„Nie mam już teraz depresji. Chorowałem przez lata, ale teraz, kiedy nadchodzi deszcz, pada mocno, ale szybko się kończy. Nie pozostaje już na tyle długo, aby mnie utopić”. Te słowa pochodzą od aktora Jima Carreya. Niedawno opisał swoje doświadczenia z tym problemem zdrowia psychicznego, który dotyka prawie 350 milionów ludzi na całym świecie. Dzisiaj zastanawiamy się, co mówią ludzie, którzy pokonali depresję.
Nikt nie jest odporny na depresję. Tak naprawdę możesz mieć wszystko – idealną rodzinę, dobrą pracę, stabilność finansową – i wciąż być narażonym na tę chorobę. Ten cichy i podstępny wróg może pojawić się niezauważony i sprawić, że poczujesz się wart mniej niż kartka papieru przyklejona do podeszwy buta. Depresja próbuje Cię przekonać, że jesteś sam i nie zasługujesz na miłość.
Istnieje niezliczona ilość przyczyn, które mogą pośredniczyć w powolnym, ale niebezpiecznym pojawianiu się depresji. Czasami historia rodzinna i biologiczna są powiązane z traumą z dzieciństwa lub nieprzewidzianymi wydarzeniami, przez co jednostka ma ograniczone mechanizmy radzenia sobie. Jednak nikt nie jest winny własnej depresji. Jesteśmy jednak odpowiedzialni za radzenie sobie z chorobą.
Dlatego też ci, którzy przebyli złożoną drogę, pełną wzlotów i upadków, trudnych momentów i chwil jasności, wiedzą, że depresję można pokonać. Co więcej, to doświadczenie pozostawia im cenne lekcje, którymi warto się podzielić.
Aby poradzić sobie z depresją, chorzy muszą zmienić sposób myślenia, poprawić swoje nawyki życiowe i przeformułować wiele swoich podstawowych celów.
Co mówią ludzie, którzy pokonali depresję?
Kilka miesięcy temu raport sporządzony przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) stwierdził, że w wyniku pandemii wskaźniki lęku i depresji wzrosły o 25 proc. To bardzo poważny dzwonek alarmowy. Co więcej, coraz więcej dzieci i młodzieży wykazuje problemy ze zdrowiem psychicznym.
Z tego powodu konieczne jest położenie większego nacisku na odpowiednią reakcję. W tak złożonym kontekście społecznym, ekonomicznym, a nawet kulturowym, zaburzenia nastroju będą się nasilać w nadchodzących latach. Potrzebne są zmiany i nowe zasoby. Musimy także położyć kres piętnowaniu zdrowia psychicznego i dojść do normalizacji wsparcia psychologicznego.
Plusem jest to, że wiele osób, które przezwyciężyło depresję. Pomocne może być wysłuchanie ich motywujących słów. Oto niektóre z nich.
1. Pokonanie depresji nie oznacza bycia silnym, ale posiadanie narzędzi do radzenia sobie z nią
„Miej odwagę, bądź silny, bądź odważny…” Osoby, które przeszły terapię psychologiczną, wiedzą, że pokonanie depresji nie polega na byciu superbohaterem, ale na umiejętności stosowania strategii przekazywanych przez terapeutów.
Chodzi o to, aby wiedzieć, co robić i jak się zachować w gorszym momencie. To nauka patrzenia na siebie w inny sposób i rozumienia, jakie reakcje są odpowiednie w określonych okolicznościach. Czasami ludzie uważają, że konieczne jest działanie, mimo że tak naprawdę nie mają odwagi ani chęci, aby to zrobić. Ich depresja jest ciągłą walką z wersją siebie, którą musieli przeformułować poprzez bardziej współczujące i zdrowe spojrzenie na siebie.
2. Dowiedziałem się, że nie jestem sam i że mój umysł mnie oszukuje
Depresja “opowiada” osobie chorej kłamstwa na jej temat. Najpowszechniejsze i najniebezpieczniejsze z nich to wmawianie, że jednostka jest sama, że nikt nie może jej zrozumieć i że nie zasługuje na miłość. Do tego wszystkiego dochodzi pogarda, jaką dana osoba może odczuwać wobec siebie w takich okolicznościach. Najczęstszą reakcją jest izolacja.
Jednak podczas procesu leczenia i radzenia sobie z tym zaburzeniem chorzy stają się świadomi tych kłamstw. Zdają sobie sprawę, że są ludzie, którzy ich kochają, troszczą się o nich i na których ramionach mogą się wypłakać. Uświadomienie sobie uczucia i zrozumienia, które ich otacza, jest jednym z najważniejszych kroków w walce z depresją.
3. Moje emocje nie są moimi wrogami; teraz lepiej je rozumiem
Ludzie, którzy pokonali depresję, zdobywają nowe strategie, aby lepiej rozumieć i regulować swoje emocje. Wcześniej blokował ich stres, udręka, drażliwość, smutek lub strach. Teraz wiedzą, że muszą zrozumieć przesłanie kryjące się za tymi stanami psychofizjologicznymi.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bergamo (Włochy) podkreśla, w jaki sposób rozregulowanie emocjonalne i ruminacyjne wzorce myślowe prowadzą do stanów depresyjnych. Osoby, którym udaje się pokonać depresję, zyskują nowe podejście do świata emocji. Uczą się, jak je regulować, aby lepiej reagować na każdą sytuację.
Powrót do zdrowia po zaburzeniu psychicznym zapewnia osobom cierpiącym lepsze strategie radzenia sobie z potencjalnymi dziurami i wyzwaniami, które mogą pojawić się w przyszłości.
