Boże Narodzenie nie jest takie samo dla wszystkich

Boże Narodzenie nie jest takie samo dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2021

Światła migoczą, witryny sklepowe są udekorowane, słychać pierwsze kolędy. Ludzie chodzą po ulicach obładowanymi torbami. Boże Narodzenie nadchodzi.

Jednak chociaż Boże Narodzenie obchodzone jest praktycznie na całym świecie, nikt nie przeżywa go dokładnie w ten sam sposób. Na przykład dla dzieci jest to czas wielkiej ekscytacji, widywania się z rodzicami dłużej niż przez cały rok, poznawania ludzi, których zwykle nie widują, pisania listu do Świętego Mikołaja, w którym mówią mu, czego chcą. A także wiary w to, że świat jest dobry, ponieważ ludzie wokół nich zdają się też w to wierzyć trochę bardziej.

Dzieci zostawiają Mikołajowi mleko i ciasteczka.

Czas nostalgii

Jako osoba dorosła, masz tendencję do odczuwania nostalgii o tej porze roku, która jest jak echo Twojej pierwszej miłości. Prawdopodobnie często czujesz, że chciałbyś ponownie przeżyć magię Świąt Bożego Narodzenia jako dziecko. Dlaczego by nie pójść za tymi myślami i na kilka chwil znów poczuć się jak maluch? Sprawdź, jak satysfakcjonujące może być napisanie listu do Mikołaja. Napisz jednak nie o tym, co chciałbyś dostać, ale o tym, co masz do zaoferowania.

Dla niektórych osób Boże Narodzenie to czas, kiedy najbardziej tęsknią za tymi, którzy odeszli. Tych, którzy siedzieli przy stole w zeszłym roku, a teraz już ich nie ma. Powinniśmy szanować te uczucia. Osoby te nie potrzebują radości, ale muszą czuć się zrozumiani i pocieszeni.
Niemniej jednak, zamiast czuć, że mają pełne prawo do smutku, mają tendencję do myślenia, że nie odczuwają ducha świąt. Jednak w rzeczywistości są po prostu w zgodzie z własnymi prawdziwymi uczuciami. Z tego powodu Święta Bożego Narodzenia to dobry czas, aby upewnić się, że ci ludzie nie są sami – dzięki temu ich ból i uczucie samotności mogą być nieco mniejsze.

Są też ludzie, którzy uważają, że Boże Narodzenie to doskonały czas na nieco większy konsumpcjonizm, ucieczkę na chwilę i posypanie baśniowym pyłem tego, czego nie lubią w swoim życiu. Muszą się jednak nauczyć, że nie o to chodzi w Święta Bożego Narodzenia. Inaczej skończą jak Ebenezer Scrooge w Opowieści wigilijnej i będą tak samo nieszczęśliwi.

Rodzina jedząca świąteczny obiad.

Więcej niż data w kalendarzu

Może Boże Narodzenie to tylko data w kalendarzu i pretekst do śpiewania kolęd i cieszenia się światełkami. Jeśli jednak oznacza to również dawanie i przebywanie z innymi, to jest to świetna wymówka! Pragnienie, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju i miłości, nie oznacza, że rezygnujesz z tych uczuć na resztę roku. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Dodaje trochę koloru i wartości temu, co naprawdę oznacza pokój i miłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.