Pięć faktów na temat aseksualności

Aseksualność to praktycznie niewidoczna orientacja seksualna. Co więcej, gdy jest widoczna, często jest słabo rozumiana. W tym artykule postaramy się przełamać niektóre z otaczających ją stygmatów i tabu.
Pięć faktów na temat aseksualności
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dzisiejszym świecie seks ma ogromne znaczenie. Jest postrzegany przez większość populacji jako podstawowa część każdego związku. Ponadto jest uważany za potrzebę fizjologiczną, a nawet przenika reklamy, które widzimy na co dzień. Z drugiej strony, coraz częściej pojawia się również temat aseksualności.

Osoby, które nie doświadczają pociągu seksualnego, są zwykle źle rozumiane, uciszane, a nawet odrzucane przez społeczeństwo. Aby pomóc naprawić tę sytuację, wyjaśnimy kilka interesujących faktów na temat aseksualności.

Aseksualność nazywa się „niewidzialną orientacją seksualną”. To dlatego, że wciąż brakuje na ten temat informacji. Nie tylko zwykłym ludziom trudno jest zrozumieć i potwierdzić tę konkretną tożsamość seksualną, ale także w dziedzinie badań brakuje wystarczających danych na ten temat.

Aseksualność to orientacja seksualna charakteryzująca się brakiem pożądania seksualnego lub pociągu seksualnego do innych ludzi. Termin ten odnosi się do tego, co dana osoba czuje lub doświadcza (lub w tym przypadku nie czuje), a nie do sposobu, w jaki się zachowuje.

Osoby aseksualne mogą utrzymywać relacje romantyczne. Nie oznacza to jednak, że odczuwają pożądanie.

Kobieta myśli o aseksualności

1. Rozpowszechnienie

Aseksualność w gatunku ludzkim istniała zawsze i we wszystkich kulturach. Niemniej jednak dopiero w ubiegłym stuleciu zaczęto ją uważać za kategorię w ramach modeli seksualności. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1977 roku, w artykule naukowym Myry Johnson. Zdefiniowała go jako wybór nieuczestniczenia w czynnościach seksualnych.

Obecnie szacuje się, że od jednego do sześciu procent populacji można objąć definicją aseksualności. Jednak liczby różnią się w zależności od zastosowanej definicji.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą identyfikować się jako bezpłciowi. Stwierdzono również, że w tej kategorii występuje większe zróżnicowanie płci i obejmuje ona między innymi osoby ze względu na płeć lub osoby starsze.

2. Pożądanie seksualne

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, osoba bezpłciowa może doświadczać pożądania seksualnego. Po prostu nie jest ono skierowane do nikogo konkretnie. Z tego powodu mogą nie chcieć angażować się w czynności seksualne z innymi osobami, ale chcą praktykować i cieszyć się masturbacją.

3. Aseksualność to spektrum

Aseksualność jest uważana za termin ogólny i obejmuje heterogeniczny zestaw ludzi. W związku z tym pojawiła się koncepcja szarej aseksualności. Termin ten obejmuje wszystkie pozycje pośrednie między całkowitą aseksualnością a seksualnością normatywną.

Na przykład mogą być ludzie, którzy nie chcą żadnego kontaktu fizycznego i inni, którzy lubią pocałunki, uściski i interakcje, które nie obejmują seksu. Niektórzy mogą praktykować masturbację, a inni nie. Jest nawet możliwe, że niektórzy z nich mają stosunki seksualne w określonych momentach.

4. Romantyczne związki

Chociaż nie odczuwają seksualnego zainteresowania innymi, osoby aseksualne mogą się zakochiwać, nawiązywać romantyczne związki i cieszyć się życiem we dwoje. Te dwa aspekty (pociąg seksualny i pociąg romantyczny) są od siebie niezależne.

Młoda para zakochana

5. Aseksualność nie jest zaburzeniem

To jeden z najważniejszych faktów na temat aseksualności. To nie jest zaburzenie. Nie jest to również dysfunkcja seksualna, wynik traumy lub złych doświadczeń z przeszłości.

Ważne jest również odróżnienie aseksualności od celibatu lub dobrowolnej abstynencji. To ostatnie jest osobistą decyzją, aby z różnych powodów nie angażować się w żadne kontakty seksualne, pomimo istnienia pociągu i pożądania. W aseksualności nie ma zainteresowania seksualnego.

Z drugiej strony osoby aseksualne nie postrzegają seksu jako czegoś grzesznego, brudnego lub wstydliwego. Aseksualność nie wynika ze zniekształconych przekonań ani nie jest związana z ograniczaniem lęku. Seks po prostu nie wzbudza zainteresowania u osoby bezpłciowej.

Znajomość pewnych faktów pomaga wyeliminować piętno

W hiperseksualnym świecie trudno jest zaakceptować fakt, że są ludzie, którzy w ogóle nie uważają seksu za coś istotnego w ich życiu. Z tego powodu aseksualność kojarzy się z napiętnowaniem i nieporozumieniem.

Dlatego zrozumienie realiów tej orientacji seksualnej jest fundamentalne, aby nie patologizować niskiego popędu seksualnego i nie próbować wymuszać na osobach aseksualnych normatywnych kanonów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Catri, F. (2016). Revisión narrativa de la asexualidad en la especie humana como una orientación sexual. Apuntes de Psicología34(1), 5-18.
  • Chasin, C.D. (2011). Theoretical Issues in the Study of Asexuality. Archives of Sexual Behavior, 40, 713-723.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.