4. Jeśli chcesz przezwyciężyć depresję, musisz mieć po co żyć każdego dnia
Przeciwieństwem depresji nie jest szczęście, ale chęć do życia. Ludzie cierpiący na tę chorobę tracą motywację do codziennego wstawania z łóżka. Nie brakuje im radości – brakuje im powodów, by czuć się szczęśliwymi, zmotywowanymi i podekscytowanymi.
Osoby, które wyszły z depresji, każdego dnia wyznaczają sobie cele. Ponadto stawiają sobie nowe marzenia i postanowienia, nad którymi cały czas pracują.
5. Znalazłem małe rzeczy, które ratują życie
Kiedy ktoś jest uwięziony w czarnej dziurze depresji, jego pasje, hobby i to, co zawsze lubił, zacierają się. Zdolność jednostki do czerpania przyjemności zanika wraz z pojawieniem się anhedonii; pozostaje w niej tylko uczucie przygnębienia. Dlatego też w trakcie procesu terapii, chorzy muszą znaleźć nowe praktyki, scenariusze, rzeczy lub doznania, które mogą ich uratować, kiedy najbardziej tego potrzebują.
Czasami jest to spacer po plaży. Może to być moment na kawę i dobrą książkę. Inni mogą znaleźć ulgę w pisaniu, malowaniu czy zabawie ze zwierzakiem. To małe rzeczy budzą nowe zainteresowania i sprawiają, że dana osoba znowu się uśmiecha.
6. Nigdy nie porównuję mojej depresji z depresją innych
Każda osoba zmagająca się z depresją robi to sama. Dlatego ludzie, którzy pokonali tę chorobę, wiedzą, że porównywanie się z przyjacielem, który być może przezwyciężył swój problem w inny sposób, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Proszenie o konkretne formy leczenia tylko dlatego, że sprawdziły się u innych, również nie jest dobrym pomysłem.
Pracownicy służby zdrowia decydują o najodpowiedniejszych metodach leczenia w oparciu o wiedzę naukową i specyficzne potrzeby każdego klienta. Każdy posuwa się naprzód na swojej własnej ścieżce z określonymi zasobami i we własnym czasie. Nie ma pośpiechu, to nie jest rywalizacja.
7. Mam wzloty, upadki i nawroty, ale to nie znaczy, że poniosłem porażkę
Ci, którzy pokonali depresję, wiedzą, że proces ten nie przebiega w linii prostej. Wzloty i upadki są normalną częścią leczenia, a nawroty są częstym zjawiskiem w miesiącach następujących po wypisaniu z terapii. Czy to oznacza porażkę? Czy osoby chore robią coś nie tak? Absolutnie nie.
Oznacza to po prostu, że istnieją pewne symptomy szczątkowe (na przykład wzorce myślowe), nad którymi trzeba popracować. Nie oznacza to rozpoczynania od nowa, tylko od miejsca, w którym nastąpiła przerwa. Osoby chore mogą nabrać rozpędu, którego potrzebują w swojej terapii psychologicznej.
„Wszystko ma w sobie rysę, przez którą dostaje się światło”.
-Leonard Cohen-
8. Musiałem wprowadzić zmiany, na które nie byłem gotowy
Każde leczenie psychologiczne popycha klienta w kierunku zmiany i dobrego samopoczucia, którego potrzebuje. Oznacza to, że aby przezwyciężyć depresję, chory musi zostawić wiele rzeczy za sobą. Uzdrawianie obejmuje dezaktywację dysfunkcyjnych myśli, ograniczających przekonań, a nawet odziedziczonych narracji, które podsycają nieszczęście.
Być może jednostka będzie musiała wprowadzić też inne rodzaje zmian. Może to być na przykład zakończenie pewnych relacji, zamiana niektórych obowiązków na inne i tym podobne.
9. Aby przezwyciężyć depresję, najważniejszym krokiem jest zwrócenie się o specjalistyczną pomoc
Ci, którzy pokonali depresję, wiedzieli, że potrzebują odwagi. Poproszenie o pomoc nigdy nie jest łatwe. Wiele osób się temu wręcz sprzeciwia.
Jest to jednak niezbędne. Ludzie, którzy pokonali depresję, zaczęli od wyznania swoim bliskim, że nie czują się dobrze. To właśnie w swoich bliskich znaleźli niezaprzeczalne wsparcie.
Drugim krokiem było dla nich rozpoczęcie terapii psychologicznej u specjalisty. Jest to zawsze najważniejsze doświadczenie dla osób cierpiących na depresję. Znalezienie bezpiecznego i empatycznego schronienia, w którym mogą wyrazić siebie i nauczyć się strategii pracy, jest dla nich kluczem do osiągnięcia dobrego samopoczucia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Compare A, Zarbo C, Shonin E, Van Gordon W, Marconi C. Emotional Regulation and Depression: A Potential Mediator between Heart and Mind. Cardiovasc Psychiatry Neurol. 2014;2014:324374. doi: 10.1155/2014/324374. Epub 2014 Jun 22. PMID: 25050177; PMCID: PMC4090567.
- Hayhurst H, Cooper Z, Paykel ES, Vearnals S, Ramana R. Expressed emotion and depression. A longitudinal study. Br J Psychiatry. 1997 Nov;171:439-43. doi: 10.1192/bjp.171.5.439. PMID: 9463602.
- Richards, D. (2011, November). Prevalence and clinical course of depression: A review. Clinical Psychology Review. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2011.07.004
- Teasdale, J. D., Segal, Z. V., Williams, J. M. G., Ridgewaya, V. A., Soulsby, J. M., & Lau, M. A. (2000). Prevention of relapse/recurrence in major depression by mindfulness-based cognitive therapy. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 68(4), 615–623. https://doi.org/10.1037/0022-006X.68.4.615