Afrodyta i Ares - połączenie piękna i wojny

Afrodyta i Ares - połączenie piękna i wojny

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2020

Afrodyta i Ares mają bardzo interesującą, wspólną historię z kilku powodów. Po pierwsze, porusza ona temat bardzo popularny w mitologii greckiej: dziwny związek między pięknem a wojną. Tych dwoje mitycznych bogów również łączą te dwa sprzeczne elementy.

Mit Afrodyty i Aresa jest jednym z najciekawszych w mitologii greckich. Należy najpierw wyjaśnić, że Afrodyta była boginią piękna i miłości. Narodziła się z morza, a jej piękno przewyższało piękno jakiekolwiek innego stworzenia. Wszyscy, którzy ją widzieli, bogowie i śmiertelnicy, byli zachwyceni jej pięknem i ona była tego świadoma. Z tego powodu była też dosyć próżna.

Hefajstos, bóg ognia, kuźni, kowali i rzemieślników był jednym z tych, którzy potajemnie kochali Afrodytę. Hefajstos był synem Hery i Zeusa, boga bogów. Był też przeciwieństwem Afrodyty: wyjątkowo niewdzięcznym osobnikiem.

W rzeczywistości, zgodnie z mitem Afrodyty i Aresa, kiedy urodził się Hefajstos, jego własna matka była zirytowana jego brzydotą do tego stopnia, że wyrzuciła go z Olimpu.

Afrodyta
Hefajstos był kulawy i garbaty. Wyglądał nieprzyjemnie i był zaniedbany. Z powodu upokarzającego odrzucenia ze strony własnej matki postanowił zaplanować zemstę. Właśnie dlatego zbudował w swoim warsztacie magiczny tron  i podstępem zmusił Herę, aby na nim usiadła.

Gdy to się stało i Hera na nim usiadła, została złapana w pułapkę, w efekcie czego nie mogła się ruszyć.

“Ostatnimi, którym wybaczamy niewierność, są ci, których sami zawiedliśmy”.

-Emil Cioran-

Hefajstos i Afrodyta

Hefajstos dał Herze tylko jeden warunek: bogowie musieli dać mu Afrodytę za żonę w zamian za uwolnienie  uwięzionej bogini. Zeus spełnił jego życzenie. Mit Afrodyty i Aresa mówi nam, że dla bogini piękna ta sytuacja wcale nie była taka zabawna. Nienawidziła Hefajstosa, ponieważ nie był taki urodziwy jak ona sama.

Hefajstos niestrudzenie próbował zdobyć sympatię Afrodyty. W swoim warsztacie wykonywał dla niej między innymi piękną biżuterię. Ona jednak nie była w ogóle zainteresowana bogiem ognia.

Wręcz przeciwnie, gdy tylko miała ku temu okazję, zdradzała swojego męża z innymi bogami, a nawet śmiertelnikami, podczas gdy jej mąż nie zdawał sobie z niczego sprawy. 

Z drugiej strony nie możemy też zapominać o Aresie. Ares był bogiem wojny, przemocy, męskości i obrońcą najsłabszych. Był także synem Hery i Zeusa. W przeciwieństwie do Hefajstosa był bardzo przystojnym mężczyzną. Miał także słabość do bogiń i kobiet. Nigdy nie zadawał sobie trudu, aby podbić ich serca. Po prostu zniewalał je swoim wdziękiem.

Afrodyta i Ares

Zgodnie z tym, co mówi mit o Afrodycie i Aresie, gdy bóg wojny spotkał boginię piękna, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. W przeciwieństwie do tego, co robił z innymi kochankami, w przypadku Afrodyty postanowił podbić jej serce bez żadnych sztuczek.

Wysyłał jej mnóstwo prezentów i obsypywał ją komplementami, aby zdobyć jej miłość. Spędzali razem dużo czasu, aż Afrodyta zaczęła odwzajemniać uczucia Aresa.

Hefajstos, jej mąż, spędzał każdą noc w swojej kuźni. Dwoje kochanków wykorzystało tę sytuację, by potajemnie kochać się do białego rana. Aresowi zawsze towarzyszył młodzieniec o imieniu Alektryon.

Ares
Zostawał on na straży za drzwiami. Jego misją było poinformowanie ich, kiedy na horyzoncie pojawiał się Helios, bóg słońca. Helios widział wszystko, a oni musieli zachować swój romans w tajemnicy.

Dla Greków każdy bóg lub bogini mogli mieć wszelkiego rodzaju romanse, z kimkolwiek chcieli. To, co nie było dozwolone, to posiadanie tylko jednego, stałego kochanka, czyli formalna niewierność. A taki właśnie był związek między Afrodytą i Aresem.

Kara

Wszystko szło dobrze, aż pewnego dnia Alektryon, zmęczony codzienną rutyną, zasnął na straży. Dlatego nie mógł uprzedzić kochanków, że Helios już wstał. Helios zobaczył kochanków śpiących wśród tych samych prześcieradeł, pod którymi Afrodyta spała z Hefajstosem. Pełen oburzenia odszukał boga ognia i wszystko mu opowiedział.

Mit o Afrodycie i Aresie mówi, że ​​Hefajstos poczuł się naprawdę zraniony. Jak zwykle myślał tylko o zemście. Aby to zrobić zaprojektował wspaniałą sieć złotych nici. Były tak cienkie, że nie można było ich zauważyć gołym okiem, ale równocześnie wyjątkowo wytrzymałe.

Za pomocą kilku sztuczek zastawił na łóżku pułapkę z sieci. Potem powiedział Afrodycie, że wyjeżdża na kilka dni.

Ares, który w każdej chwili wiedział, co robił Hefajstos, skorzystał z okazji, by natychmiast udać się do Afrodyty. Kiedy się kochali, sieć złotych nici spadła na nich i złapała ich w pułapkę. Natychmiast pojawił się Hefajstos i wezwał wszystkich bogów, aby się pojawili. Śmiali się tak długo z tej sytuacji, że ich śmiech wydawał się trwać wieki.

Później kochankowie zostali uwolnieni i każdy z nich musiał udać się w inne miejsce. Ares ukarał Alektryona zmieniając go w koguta i każąc mu śpiewać za każdym razem, gdy wschodziło Słońce.

Z miłości między dwoma bogami narodził się Eros, bóg miłości romantycznej. Ares i Afrodyta nie mogli się więcej spotykać, ale wielokrotnie złamali tę zasadę. Mieli razem jeszcze siedmioro dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Inda, C. M. (2001). Una comedia vital. El episodio de Ares y Afrodita. Cuadernos de Literatura, (10), 47-54.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.