Co odbiera energię: poznaj 10 najgorszych postaw dających ten efekt!

Zmartwiona kobieta siedzi na sofie, myśląc co odbiera energię

Łatwo jest przylgnąć do pewnych postaw, które ostatecznie wywierają szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie. W tym artykule zastanowimy się, co odbiera energię i przedstawimy strategie, które pomogą Ci unikać przyjmowania tych postaw i ograniczać ich wpływ na Twoje życie.

Pewne nastawienia wyczerpują nas fizycznie i psychicznie. Czasami przyjmujemy pewne negatywne postawy, które nas unieszczęśliwiają, Marnujemy wtedy energię na zmartwienia i negatywne myśli, co w efekcie odbiera energię i powoduje, że czujemy się źle.

Człowiek potrzebuje energii do działania. Ta energia napędza motywację i pomaga w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dostajemy od życia.

Energia jest tym, co popycha nas do robienia tego, co chcemy robić i pomaga odnosić sukcesy. Według Światowej Organizacji Zdrowia „energia jest niezbędna do zaspokojenia naszych najbardziej podstawowych potrzeb”.

Zmęczona kobieta opiera głowę o oparcie sofy

Czy czujesz wyczerpanie umysłowe, brak motywacji i pogrążasz się w zmartwieniach? Czy czujesz, że nie masz energii na robienie tego, co potrzebujesz lub co chcesz robić? Któregoś dnia zaczynasz się zastanawiać, co Ci odbiera energię.

Takie pogorszenie samopoczucia może pojawić się, jeśli przyjmiemy pewne negatywne postawy. Poniżej przedstawiamy dziesięć z nich.

1. Życie przeszłością skutecznie odbiera energię

Życie przeszłością oznacza, że ​​ciągle przeżywasz rzeczy, które już się wydarzyły. Pragniesz cofnąć się w czasie, wrócić do tego, co było. Niestety nie możesz zmienić przeszłości. Nie ma sposobu, aby zmienić to, co już się wydarzyło.

Z drugiej strony teraźniejszość i przyszłość są w Twoich rękach. Utknięcie w przeszłości zamiast skupienia się na tu i teraz jest wyczerpujące psychicznie. Czy nie byłoby zdrowiej przeznaczać energię na coś, co możesz zmienić? Masz moc, aby zmienić teraźniejszość. Wykorzystaj teraz swoje możliwości i energię, zamiast rozmyślać o przeszłości.

Jeśli teraźniejszość spróbuje osądzić przeszłość, straci przyszłość”.

-Winston Churchill-

2. Obwinianie się

Jak twierdzi Patti Breitman w swojej książce „Jak odmówić, nie czując się winnym: i zgodzić się na więcej czasu, więcej radości i tego, co dla Ciebie najważniejsze”, obwinianie się wymaga dużo energii. W efekcie zaakceptowanie przeszłości i uwolnienie się od poczucia winy pozwoli Ci żyć w teraźniejszości i planować przyszłość.

3. Brak asertywności także odbiera energię

Dlaczego tak trudno jest powiedzieć „nie”? Tak wielu ludzi jest przyzwyczajonych do dawania, robienia rzeczy po to, by zadowolić innych. Boją się powiedzieć „nie”, ponieważ nie chcą wydawać się samolubni lub działać wbrew naturze.

Zgadzając się na wszelkie prośby, masz czas dla wszystkich oprócz siebie. Zapominasz o sobie, aby zadowolić wszystkich innych. Jeśli nie wiesz, jak odmówić, szybko wyczerpiesz swoją energię psychiczną i emocjonalną. Kiedy skupiasz się na spełnianiu próśb i potrzeb wszystkich wokół, Twoje własne potrzeby i pragnienia przechodzą na dalszy plan.

„Ludzie myślą, że skupienie się oznacza zgodzenie się na to, na czym musisz się skupić. Ale wcale tak nie jest. Oznacza to odmawianie setkom innych dobrych pomysłów. Musisz wybierać ostrożnie. Jestem tak samo dumny z rzeczy, których nie zrobiliśmy, jak z rzeczy, które zrobiłem. Innowacja polega na odmówieniu tysiącom rzeczy”.

-Steve Jobs-

4. Rezygnowanie z pomocy

Zawsze znajdzie się ktoś, kto woli się zabić, próbując rozwiązać problem samodzielnie, niż poprosić o pomoc. Niektóre osoby wolą nawet ponieść porażkę, niż pozwolić, by ktoś inny zaangażował się w ich projekt.

Inteligentne zarządzanie energią i możliwościami oznacza umiejętność delegowania zadań, proszenia o pomoc i o porady w przypadku problemów, które są zbyt duże, aby je rozwiązać samodzielnie. Jest to szczególnie prawdziwe we współczesnym świecie. Nie żyjemy już w gospodarce na własne potrzeby. Zamiast tego wszyscy specjalizują się w określonych usługach, pozostawiając inne zajęcia innym ludziom.

5. Zbyt wiele zmartwień

Wiele zmartwień dotyczy rzeczy, które mogą się wydarzyć w przyszłości. To nasuwa pytanie: czy niepokojenie się o coś, co jeszcze się nie wydarzyło, ma jakikolwiek sens?

