Osoby, które działają w słuszny sposób, które słuchają, rozumieją i praktykują Dharmę, zyskują korzyści z kosmicznego porządku. Takie działanie przynosi im szczęście, mistyczną ekstazę, która wiąże się z uczuciem dobrego samopoczucia i spełnienia. Ale co tak naprawdę oznacza termin Dharma?
Kilka słów ma tak szerokie i złożone pole semantyczne jak termin Dharma. Jednak wszystkie jego znaczenia łączą się ze sobą, aby prowadzić Cię w kierunku szczerości, sensu i słusznych spraw. To rzeczy, które w pewien sposób popychają Cię do robienia właściwych rzeczy w każdej sytuacji, zgodnie z prawami natury i przeznaczeniem.
Świat od dłuższego czasu doświadcza nowego przebudzenia w dziedzinie duchowości. Jednak pojawia się ono w różnych odcieniach ze względu na nową epokę, która zaciera i wypacza kilka konceptów. Próby zaadaptowania całego filozoficznego świata Dharmy prowadzą do zatracenia niektórych idei.
Przykład takiego myślenia stanowi przekonanie, że Dharma stanowi pozytywną wersję Karmy, jakby obie koncepcje były przeciwieństwami. Kolejne błędne przekonanie to założenie, że Dharma odnosi się do religijnej odezwy, której należy przestrzegać, aby wynieść swoją duchowość na wyższy poziom.
Jednak każde z tych założeń jest błędne. Termin Dharma opisuje naturalne i wrodzone zachowanie rzeczy oraz każdy z aspektów, które stanowią część wszechświata, w tym Ciebie samej.
“Dharma to dyscyplina życia prawdą; nie poznawania ani czytania prawdy, nie plotkowania ani dyskutowania o niej, nie jej logika, ani jej przesłanki.”
-Yogi Bhajan-
Co oznacza termin Dharma?
Dharma pojawia się, gdy robisz to, co lubisz i jesteś z tego powodu szczęśliwa, kiedy wykonujesz każde działanie z pasją nie oczekując niczego w zamian, kiedy nie masz świadomości czasu. Jest wtedy, gdy to, co robisz, wpływa na innych w pozytywny sposób.
Można powiedzieć, że taka podstawowa definicja odzwierciedla termin przepływ, zaadaptowany przez Mihály Csíkszentmihályiego w latach 90. Oba te założenia mają taką samą ideę: budowanie znaczącego życia.
Element, który dąży do realizacji tego celu, prowadzi Cię do stosowania zasad spokojnego życia, nad czym powinnaś pracować każdego dnia. Te zasady to:
- Artha ⇔ znajdowanie swojego celu w życiu, rzeczy, które wzbudzają w Tobie pasję i rzeczy, które Cię motywują.
- Dharma ⇔ prowadzenie moralnego życia, wiedza o tym co jest właściwe, a co nie.
- Kama ⇔ doświadczanie przyjemności w związku z tym, co robisz każdego dnia.
- Moksha ⇔ osiąganie wolności.
Kiedy Brytyjczycy skolonizowali Indie i starali się zrozumieć tradycje tego kraju, mieli problem ze zrozumieniem tego, co oznacza termin Dharma. Ich największy błąd polegał na przekonaniu, że jest to religia. Ignorowali fakt, że religię można odnosic jedynie do ludzi. Z kolei Dharma oznacza prawdę, to, co już jest i to, co istnieje.
To esencja każdej planety, cel każdej gwiazdy, każde światło, każdy elektron, każde ziarenko piasku na plaży… Każdy z nas ma swoją wewnętrzną prawdę, drogę w życiu oraz swoją własną naturę.
“Dharma lub Etyka i Morale, stanowią podstawę zestawu zasad stworzonych dla osób, które chcą grać w grę, stworzoną przez osoby, która są już w grze.”
-Vineet Raj Kapoor-
Życie pełne znaczenia, egzystencji i celów
W tradycji Dharmy osoba, która nie działa we właściwy sposób, która szkodzi innym lub stara się udawać kogoś, kim nie jest, przyciąga tak zwaną dharmę. To stan braku spokoju, występek przeciwko naturze, zerwanie z prawami przeznaczenia.
To odkrywa przed nami Rigveda (lub Ṛgveda). To jeden z najstarszych starożytnych indyjskich tekstów napisanych w Sanskrycie. Zgromadzono w nim różne hymny, w których lepiej wytłumaczono termin Dharma.
Z kolei osoby, które działają w prawidłowy sposób, które są posłuszne, które rozumieją i praktykują Dharmę, zyskują korzyści płynące z kosmicznego porządku. Przynosi im to szczęście, mistyczną ekstazę, która zapewnia im dobre samopoczucie i spełnienie.
Poza tym w tych starożytnych tekstach Budda przedstawia swoje nauki. W ten sposób pragnie pomóc czytelnikowi osiągnąć wewnętrzną równowagę, która pomaga rozwijać Dharmę. Połączenie się z nią i zaakceptowanie jej jako swojego stylu życia uwolni Twój umysł. To umożliwi Ci osiągnięcie oświecenia: prawdy, która tkwi w Twoim wnętrzu.
Koło Dharmy lub dharmachakra to bez wątpienia najstarszy symbol używany przez Wschodnie systemy filozoficzne, takie jak buddyzm, hinduizm i dżinizm. Jego ruchy płyną w rytmie Twoich własnych osobistych warunków, potrzeb oraz cech karmicznych.
Nauka słuchania głosu Dharmy nie przychodzi łatwo wielu osobom. Zawsze pamiętaj, że odnalezienie swojej prawdy i poznanie swojego prawdziwego celu w życiu może zabrać Ci całe życie.