Hazard kryptowalutowy — kiedy zaczyna się problem?

Hazard kryptowalutowy może przebiegać według tych samych wzorców, co standardowe uzależnienie od hazardu. Koniecznie dowiedz się więcej!
Hazard kryptowalutowy — kiedy zaczyna się problem?

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zaburzenie hazardowe, w tym przypadku również hazard kryptowalutowy, można rozumieć jako rodzaj zaburzenia psychicznego charakteryzującego się uzależnieniem od hazardu. Może wpływać na różne wymiary życia chorego. Na przykład może on stracić zdolność do samokontroli w obliczu impulsu do gry lub pozostania w grze. Może to wpłynąć na jego relacje, życie zawodowe i stabilność ekonomiczną. Ponadto może prowadzić do depresji i lęku.

Według różnych badań hazard kryptowalutowy, mimo że jest zjawiskiem niedawnym, w ostatnich latach rośnie. W tym artykule dowiemy się, na czym polega ta nowa odsłona hazardu.

Hazard kryptowalutowy — gdzie zaczyna się problem?

Kryteria diagnostyczne dla tej formy uzależnienia od hazardu nie zostały jeszcze ustalone. Można go jednak określić jako uzależnienie od ryzykownych inwestycji w kryptowaluty. W rzeczywistości wiadomo, że rynek kryptowalut charakteryzuje się zmiennością i niestabilnością. Dlatego może to stanowić ryzyko dla tych, którzy wykazują zachowania uzależniające i niewielką samokontrolę w kontaktach z tego rodzaju walutą.

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut może wydawać się formą inwestycji, a nie rodzajem hazardu. Niemniej jednak dla wielu ludzi stało się to aktywnością, która zastępuje hazard i generuje te same wzorce uzależnień.

Kryptowaluta na urządzeniu mobilnym. Hazard kryptowalutowy

Hazard kryptowalutowy — oznaki uzależnienia

Oto kilka wskazówek, że dana osoba uzależniła się od transakcji kryptowalutowych:

  • Progresywny wzrost inwestycji dokonywanych za pomocą kryptowalut.
  • Utrata koncentracji i niemożność skupienia się na czynnościach innych niż inwestowanie.
  • Prośby o pożyczki lub wsparcie finansowe na pokrycie ewentualnych strat.
  • Poczucie wyobcowania z rodziną i przyjaciółmi.
  • Konieczność kłamania, aby uniknąć oskarżeń i konfrontacji na temat ryzykownych zachowań inwestycyjnych.

To uzależnienie może również prowadzić do problemów finansowych, utraty pracy lub porzucenia szkoły. Ponadto chorzy mogą doświadczać problemów z samoświadomością.

Wreszcie fakt, że kryptowaluty można kupić z dowolnego miejsca na świecie, zwiększa atrakcyjność tej działalności. Ponadto kryzys gospodarczy, wzrost bezrobocia i nieliczne możliwości zatrudnienia dostępne dla młodych ludzi spowodowały poszukiwanie alternatywnego dochodu. W konsekwencji stworzono środowisko, które ułatwia ludziom rozwijanie tego rodzaju uzależnienia.

Inwestor czy hazardzista? — cienka granica

Hazard kryptowalutowy wydaje się być powszechny wśród młodych mężczyzn. W rzeczywistości wydaje się, że postrzegają te inwestycje jako okazję do łatwego i szybkiego wzbogacenia się. Ponadto wydaje się, że na tych transakcjach zbudowano pozytywny wizerunek. Oznacza to, że ci, którzy są uzależnieni od kupowania i sprzedawania kryptowalut, nie postrzegają siebie jako hazardzistów.

Istnieje nawet trend, spopularyzowany przez influencerów w sieciach społecznościowych, który pokazuje ostentacyjny, pełen przygód i ryzykowny styl życia związany z transakcjami kryptowalutowymi. Może to mieć wpływ na zachowanie wielu młodych ludzi, którzy starają się naśladować te aspiracyjne wzorce do naśladowania. Rzeczywiście, chcą też być postrzegani jako sprytni, odważni i zdeterminowani.

Bitcoiny na komputerze.

Tradycyjny hazard i hazard kryptowalutowy

Konwencjonalne formy zaburzeń hazardowych i uzależnienie od inwestowania w kryptowaluty zbiegają się, gdy jednostka zaprzecza lub minimalizuje swój problem. Ponadto ma tendencję do ukrywania tego przed otoczeniem.

W rzeczywistości, w przypadku tej szczególnej formy hazardu, ci, którzy na nią cierpią, mają tendencję do całkowitego zaprzeczania faktowi, że mogą narażać swoje oszczędności lub oszczędności swojej rodziny. Ewentualnie, że mogą zaciągać długi, których później nie będą w stanie spłacić. Dzieje się tak, ponieważ ukrywają swoje patologiczne zachowanie w logice inwestycyjnej.

Osoby uzależnione od kryptowalut nabierają przekonania, że w końcu ich inwestycje przełożą się na zyski, a straty są naturalną częścią rynku kryptowalut.

Obecnie istnieje kilka ośrodków specjalizujących się w leczeniu hazardu kryptowalutowego. Najważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na znaki ostrzegawcze, bo każdy z nas może być podatny na tę formę uzależnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.