Co powinnaś zrobić, gdy czujesz zazdrość?

Kiedy czujesz zazdrość, otacza Cię denerwujące uczucie, powodując dyskomfort lub nawet odrzucenie wobec osoby, której zazdrościsz. Możesz jednak nauczyć się przezwyciężać zazdrość, zamieniając ją w coś bardziej pozytywnego dla siebie.
Co powinnaś zrobić, gdy czujesz zazdrość?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Zespół redakcyjny

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2022

Zazdrość to uczucie, które wyraża pragnienie bycia jak inna osoba lub posiadania tego, co ktoś posiada. Często wyraża się w uczuciach odrzucenia, wyrzutów i krytyki wobec osoby, której zazdrościsz.

Można powiedzieć, że kiedy czujesz zazdrość, generujesz negatywny stosunek do osoby lub sytuacji, której zazdrościsz. Jednak tak naprawdę głębokie uczucie powodujące Twoją zazdrość jest pożądaniem tego, co druga osoba posiada, a Ty nie.

Dlaczego czujesz zazdrość?

Uczucie zazdrości stawia Cię w sytuacji pogardy dla siebie. Wiąże się to z niewystarczającą samoświadomością.

Kiedy Twoja samoocena jest niska, nie czujesz się zdolna do uzyskania tego, czego chcesz i nie czujesz się usatysfakcjonowana tym, kim jesteś. Jednocześnie nie jesteś w stanie zmienić się, aby stać się tym, kim chcesz być.

Dziewczyna czuje zazdrosc

Z tego powodu, gdy spotykasz ludzi, którzy mają to, czego chcesz i nie widzisz możliwości osiągnięcia tego dla siebie, budzi to w Tobie pewne uczucia. Są to uczucia złości, frustracji i niezadowolenia, które odczuwasz wobec siebie. Jednak objawiają się one w postaci odrzucenia, krytyki i wyrzutów wobec osoby, której zazdrościsz.

„Nie możesz być jednocześnie zazdrosny i szczęśliwy”.

-Frank Tyger-

W 2017 roku Albero Acosta, profesor psychologii na Uniwersytecie w Granadzie, stwierdził, że kiedy czujemy zazdrość „Tęsknimy za czymś, co ma inna osoba i uważamy, że to niesprawiedliwe, że ta osoba to ma, a my nie”. Dodał, że obsesyjna i autodestrukcyjna natura zazdrości może sprawić, że zazdrosna osoba będzie bardzo cierpieć i „nie zdaje sobie sprawy ze swoich dobrych cnót, wspaniałych cech osobistych lub dobrej sytuacji”.

Czego możesz się nauczyć z zazdrości?

Aby uczyć się z zazdrości, musisz wiedzieć, jak ją rozpoznać. Wtedy możesz także rozpoznać niezadowolenie z siebie. Z tego miejsca możesz rozważyć zmianę. Możesz szukać utraconego poczucia satysfakcji, dowiedzieć się czegoś o sobie i odkryć swoje ukryte zdolności.

„Zazdrość to sztuka liczenia błogosławieństw drugiego człowieka zamiast własnych”.

Trumna Harolda –

Powinnaś spróbować zmienić swoje uczucia zazdrości na uczucia podziwu. To uczucie pozwoli Ci uczyć się od innych, obserwując ich pozytywne i odważne postawy, które doprowadziły ich tam, gdzie chcieli dojść.

Podziwianie innych oznacza, że przestajesz się do nich negatywnie porównywać. Zamiast tego rozpoznajesz ich zalety, talenty lub zdolności.

Co więcej, podziw pozwala Ci czuć się dobrze ze sobą i traktować samą siebie z postawą samodoskonalenia i rozwoju osobistego, dążąc do miejsc, do których osoby, którym zazdrościłaś, już dotarli. Ponadto rozpoznajesz w sobie wszystkie umiejętności i zdolności niezbędne do doskonalenia się i uczenia się.

„W człowieku więcej jest rzeczy godnych podziwu niż pogardy”.

-Albert Camus-

W psychologii buddyjskiej jednym z antidotum na zazdrość jest cieszenie się z sukcesu innych. Zamiast odczuwać frustrację i złość, uczenie się, jak być naprawdę szczęśliwym dla innych, przyniesie Ci wyższy poziom szczęścia. W buddyzmie koncepcja miłości polega na życzeniu szczęścia i sprawieniu szczęścia wszystkim istotom. Najnowsze badania naukowe pokazują, że medytowanie nad miłością zwiększa poziom szczęścia.

Lama Rinchen, buddyjski mistrz, wymienia niektóre korzyści płynące z medytacji miłującej dobroci i twierdzi, że:

  • Zwiększa zadowolenie z życia.
  • Zmniejsza samokrytykę.
  • Zachęca do kontaktów społecznych.
  • Pielęgnuje troskę o potrzeby innych.
  • Zwiększa pozytywne emocje.

Projektując swoje życie

Podziw może oznaczać osobistą projekcję poprzez innych. To nastawienie, które pozwala marzyć szerzej, niż byłabyś w stanie zrobić to wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ obserwacja i uznanie osiągnięć innych może wzmocnić Twoją osobistą motywację do pójścia dalej, doskonalenia się i dalszego rozwoju.

Projekcja swojego życia jest niezbędna. Aby to się spełniło, musisz poszukać modeli. Ludzi, których możesz podziwiać, którym udało się już zrealizować swoje marzenia i pragnienia. W ten sposób możesz pójść za ich przykładem i zacząć pracować nad najlepszą wersją siebie.

Pracownik oklaski swojego szefa

Podziw pozwala Ci osiągnąć harmonijną równowagę z innymi. Przyznajesz i doceniasz ich osiągnięcia i zalety, wykazując zainteresowanie nauką od nich i z nimi.

„Nic nie jest bardziej godne podziwu u szlachetnego człowieka niż umiejętność przyjmowania i naśladowania cnót innych”.

-Konfucjusz-

Dokonywanie zmian

Niewątpliwie, aby móc podziwiać, trzeba czuć się komfortowo ze sobą, dostrzegając swoje możliwości i nastawienie do nauki. Musisz czuć się osobą zdolną do marzeń oraz, oczywiście, dotarcia tam, gdzie chcesz. Zastanów się, gdzie w swoim życiu znalazła się osoba, którą podziwiasz. Wtedy będziesz mogła podążać za ich przykładem i stać się tym, kim chcesz być i osiągnąć to, czego chcesz.

Krótko mówiąc, jeśli nie lubisz siebie i chcesz się zmienić i zainspirować się od ludzi, których podziwiasz, najpierw musisz rozpoznać swoje możliwości zmiany. Następnie możesz zaprojektować tę zmianę, której chcesz w sobie. Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy czujesz zazdrość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salovey, P. (Ed.). (1991). The psychology of jealousy and envy. Guilford Press.
  • Quintanilla, L. y de López, KJ (2013). El nicho de la envidia: conceptualización, estrategias de afrontamiento y ontogénesis de la envidia en la psicología cultural. Cultura y Psicología , 19 (1), 76–94. https://doi.org/10.1177/1354067X12464980
  • Howell, J. L., Collisson, B., & King, K. M. (2014). Physics envy: Psychologists’ perceptions of psychology and agreement about core concepts. Teaching of Psychology41(4), 330-334.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.