Co możesz zrobić, jeśli Twój partner ma problem z hazardem?

Czy podejrzewasz, że Twój partner może mieć problem z hazardem? W tym artykule opowiemy o wspólnych cechach tego uzależnienia.
Co możesz zrobić, jeśli Twój partner ma problem z hazardem?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Uprawianie hazardu to zaburzenie psychiczne, które wpływa nie tylko na życie tych, którzy na nie cierpią, ale także ich bliskich. Jeśli uważasz, że Twój partner ma problem z hazardem, to naturalne, że czujesz się zmartwiona i niepewna.

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć, jest to, że uzależnienie od hazardu jest chorobą i jako takie wymaga specjalistycznej opieki. Istnieją jednak również pewne działania, które możesz podjąć, aby wesprzeć swojego partnera.

W tych trudnych czasach możesz bardzo mu pomóc, między innymi w opanowaniu jego zależności w stosunkowo krótkim czasie.

Czy Twój partner ma problem z hazardem?

Uzależnienie od hazardu to stan psychiczny charakteryzujący się trudnością lub niezdolnością do kontrolowania impulsów związanych z hazardem. Cierpiący mają problemy z regulowaniem swojego zachowania podczas udziału w grach, w których robi się zakłady. Z tego powodu hazard jest uważany za rodzaj uzależnienia behawioralnego.

Jednak nie wszyscy, którzy grają, stają się nałogowymi hazardzistami. Istnieje wiele czynników związanych z tym problemem. Jeśli podejrzewasz, że Twój partner jest uzależniony od hazardu, istnieją pewne oznaki, których możesz szukać, jeśli chcesz być pewna.

Poniżej przyjrzymy się niektórym charakterystycznym zachowaniom osób uzależnionych od hazardu.

Człowiek z problemem hazardowym
Osoby mające problemy z hazardem mają trudności z kontrolowaniem swoich impulsów.

Znaczne straty ekonomiczne

Aby zaspokoić pragnienie uprawiania hazardu, gracze mogą zainwestować duże pieniądze. Nawet jeśli nie mają już pieniędzy w kieszeni i koncie, mogą pożyczać od rodziny, przyjaciół, a nawet partnerów. Dlatego powinnaś obserwować, jak Twój partner radzi sobie ze swoimi wydatkami.

Wrażenie posiadania kontroli nad grą

Mañoso, Labrador i Alba (2004) przeprowadzili badanie nad zniekształceniami poznawczymi, jakie wykazują patologiczni hazardziści. Jednym z najczęstszych jest iluzja kontroli, dzięki której uważają, że rola przypadku jest o wiele mniej decydująca, niż jest w rzeczywistości. Ponadto osoby chore często myślą, że ich szansa na wygraną jest większa niż wynika to z praw matematycznych.

Ta iluzja kontroli przenosi się również na ich zachowanie, ponieważ prawdopodobnie wierzą, że mogą opuścić grę, kiedy tylko zechcą. Jednak w wielu przypadkach jest to dalekie od rzeczywistości.

Kłamstwa i wahania nastroju

Jeśli podejrzewasz, że Twój partner ma problem z hazardem, zwróć uwagę na ostatnie zmiany, które wykryłaś w jego zachowaniu. Być może zauważyłaś, że przestał Ci mówić, gdzie jest i wraca z pracy do domu później niż zwykle lub wcześniej wychodzi.

Możesz również wykryć niezwykle intensywne i niewytłumaczalne wahania nastroju. Pojawiają się one w zależności od możliwosci grania i wyniku konkretnej gry. Jeśli Twój partner obstawia zakłady z wyprzedzeniem, w miarę zbliżania się tego dnia może być szczególnie zdenerwowany.

Problemy w pracy

Jak każde inne uzależnienie, hazard wpływa na życie osób, które na niego cierpią w różnych dziedzinach, w tym na pracę. Nie jest niczym niezwykłym, że nagle osoba chora zaczyna brać dni wolne na uprawianie hazardu lub próbuje zdobyć więcej pieniędzy ze swojej firmy, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na gry.

Kiedy uzależnienie staje się chroniczne, mogą stracić pracę. Jeśli nadal będą dysponować zasobami, łatwo będzie im postrzegać tę stratę jako wyzwolenie. Chorzy będą mieć więcej czasu na zabawę, a jednocześnie będzie to jedyna rzecz, o której będą musieli myśleć.

Trudności prawne

Hazardziści często podejmują ryzykowne zachowania w celu zaspokojenia swojego uzależnienia. Z tego powodu mogą być zaangażowani w sprawy prawne, takie jak procesy sądowe, procesy komornicze, a nawet zostać skazani na karę więzienia. Może do tego dojść, jeśli grają w miejscach, które nie są zarejestrowane i są nielegalne.

Co możesz zrobić, jeśli Twój partner jest hazardzistą?

Jeśli Twój partner wykazuje cechy wymienione powyżej, jest bardzo prawdopodobne, że cierpi na uzależnienie od hazardu. Pamiętaj, że Wasz związek jest ważną dla niego relacją, a Twoje działania mogą pomóc mu odzyskać siły. Jednak tym, który musi włożyć najwięcej wysiłku, aby wyjść z tej sytuacji, jest Twój partner.

