Oddychanie holotropowe dla dobrego samopoczucia

Oddychanie holotropowe dla dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2020

Ci, którzy praktykują oddychanie holotropowe zapewniają, że dzięki tej technice można wykonać rodzaj autohipnozy i uzyskać dostęp do głębokich obszarów nieświadomości. Chcesz wiedzieć, co to jest i poznać jego efekty wspierane przez naukę?

Oddychanie holotropowe jest techniką psychoterapii opartą na doświadczeniu. Jest podejściem, w którym interwencja dotyczy zasadniczo zdrowych psychicznie osób i polega na wystawieniu ich na pewne doświadczenia, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć, kim są i jaką pozycję zajmują w rzeczywistych sytuacjach.

Należy zauważyć, że psychoterapia doświadczalna ma swoje korzenie w tzw. psychologii transpersonalnej, która z kolei jest nurtem psychologii humanistycznej, zrodzonej w latach 60. Jeśli chodzi o oddychanie holotropowe, to jest to technika stworzona przez czeskiego psychiatrę Stanislava Grofa.

Głównym celem oddychania holotropowego jest osiągnięcie rozszerzonego stanu świadomości. Jest to doświadczenie podobne do tego, które może nastąpić po spożyciu niektórych psychotropów, takich jak te używane przez szamanów lub niektórych przewodników duchowych.

Różnica polega na tym, że w tym przypadku wszystko osiąga się poprzez oddychanie i ma to cele terapeutyczne.

„Powietrze to twoje pożywienie i lekarstwo”.

-Arystoteles-

Kobieta na łące

Oddychanie holotropowe – co to takiego?

Oddychanie holotropowe to technika polegająca na wywoływaniu kontrolowanej hiperwentylacji w celu wygenerowania innego stanu świadomości i teoretycznie jej rozszerzenia. Celem jest zwiększenie samopoznania i promowanie efektów psychoterapeutycznych.

Słowo holotropowe pochodzi od greckiego korzenia holos, które oznacza „całość”, oraz od trepein, co oznacza „iść w kierunku”. A więc etymologicznie oznacza „iść w kierunku całości”.

Hiperwentylacja to szybsze i głębsze oddychanie niż normalnie. Podczas zwykłego oddechu wdychany jest tlen, a wydychany jest dwutlenek węgla lub CO2. Szybkie i intensywne oddychanie, które występuje podczas hiperwentylacji, powoduje zwiększenie objętości tlenu i zmniejszenie objętości dwutlenku węgla.

W normalnych warunkach powoduje to dyskomfort, taki jak niepokój, drętwienie, omdlenia itp.

W oddychaniu holotropowym hiperwentylacja jest wywoływana i regulowana. Na ogół tę technikę można przeprowadzić tylko w kontrolowanych warunkach i zwykle w grupie. W przeciwnym razie może powodować niepożądane skutki, takie jak ataki paniki.

Metoda nie jest zalecana dla osób z nadciśnieniem, problemami układu oddechowego, neurologicznymi lub psychicznymi.

Technika

Zwykle na początku przeprowadza się szkolenie podstawowe, aby wyjaśnić technikę, opisać, czego można się po niej spodziewać i wskazać środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę podczas ćwiczeń. Holotropowe sesje oddechowe są zwykle długie, na ogół nie krótsze niż cztery godziny.

Ćwiczenia powinny odbywać się w cichym, jak również wygodnym miejscu. Rozpoczyna się, gdy pojawia się „respirator”, prawie zawsze bez butów, i kładzie się na macie. Następnie włącza się relaksującą muzykę, zwykle tybetańską, chińską lub hinduską.

Muzyka nigdy nie może zostać przerwana podczas sesji. Gdy wszyscy poczują się komfortowo, zaczyna się od delikatnego oddychania.

Z zamkniętymi oczami lub maskami rozpoczyna się praktyka hiperwentylacji. Należy szybko oddychać i nie przerywać w ciągu następnych godzin. Jest jedna osoba, która prowadzi praktykę i czasami uczestnicy na zmianę działają po kolei jako „oddychacze” lub „opiekunowie”.

Po zakończeniu samej sesji oddychania każdy musi namalować mandalę lub wykonać symboliczny rysunek, który odzwierciedla to, co czuje w danej chwili. Na koniec cała grupa wymienia się indywidualnymi doświadczeniami.

Kobieta kolorująca mandale

Zalety

Od holotropowych sesji oddechowych oczekuje się, że po pewnym czasie hiperwentylacji zaczyna pojawiać się nowy stan świadomości. Podstawowe podejście wskazuje, że tego typu technika pozwala wniknąć w najgłębsze warstwy psychiki i kiedy to nastąpi zaczynają się pojawiać nieświadome treści o niezwykłej wartości dla każdego człowieka.

Zwykle na pierwszy plan wysuwają się zapomniane lub stłumione epizody. Przychodzą na myśl ludzie, sytuacje, emocje lub wyobrażenia. Wszystkie te są uważane za bardzo ważne treści dla każdej osoby.

Wyłaniają się właśnie dlatego, że są aspektami, które zostały zablokowane i pojawiają się ponownie dopiero dzięki technice poszerzania świadomości.

Nauka wykazała, że ​​oddychanie holotropowe to technika, która oferuje korzyści, głównie w zakresie relaksacji i równowagi emocjonalnej. Jednak nie ma dowodów na to, że powoduje odmienny stan świadomości lub pozwala na pełne zbadanie nieświadomości. Z drugiej strony ci, którzy je praktykują zapewniają, że jest to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corporalidad, R. H. (2014). Respiración Holotrópica y Corporalidad: Una Marca Transversal. Journal of Transpersonal Research©, 6(1), 95-102.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.