Chroniczny ból jest skutkiem ubocznym naszego współczesnego świata. Wcześniej takie przypadki były bardzo rzadkie, dziś liczba przypadków wzrasta.
Niektórzy cierpią na chroniczny ból, ponieważ mają przewlekłą chorobę. Jednak inni cierpią z powodu intensywnego, uporczywego bólu, dla którego nauka nie ma wytłumaczenia. Najgorsze jest to, że we wszystkich przypadkach życie może stać się prawdziwym piekłem, w którym zawsze obecny jest ból.
Zaledwie kilka dekad temu poważne choroby wiązały się ze stosunkowo szybkim pogorszeniem. Ludzie umierali i nie można było nic na to zaradzić. Dzisiaj nauka zna wiele sposobów na przedłużenie życia ciężko chorego pacjenta. Jednocześnie niektóre choroby stały się cięższe, a wiele z nich ma podłoże nerwowe. W wyniku tego ludzie mogą żyć, chorować i cierpieć przez wiele lat.
„Ból jest nieunikniony. Cierpienie jest wyborem”.
-Budda-
Ból fizyczny jest jednym z najczęstszych objawów wielu chorób. Czasami bardzo utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Nie można uciec od bólu. Nie można go zignorować. Więc próbujemy złagodzić ból za pomocą środków uspokajających, które odsuwają nas od naszego ciała i świata zewnętrznego. Ale pozostawiają z uczuciem bycia, lecz bez bycia.
To tragiczna sytuacja. Nie tylko dla tych, którzy cierpią na chroniczny ból, ale także dla tych, którzy są blisko nich. Ból poważnie wpływa na nastrój, a z czasem prowadzi do istotnych zmian osobowości.
W takich warunkach kontakt z osobą może stać się niemal niemożliwy. I nawet osoby, które często są obok, nie wiedzą, jak pomóc swojej ukochanej osobie. Dlatego dzisiaj chcemy przekazać kilka porad, jak wspierać kogoś, kto cierpi na chroniczny ból.
Miej świadomość swoich ograniczeń, jeśli chcesz wspierać kogoś, kto cierpi na chroniczny ból
Jeśli jesteś blisko osoby cierpiącej na chroniczny ból, normalne jest poczucie winy. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy od razu, ale zdarza się to bardzo często. Widzimy kogoś cierpiącego, ale jedyne, co możemy zrobić, to zapewnić opiekę paliatywną, która nie zawsze pomaga. Zdejmujemy z nich trochę ciężaru, ale nie możemy zbyt wiele zrobić.
Wszystko to prowadzi do wielkiego wewnętrznego zamętu i bezradności. Często wierzymy bezpodstawnie, że „musi być coś jeszcze, co mogę zrobić”. Próbujemy czegoś, potem czegoś innego, potem czegoś innego… W końcu w najlepszym razie możemy zaoferować tymczasową ulgę.
Pierwszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać to radzenie sobie z poczuciem bezradności. Przestań marnować czas i energię na rzeczy, które nie przynoszą rezultatów. Lepiej dowiedzieć się, co naprawdę możemy robić, a także ustalić jasne limity.
Za co ciąży na Tobie odpowiedzialność? Jaki jest najlepszy sposób na wspieranie cierpiącego? Co jest w zasięgu Twoich możliwości? Poza tym pamiętaj, że niezależnie od tego, ile czasu i energii użyjesz, obróci się to przeciwko Tobie jak piłka rzucona o ścianę.
W takim razie, jak wspierać kogoś, kto cierpi na chroniczny ból? Cóż, czasami jedyne, co możesz zrobić, to po prostu być obok, w ciszy. Tym samym komunikujesz, że jesteś przy tej osobie i z chęcią weźmiesz na siebie jej cierpienie. Ale nie możesz tego zrobić.
Może wystarczy, że zapytasz, co możesz zrobić, aby pomóc i, jeśli możesz, zrobisz to. W wielu przypadkach osoby, które cierpią na chroniczny ból wolałyby raczej spędzać czas z bliskimi, zamiast szukać niemożliwych sposobów lub próbować zrekompensować cierpienie kosztownymi prezentami.
Aby wspierać innych, najpierw pomóż sobie
Nie możemy dać innym tego, czego sami nie posiadamy. To, czego pragniemy to pomóc komuś cierpiącemu na chroniczny ból, aby poczuł się lepiej. Dlatego powinniśmy unikać zanurzenia się w jego bólu. Przede wszystkim musimy wziąć odpowiedzialność za siebie. Naszym obowiązkiem jest czuć się dobrze. Być najlepszą wersją nas samych.
Obejmuje to realizowanie własnych potrzeb. Tak, możesz wiele dawać ukochanej osobie, ale jest tak wiele rzeczy, których nie możesz dla niej zrobić. Nie zrobisz tego ani Ty ani nikt inny. Ale to, co możesz zrobić to wzmocnić siebie i pracować nad własnym życiem. Tym samym pomożesz poprawiać jakość życia tej osoby.
W szczególności ważne jest, aby nauczyć się, jak chronić własną przestrzeń. Musisz nauczyć się mówić „nie” w pewnych okolicznościach. Osoba, która cierpi na chroniczny ból może Cię bardzo absorbować. Nie chcesz, aby jej frustracje stały się Twoimi frustracjami.
Mając do czynienia z bardzo trudną sytuacją, czasami winimy innych albo żądamy więcej, niż inni mogą nam dać. To jest zrozumiałe. Nie oznacza to jednak, że złe rzeczy wypowiadane w takich chwilach są prawdziwe.
Pomoże Ci to nauczyć się rozpoznawać, kiedy musisz odsunąć siebie z sytuacji. Dzięki życzliwości i uczuciu możesz sprawić, że osoby, które cierpią także Ci pomogą, szanując czas, w którym nie jesteście razem.
Dbanie o siebie jest kluczowe, jeśli chcesz nauczyć się wspierać kogoś, kto cierpi na chroniczny ból. Nawet jeśli odmówi lub spróbuje rozładować na Tobie swoją frustrację, pomoże mu Twoja obecność i pozytywne nastawienie. Zapamiętaj to.