju i ulgi.

„Łzy dezynfekują ból”.

-Ramón Gómez de la Serna-

7. Dawanie czegoś innym

Czujesz się dobrze, kiedy dajesz coś od siebie. Bycie hojnym i dobroczynnym, a także ofiarowywanie innym swojego czasu w bezinteresowny sposób, sprawia, że wdzięczność i więź z innymi rozkwitają, uwalniając duże dawki oksytocyny.

Kolejnym hojnym gestem, który uwalnia oksytocynę, jest podarowanie komuś prezentu z serca. Nie muszą to być urodziny, rocznica, a nawet jakaś specjalna okazja. To, co wyzwala w Tobie uwalnianie oksytocyny, to myślenie o drugiej osobie z miłością i pragnienie, aby była szczęśliwa.

8. Jedzenie

Samo jedzenie nie dostarcza oksytocyny. To dlatego, że jest to nonapeptyd, który może być wytwarzany tylko przez żywe organizmy w Twoim ciele. Jednak fakt, że żywność nie zawiera tego hormonu, nie oznacza, że nie może pomóc w jego zwiększeniu.

Uważa się, że niektóre składniki mogą stymulować i zwiększać produkcję oksytocyny. Na przykład zioła takie jak rozmaryn, pietruszka, tymianek, mięta zielona i koperek.

Kolejnym składnikiem, który pomaga zwiększyć produkcję oksytocyny, jest czekolada. Ponadto jest też afrodyzjakiem.

Jak widać, zwiększenie poziomu oksytocyny w naturalny sposób nie jest skomplikowane. Zwykle obejmuje promowanie dobrego samopoczucia i łączenia się z innymi w szczery, serdeczny i pełen szacunku sposób. Spróbuj sam!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.