Chodzenie spać w złym nastroju to zły nawyk

Chodzenie spać w złym nastroju to zły nawyk
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Chodzenie spać w złym nastroju prowadzi nie tylko do zmęczenia. Ciągłe obciążenie wywoływane przez te negatywne emocje zostawia często wyrwę w Twoim mózgu, która nie pozwala Ci myśleć jasno.

Chodzenie spać w złym nastroju to zły nawyk. Mimo tego wiele osób robi to często, w większości praktycznie bez zastanowienia. Wszystko dlatego, że gdy uda Ci się już opanować swoje emocje, chowasz głowę pod poduszką i stwierdzasz, że pomyślisz o tym jutro.

Niestety kładzenie się spać w takiej sytuacji rzadko kiedy rozwiązuje problem, co oznacza, że nadal będzie Cię męczył, gdy się obudzisz.

Kto z nas przez to nie przechodził? Być może pokłóciłaś się ze swoim partnerem i zamiast rozwiązać to nieporozumienie uciekłaś się do oskarżeń i nieprzyjemnych słów. Poza tym pojawiła się cisza, która sprawiła, że położyliście się do łóżka, odwróciliście się do siebie plecami i poszliście spać, owinięci w infantylną dumę i niezgodę.

Z tego powodu nie będziesz w stanie zaznać odpowiedniego odpoczynku. A może nawet wcale nie będziesz mogła spać!

Zmartwiona kobieta siedząca w łóżku - chodzenie spać w złym nastroju

Zbyt mała ilość snu w nocy zawsze prowadzi do ciężkiego poranka, ponieważ jesteś wyczerpana i nie jesteś w stanie normalnie myśleć. W takim stanie będzie Ci trudno znaleźć w sobie odwagę i pomysł na rozwiązanie tego, co poróżniło Cię z Twoim partnerem. Wszystko dlatego, że chodzenie spać w złym nastroju jest szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Co więcej, najnowsze badania sugerują, że nawet jeśli uda Ci się przespać kilka godzin, to sen pod naporem negatywnych emocji wywiera wpływ na Twój mózg. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

“Pomyślę o tym jutro.”

-Scarlett O’Hara-

Chodzenie spać w złym nastroju to zły nawyk

Chodzenie spać w złym nastroju sprawia, że budzisz się w jeszcze gorszym. Wszystko dlatego, że tracisz znaczną część swojego potencjału poznawczego. Innymi słowy, ubożeją takie procesy jak pamięć, umiejętność zastanawiania się i kreatywność. Poza tym znika poczucie wewnętrznego spokoju, którego potrzebujesz, aby w sposób aktywny stawiać czoła problemom.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność

Sherlock Holmes stwierdził, że odpowiedni odpoczynek stanowi rozwiązanie każdego problemu. Jednak według ekspertów taka rada sprawdzi się jedynie jeśli pozbędziesz się swoich zmartwień. Kładzenie się do łóżka z niczym niezmąconym zamiarem snu jest zdecydowanie zdrowe.

Jednak jeżeli kładziesz się spać zestresowana, czując presję, niepokój lub złość, to jedynie zwiększysz dręczące Cię uczucie dyskomfortu. Dzieje się tak w dużej mierze ponieważ negatywny stan emocjonalny nie tylko utrudnia spokojny odpoczynek w nocy, ale również odbija się negatywnie na Twoim mózgu.

Twój mózg i negatywne emocje w nocy

Dr Yunzhe Liu z Beijing Normal University przeprowadziła badanie na ten temat we współpracy z University College London. Stwierdziła, że chciała poznać jaki wpływ ma chodzenie spać w złym nastroju. Odkryła, że na sen wpływa przede wszystkim to, w jaki sposób radzimy sobie z naszymi emocjami i troskami.

Wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego naukowcy zaobserwowali, że chodzenie spać, gdy odczuwa się złość, niepokój i stres prowadzi do powstania zmian w różnych obszarach mózgu. Wydaje się, że jest to działanie kumulacyjne, co oznacza, że nie zauważysz go tuż po kłótni z partnerem i położeniu się spać w złości i w oddaleniu.

Największe zmiany pojawiają się, gdy takie zachowanie staje się częste. To samo tyczy się ciągłego stresu lub niepokoju. Chodzenie spać z takim negatywnym nastawieniem co tydzień wpływa na mózg w następujący sposób:

Dwie nocne sowy
  • Hipokamp, struktura związana z pamięcią i emocjami, staje się mniejszy.
  • Kiedy jesteś zła, aktywność Twoich płatów czołowych, odpowiedzialnych za racjonalne myślenie i wykonywanie zadań, zmniejsza się. Wszystko dlatego, że Twój mózg wpada w klasyczne widzenie tunelowe. Innymi słowy, widzisz jedynie część rzeczywistości. Tym samym nie jesteś zdolna do relatywizacji. Z tego powodu Twoje strategie rozwiązywania problemów w bardziej przemyślany i kreatywny sposób nie udają się.
  • Twoja pamięć zaczyna szwankować, gdy Twój mózg nie jest w stanie wykonywać swoich zadań w skuteczny sposób podczas godzin nocnych, w których nie zaznaje odpoczynku. Zaczyna się to być widoczne w trudnościach z konsolidacją nowych wspomnień.

Nie zabieraj swoich problemów do łóżka

Czy kiedykolwiek usłyszałaś od kogoś przestrogę: “Nigdy nie kładź się spać zła lub zmartwiona”? Jednak istnieją momenty, w których nasze problemy zaczynają Cię przytłaczać, a Twój mózg plącze się w supły, których nie jesteś w stanie rozwiązać. Co w takim razie możesz zrobić, aby takie napięcie nie towarzyszyło Ci w łóżku?

Przede wszystkim nie możesz dopuścić do nadbudowywania się napięcia i niepokoju. Problemy, które pojawiły się na Twojej drodze, niedługo uda się rozwiązać. Poza tym musisz jak najszybciej stawić czoła kłótniom ze swoim partnerem lub inną osobą.

Jeżeli zostawisz coś na kolejny dzień, to problem wcale nie rozwiąże się sam z siebie. Co więcej, w większości przypadków stanie się jeszcze bardziej skomplikowany.

Najlepiej byłoby gdybyś pozwoliła swojemu ciału i umysłowi odpocząć bez wpływu negatywnych emocji. Mogą Ci pomóc takie techniki jak relaksacja, medytacja i głębokie oddychanie. Poza tym możesz wziąć gorącą kąpiel lub poczytać dobrą książkę, która Cię uśpi.

Spokojny umysł śpi lepiej i pozwala Ci żyć pełną piersią w zdrowszy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, Y., Lin, W., Liu, C., Luo, Y., Wu, J., Bayley, P. J., & Qin, S. (2016). Memory consolidation reconfigures neural pathways involved in the suppression of emotional memories. Nature Communications7. https://doi.org/10.1038/ncomms13375

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.