Inteligentna dyscyplina zamiast upokarzających awantur

Inteligentna dyscyplina zamiast upokarzających awantur

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2018

To oczywiste, że kiedy wracasz zmęczony z pracy, jesteś przemęczony ilością przetwarzanych informacji i obowiązków, z których trzeba się było wywiązać, inteligentna dyscyplina dziecka schodzi na dalszy plan.

Zamiast tego pojawia się Twoja złość, zmarszczone brwi i wszelkie inne oznaki niecierpliwości. Inteligentna dyscyplina jest jednak niezwykle istotna. Dlaczego? 

Dziecko nie rozumie przyczyn, dla których zamiast w spokoju coś mu wytłumaczyć, z ust ojca czy matki spotyka go krótka, cięta odpowiedź mająca na celu zostawienie ich w spokoju. Jakże często dzieci słyszą stwierdzenia w rodzaju “jesteś głupi”, “zachowuj się”, a nawet “idiota” czy “palant”. Być może stwierdzenia w tym rodzaju słyszeliśmy od naszych rodziców. Być może kiedyś i nam się zdarzyło używać ich w stosunku do własnych dzieci.

Zawsze jest jednak miejsce i czas na wprowadzanie stosownych zmian. Dzieci nie ponoszą winy za to, że być może źle nam poszło w pracy. Nie powinniśmy traktować ich więc w tak skrajnie niesprawiedliwy sposób. Stawiają pierwsze kroki w swoim życiu i właśnie teraz potrzebują dobrego wzoru od swoich rodziców. Jeśli coś pójdzie nie tak, w ich sercu już na zawsze pozostanie trudna do uleczenia rana.

Przy wielu okazjach to nie dzieci przechodzą “trudny etap”, tylko rodzice, którzy nie potrafią sobie poradzić z presją i życiowymi problemami.

Inteligentna dyscyplina lepsza od bicia

Wydaje się, że wychowanie oparte na wprowadzaniu kar czy biciu dziecka jest efektywniejsze, niż inteligentna dyscyplina i wypowiadanie miłych słów. Wydaje się tak tylko dlatego, że szybciej można dostrzec rezultaty. Ten jednak, kto wymierza karę, nie dostrzega efektów ubocznych takiego działania. Dzieci nie potrafią się bronić w potyczkach słownych, bardzo łatwo jest je upokorzyć, a w dodatku na skutek takiego działania rodziców mogą się poczuć zupełnie odrzucone.

Ponadto, są skłonne do naśladownictwa: jeśli ktoś wychowując je nadużywał władzy, przypuszczalnie zrobią one tak samo w stosunku do swoich przyszłych podopiecznych.

Dziewczynka

Wielu dorosłym wydaje się, że mówienie do dziecka bez krzyku, miłymi słowami, inaczej mówiąc inteligentna dyscyplina, nie ma większego sensu. Że nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nie można jednak zapominać, że komunikacja zawsze będzie tym, co najważniejsze. Nawet najmniejsze dzieci doskonale rozumiej, co chcemy im przekazać. 

Inteligentne wychowanie wymaga cierpliwości

Inteligentna dyscyplina wymaga postawienia wielu kroków. Trzeba spokojnie wyjaśnić dziecku co zrobiło nie tak, jak mogłoby to zrobić lepiej i zakłada przy tym przepływ pozytywnych emocji. Jeśli takie wyjaśnienia zakończymy okazaniem miłości poprzez przytulenie, będzie to stanowić dla dziecka bezcenną lekcję.

Nauczy się, że popełnianie błędów jest ludzkie oraz, że najważniejsze jest wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Przekaz jest zupełnie jasny: “następnym razem zrobisz to lepiej, wierzę w Ciebie”.

Miłość, przywiązanie, zrozumienie i pocieszenie stanowią to, co w głębi duszy dziecka zapisuje się na stałe, niezależnie od tego, jak wiele jeszcze się musi nauczyć. Przekaz, który w ten sposób zaszczepia się w sercu dziecka przyniesie rezultaty po pewnym czasie, nie od razu, jak to jest w przypadku ostrych słów nagany.

Na dłuższą metę jednak efekty, jakie przynosi inteligentna dyscyplina są zaskakujące. Będziemy też mogli obserwować, jak nasze dzieci w spokoju prowadzą przez życie swoje własne pociechy. Będziemy z nich wtedy szczególnie zadowoleni.

Inteligentna dyscyplina dzieci wyznacza drogę, na której zawsze są obecne miłość, gotowość do cierpliwego słuchania i zrozumienie.

Czy chcesz, żeby twoje dziecko się Ciebie bało? Liczysz na szacunek zbudowany na strachu? To przekaz, którego musimy z całych sił unikać. Negatywne słowa i poniżanie powodują brak poczucia bezpieczeństwa, niskie poczucie własnej wartości i zupełnie niepotrzebny lęk. Wszyscy jesteśmy czasem zbyt zajęci. Nie zmienia to jednak faktu, że wydaliśmy na świat małego człowieka, który potrzebuje naszej uwagi, naszej miłości i pozytywnego działania.

Siła inteligentnej dyscypliny

Agresja prowokuje jeszcze więcej agresji i zachowań, których nikt nie chce. Na przykład jeśli dziecko nie rozumie dlaczego na nie krzyczymy, z czasem po prostu przestanie reagować. Jeśli jednak zastosujemy inteligentny sposób wychowywania, który wymaga poświęcenia dziecku uwagi rezultaty będą o wiele lepsze.

Na czym więc polega trudność? Na tym, że w wielu przypadkach automatycznie powielamy nieprawidłowy sposób wychowania, jaki odebraliśmy od naszych rodziców.

Tata z córką - inteligentna dyscyplina

Co ciekawe właśnie taki sposób wychowania, jaki odebraliśmy od rodziców często jest tym, który nam się nie podoba, którego nie chcielibyśmy powielać. Ale tak właśnie robimy, ponieważ nie analizujemy naszego systemu wychowawczego. Warto się więc nad tym zastanowić, przeprowadzić analizę. Być może żałujemy, że nie wychowywano nas inaczej. Być może nasi rodzice również powielili błędny schemat.

To naturalne. Żaden ojciec nie posiada podręcznika, który w każdej sytuacji podpowiadałby mu jak powinien się zachować. Najważniejsze jednak, abyśmy poświęcali dziecku należną uwagę. Trzeba zrozumieć różnicę między wyżywaniem własnych frustracji na dziecku, a tym, co ma do zaoferowania inteligentna dyscyplina.

Choć nie masz już sił z powodu zła, którego doświadczasz, nie przestawaj mówić do swego dziecka w przyjazny sposób

Wszystko, co się dzieje w okresie dzieciństwa odciska na nas piętno i decyduje o naszej przyszłości. Dzieci rodzą się z potrzebą miłości. Poznajmy je, poświęcajmy należną uwagę, znajdźmy sposób na to, by do nich dotrzeć. Wtedy będziemy mogli zaaplikować to, co daje inteligentna dyscyplina. Podstawą jednak zawsze pozostaje głęboka i szczera miłość do dziecka.

Mama z synkiem

Zdjęcia dzięki uprzejmości Käthe Kollwitz, Claudia Tremblay, Soosh


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.