Ludzie, którzy mają zwyczaj martwić się, spędzają znaczną część swoich zasobów emocjonalnych i mentalnych na radzeniu sobie z tym, „co jeśli”. Martwienie się o wszystko, co może się zdarzyć, odbiera energię. Myślenie o rzeczach, które jeszcze się nie wydarzyły, zajmuje dużo czasu.

„Istnieją dwa rodzaje zmartwień – te, na które mamy wpływ, i te, na które nic nie możemy zaradzić. Nie marnuj czasu na to drugie”.

-Duke Ellington-

6. Narzekanie skutecznie odbiera energię życiową

Psycholog Joan Garriga napisał, że „narzekanie obniża witalność ludzi”. Ciągłe narzekanie na rzeczy, które dzieją się w naszym życiu również skutecznie odbiera energię.

Spirala narzekania jest całkowicie bezproduktywna. Jest paraliżująca i uniemożliwia efektywne wykorzystanie czasu na robienie wartościowych rzeczy.

Narzekanie może czasem służyć jako sposób na uwolnienie pary lub ucieczkę od tego, czego doświadczamy. W pewien sposób pozwala uwolnić negatywne emocje. Jednak przylgnięcie do tej postawy skutkuje marnowaniem dużych pokładów energii.

7. Odkładanie rzeczy na później

Czasami odkładamy plany lub obowiązki, ponieważ tak naprawdę z jakichś powodów nie chcemy ich wykonać. Odłożenie zadań na jutro przypomina zbieranie się chmur burzowych. W końcu wszystkie te rzeczy, które odłożyliśmy, spadają na nas, prowadząc do negatywnych sytuacji w naszym życiu.

„Cokolwiek możesz zrobić lub marzyć, możesz, zacznij. Śmiałość ma w sobie geniusz, siłę i magię.”

Johann Wolfgang von Goethe

8. Patrzenie na negatywną stronę

Jeśli zawsze widzisz szklankę w połowie pustą i zawsze myślisz, że coś złego się wydarzy lub że coś nie pójdzie dobrze, prędzej czy później to nastawienie przylgnie do Ciebie.

Zmartwiona kobieta i jej partner w tle

Szukanie negatywnych stron staje się samospełniającą się przepowiednią. Socjolog Robert K Merton pisze: „Samospełniająca się przepowiednia jest z początku fałszywą definicją sytuacji, przywołując nowe zachowanie, które sprawia, że ​​pierwotnie fałszywa koncepcja się spełnia. Podstępna słuszność samospełniającej się przepowiedni utrwala panowanie błędów”. W związku z tym, według Mertona, jeśli uważasz, że coś pójdzie nie tak, prawdopodobnie tak będzie.

9. Próba kontrolowania wszystkiego

Próba kontrolowania wszystkiego wokół może być bardzo wyczerpująca. Wymaga to ogromnego wysiłku, który jest w zasadzie na próżno, ponieważ, czy nam się to podoba, czy nie, niewiele rzeczy pozostaje pod kontrolą.

Przyjęcie tego nastawienia powoduje frustrację i niepokój, ponieważ tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie kontrolować wszystkiego.

Ciągłe dbanie, aby wszystko było dokładnie tak, jak chcemy, jest misją niemożliwą do wykonania. W końcu nie żyjemy w bańce. Ludzie i rzeczy wokół nas wpływają na nasze życie, pozbawiając nas kontroli nad różnymi jego aspektami.

10. Odmawianie sobie odpoczynku

Odpoczynek na kanapie, relaksujący prysznic, obejrzenie filmu ze swoją drugą połówką, czytanie książki lub telefon do bliskiego przyjaciela… Jest tak wiele sposobów na zatrzymanie się i odłączenie od pędzącego świata, a robienie tego ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Tak, odpoczynek jest niezbędny dla dobrego samopoczucia. Czy wiesz, że Maslow, w swojej hierarchii ludzkich potrzeb, zawarł odpoczynek jako kluczowy element całej piramidy naszych potrzeb?

Podsumowując, pamiętajmy, że życie pogrążone w zmartwieniach i strachu prowadzi do wielu cierpień i odbiera energię. Zamiast rozpamiętywać przeszłość i martwić się o przyszłość, zacznijmy śmiać się, płakać, kochać i czuć.

Jeśli spędzamy dużo czasu na martwieniu się o to, co mogło być, lub narzekaniu na rzeczy, których nie możesz zmienić, zapominamy o chwili obecnej. Nie jesteśmy w stanie cieszyć się każdym wydarzeniem tu i teraz.

„Kochasz życie? Nie marnuj czasu, bo z niego właśnie składa się życie”.

-Benjamin Franklin-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Wilson, K. G., & Soriano, M. C. L. (2014). Terapia de aceptación y compromiso (ACT). Ediciones Pirámide.
  • Branden, N., & Senestrari De Salvi, M. (1990). El respeto hacia uno mismo: cómo vencer el temor a la desaprobación de los demás, el sentimiento de culpa, la inseguridad.
Scroll to Top