1. Bądź cierpliwa i wyrozumiała

Musisz jasno powiedzieć sobie, że hazard jest chorobą psychiczną i zrozumieć, co to oznacza. Álvarez, Bedoya i Arredondo (2010) przeprowadzili badania nad profilem poznawczym hazardzistów i doszli do kilku wniosków. Jednym z nich było to, że hazardziści wykorzystują hazard jako strategię radzenia sobie z emocjonalnym niepokojem.

Hazard patologiczny oznacza problem z kontrolą impulsów. Najprawdopodobniej Twój partner w pewien sposób rozpoznaje, że ma trudności z samoregulacją, ale jednocześnie nie może przestać grać. Nie jest to problem, który można rozwiązać, wyłącznie pragnąc, aby zniknął. Trzeba do niego podejść adekwatnie do tego, czym jest: chorobą.

2. Unikaj spłacania długów, ale przejmij kontrolę nad pieniędzmi

Biorąc pod uwagę podejrzenie, że Twój partner jest hazardzistą, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przejąć kontrolę nad pieniędzmi. W żadnym wypadku nie powinnaś spłacać jego długów. Często można pomyśleć, że dając mu pieniądze, pomagasz mu w ten sposób, ale tak nie jest. Twój partner może wykorzystać te pieniądze do hazardu i ostatecznie je przegrać.

Jeśli przejmiesz kontrolę nad finansami, zmniejszysz ryzyko, że Twój partner przegra pieniądze i wpłynie to na resztę Twojej rodziny. Ponadto, jeśli zdecyduje się rozpocząć leczenie swojego problemu, brak konieczności zarządzania pieniędzmi pomoże mu przetrwać ten proces.

3. Pomóż mu rozpoznać, że ma problem

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany jest uznanie przez partnera obecnej sytuacji i zrozumienie, dlaczego musi się ona zmienić. Spróbuj porozmawiać z nim o tym, co się dzieje, bez obwiniania i oskarżeń. Zamiast tego postaraj się, aby zobaczył, że nie jest w stanie kontrolować swoich impulsów i wyjaśnij, jak to na Ciebie wpływa.

Weź pod uwagę, że Twój partner może mieć negatywną reakcję i zaprzeczać rzeczywistości. Jeśli tak się stanie, pamiętaj o cierpliwości i zrozum, że dla żadnego z Was nie jest to łatwa sytuacja.

Mężczyzna rozmawia ze swoją partnerką
Rozmowa o problemie bez krytyki i oskarżeń pomoże Twojemu partnerowi.

4. Poszukaj grup wsparcia

Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest kontakt z grupami wsparcia. Patologiczny hazard jest częstszym schorzeniem, niż mogłoby się wydawać i dostępnych jest wiele grup terapeutycznych.

Słuchanie o doświadczeniach innych w podobnych sytuacjach może pomóc mu lepiej zrozumieć jego własny problem. Ułatwi mu to rozpoznanie problemu i skorzystanie z profesjonalnej porady, której potrzebuje.

5. Zaplanuj zdrowe i przyjemne zajęcia ze swoim partnerem

Problem z uzależnieniami polega na tym, że osoba cierpiąca używa ich jako jedynego źródła przyjemności pośród swojego dyskomfortu. Dlatego też pozytywną strategią może być organizowanie zdrowych i zabawnych zajęć, w których możecie uczestniczyć jako para. Możecie na przykład spróbować uprawiać sport lub aktywność fizyczną, którą oboje lubicie.

Williams i Strean (2004) przeprowadzili badanie dotyczące wykorzystania aktywności fizycznej w leczeniu nadużywania substancji. Ustalili, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą być dobrym leczeniem uzupełniającym, dzięki swoim korzyściom zdrowotnym.

6. Uzyskaj specjalistyczną opiekę

Jeśli Twój partner jest w stanie rozpoznać, że ma problem, najlepiej, aby udał się do specjalisty. To nie tylko zwiększy szansę na wyzdrowienie, ale także zminimalizuje ryzyko nawrotu. Co więcej, w wielu przypadkach przyspieszy to proces odzyskiwania zdrowia.

Choć może to być kuszące, to nie czas na obwinianie partnera. Jeśli poczuje się źle, podsyci to tylko jego pragnienie kontynuowania hazardu.

Wreszcie, jeśli masz partnera, który ma problem z hazardem, możesz poczuć się wyczerpana emocjonalnie. Jeśli czujesz się przytłoczona, poszukaj pomocy. W końcu, jeśli zaniedbujesz swoje samopoczucie emocjonalne, nie będziesz w stanie pomóc swojemu partnerowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez, N. I. T., Bedoya, V. H. C., & Arredondo, N. H. L. (2010). Perfil cognitivo en personas con ludopatía: aproximación a la población no institucionalizada. Revista virtual universidad católica del Norte, (29), 98-121.
  • Mañoso, V., Labrador, F. J., & Fernández-Alba, A. (2004). Tipo de distorsiones cognitivas durante el juego en jugadores patológicos y no jugadores. Psicothema, 576-581.
  • Williams, D. J., & Strean, W. B. (2004). Physical activity as a helpful adjunct to substance abuse treatment. Journal of Social Work Practice in the Addictions, 4(3), 83-100.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.