Chuck Feeney – biografia znanego filantropa

Chuck Feeney

Najbardziej godną podziwu rzeczą w Chucku Feeney jest to, że jest człowiekiem uczciwym, który żyje zgodnie ze swoimi przekonaniami. Miliony, które udało mu się zgromadzić, nie zmieniły jego sposobu bycia i myślenia. Oddanie ich też nie było dla niego wielką zmianą. To prawdziwy przykład dla innych.

Dziś mówimy o Chucku Feeney jako o niezwykłym filantropie, wzorcu dla świata. Nie możemy wiedzieć, ilu ludziom pomógł, ale można przypuszczać, że są ich tysiące, a może nawet miliony. Był odpowiedzialny za potajemną dystrybucję całej swojej fortuny. Jego nazwisko zostało ujawnione przez przypadek. 

Mówi się, że Chuck Feeney jest dokładnym przeciwieństwem Donalda Trumpa. Ten ostatni nigdy nie ukrywał swojej słabości do pieniędzy i pragmatyzmu komercyjnego. Z drugiej strony Feeney postąpił odwrotnie: nie dbał o dobra materialne i angażował się w sprawy humanitarne, które czasem są nawet niepoprawnie politycznie w jego kraju.

„Rozsądnie jest być oszczędnym”

-Chuck Feeney-

Podczas gdy Trump pracował, aby znaleźć się na liście najbogatszych, Chuck Feeney starał się być poza nią. Mówi się również, że zarabiał i rozdawał własne pieniądze, a obecny prezydent Stanów Zjednoczonych zbił fortunę pracując z pieniędzmi innych ludzi.

Ludziki na schodach

Chuck Feeney, skromne pochodzenie

Chuck Feeney nie jest spadkobiercą wielkiej fortuny, ale dzięki własnym wysiłkom udało mu się zdobyć miliony dolarów. Urodził się 23 kwietnia 1931 roku w New Jersey (Stany Zjednoczone). Pochodził ze skromnej irlandzkiej rodziny niedawno przybyłej do Ameryki Północnej.  Matka była pielęgniarką, a ojciec sprzedawał ubezpieczenia.

Feeney urodził się w Stanach Zjednoczonych u szczytu Wielkiego Kryzysu. Wtedy pieniędzy było niewiele, więc wychowywał się pośród ograniczeń. Jego pierwszą pracą w wieku 10 lat było sprzedawanie od drzwi do drzwi kartek świątecznych, aby zarobić dodatkowe pieniądze.

Później wstąpił do sił powietrznych swojego kraju i służył w wojnie koreańskiej. Następnie skorzystał z rządowego programu świadczeń dla weteranów i mógł kontynuować studia wyższe na Cornell University w Nowym Jorku. Tam ukończył studia jako menadżer hotelowy i był pierwszą osobą w rodzinie, która uzyskała dyplom szkoły wyższej.

Wielka fortuna

Chuck Feeney wraz z Robertem Millerem założyli firmę Duty Free Shoppers (DFS) w 1960 roku. Był pionierem w sklepach wolnocłowych i zaczął sprzedawać towary żołnierzom amerykańskim w innych krajach. Firma zaczęła się rozwijać i wkrótce stała się czymś więcej niż udanym przedsięwzięciem.

W ciągu zaledwie kilku lat Feeney znalazł się w czołówce światowych rynków wolnocłowych i został milionerem, który dla niektórych był trochę „dziwny”. Nie należał do osób, które mają ekstrawaganckie gusta, przeciwstawiają się niebezpieczeństwu lub płacą miliony na aukcjach za śmieszne przedmioty.

Egzotyczne w nim było to, że nadal zachowywał się oszczędnie. Nie przepadał za drogimi restauracjami i zawsze podróżował klasą ekonomiczną. Nosił zegarek, który kosztował 15 dolarów i nigdy nie był widziany na dużych imprezach.

Kiedy miał już wielką fortunę zdecydował, że to więcej, niż on i jego rodzina potrzebowali. Dlatego potajemnie założył fundację The Atlantic Philanthropies i zaczął rozdawać swoje pieniądze.

Chuck Feeney

Wspaniały człowiek

Do dziś Chuck Feeney jest proporcjonalnie największym dobroczyńcą w Stanach Zjednoczonych w historii Ameryki. Szacuje się, że łącznie przekazał 8 miliardów dolarów. Inni przekazali większe kwoty, ale większość majątku zawsze zatrzymali dla siebie. Feeney nie: w zasadzie oddał wszystko, co ma.

Po prostu odłożył dwa miliony dolarów, które uznał za wystarczające, aby on i jego rodzina przeżyli resztę swojego życia. Obecnie mieszka w wynajmowanym mieszkaniu w San Francisco. Nie ma samochodu, nadal podróżuje klasą ekonomiczną i zawsze je w skromnych miejscach.

Chuck Feeney chciał, aby cała jego działanie była utrzymywane w tajemnicy. Jednak sprzedaż niektórych jego akcji ujawniła, co stało się z jego fortuną. Pomógł on, na przykład poprawić systemu opieki zdrowotnej na Kubie i w Wietnamie. Przyczynił się również do pokoju w Irlandii i programów finansowania w Republice Południowej Afryki.

Na pytanie, dlaczego to wszystko zrobił odpowiada po prostu, że cieszy się, że dzięki temu, co zrobił świat, jest lepszym miejscem. Nie miał żadnego konkretnego celu w przekazywaniu darowizn, chciał tylko uszczęśliwić innych. On sam żyje szczęśliwie z tym, kim jest i tym, co osiągnął.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Panasiuk, A. (2018). El hombre más rico del mundo: Y las ideas que construyeron su patrimonio. Grupo Nelson.

Scroll to Top