Toksyczne otoczenie nie chce, żebyś był w czołówce

Toksyczne otoczenie nie chce, żebyś był w czołówce

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2018

Toksyczne otoczenie zawsze wywiera na nas negatywny wpływ. Trzeba to przyznać. Co ciekawe osoby stanowiące toksyczne otoczenie mogą nawet pomóc Ci osiągać cele i różne osiągnięcia. Pod jednym tylko warunkiem: że nie będą bardziej znaczące od ich własnych.

Toksyczne otoczenie może myć złożone z kolegów w pracy, członków rodziny, a nawet może je stanowić Twój partner. Jak to możliwe? – pomyślisz. 

Otóż świat pełen jest ludzi, którzy cieszą się kiedy coś nie idzie tak, jak powinno. Wśród nich istnieją również tacy, którzy nie są zadowoleni, gdy coś idzie dobrze tym, którzy stanowią ich bliskie otoczenie. Kiedy tamci odnoszą sukcesy, osoby takie usiłują je zdyskredytować lub pomniejszyć ich zasługi. Jeśli już nic nie da się zrobić, to nie biorą udziału we wspólnym świętowaniu sukcesu.

Papierowe ludki

Toksyczne otoczenie, a socjalna presja

Oczywiste jest, że nie możemy być odporni na wszelkiego rodzaju wpływ społeczny. Żyjemy w społeczeństwie i prędzej czy później będziemy czuć na sobie cudzy wpływ, presję wywieraną przez osoby, które nas otaczają.

Przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji. Komuś zaufanemu zwierzasz się ze swojego marzenia, celu, który pragniesz osiągnąć. Mówisz nawet o sposobie, w jaki chcesz ten cel osiągnąć. Często jednak osoba ta, obdarzona naszym zaufaniem zupełnie nie wykazuje zainteresowania. Co więcej, podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, żeby wybić Ci z głowy ten, jakby nie patrzeć doskonały pomysł.

Jeśli Twoje wnętrze choćby w jakiejś mierze zamieszkuje strach przed odrzuceniem, lub masz w zwyczaju spełniać oczekiwania innych, będziesz działać wyłącznie w poszukiwaniu akceptacji. Taki sposób działania szybko stworzy okazję do stworzenia toksycznej więzi. Mają na to wpływ różnorodne czynniki. Oto niektóre z nich:

  1. Szukam akceptacji innych.
  2. Jeśli nie popierają mojego pomysłu, przestają robić to, co tak naprawdę mi się podoba (daję wiarę, że mój pomysł był absurdalny).
  3. Moje poczucie własnej wartości zmniejsza się, a wraz z nim osłabia się moja miłość własna.
  4. Wracam do punktu numer 1, ponieważ mając niskie poczucie własnej wartości poświęcam to, co dla mnie ważne, by zyskać uznanie tych, na których w głębi duszy mi nie zależy.
Jajko buźka

Toksyczni przyjaciele

Koniecznie naucz się dostrzegać oraz interpretować tego rodzaju sytuacje, aż będziesz w stanie dostrzegać i odpierać tego rodzaju pułapki. Możesz być natomiast pewny, że zawiść skierowana w Twoją stronę, na stałe znajdująca się w Twoim otoczeniu, jest o wiele szkodliwsza, niż nienawiść wroga.

Jeśli przyjaciel próbuje narzucać Ci granice, oznacza to, że zamierza w pełni Cię kontrolować, w rzeczywistości więc pała do Ciebie zawiścią. Skąd się ona jednak bierze? Może powstawać na wielu płaszczyznach: z powodu dobrych relacji, jakie masz z innymi osobami, z powodu Twoich doskonałych pomysłów, planów itp.

Teoretycznie słowo “toksyczny” powinno być po zupełnie drugiej stronie skali w stosunku do słowa “przyjaciel. Antidotum dla wspomnianej toksyczności wśród znajomych i przyjaciół jest celebrowanie z nimi znaczących dla nich osiągnięć bez względu na salę osiąganych sukcesów.

Kobieta - bezgraniczna radość

Bądź gwiazdą bez poczucia winy

Pamiętaj, że istnieją takie osoby, które wchodząc do pomieszczenie natychmiast rozjaśniają atmosferę. Cechę tę w dużej mierze zawdzięczają pokorze. Nauczyli się cenić pozostałych ludzi bez poczucia lęku o własną pozycję. Przestań więc iść przez życie podejmując złe decyzje, po to tylko, aby zaspokoić cudze oczekiwania.

Nie pozwól sobie odebrać swojej oryginalności, choć wielu będzie Ci mówić, że podejmujesz absurdalne decyzje. Nie zmierzaj do celów, które wytycza sobie ogół ludzi. Zastanów się raczej, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Po prostu bądź sobą, bo na to zasługujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.