Udany związek: jaki jest jego największy sekret?

Czy uważasz, że szczęście jest ważnym czynnikiem pozwalającym utworzyć długi, szczęśliwy, satysfakcjonujący i ogólnie udany związek? Pewnie tak. Ale przypuszczamy, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, że istnieją także inne istotne zmienne lub aspekty, nad którymi możesz mieć pełną kontrolę. W tym artykule będziesz w stanie odkryć, jakie one są.
Udany związek: jaki jest jego największy sekret?

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2020

Kiedy większość osób widzi udany związek, myślą one, że tacy partnerzy mieli po prostu szczęście. Ale to spory błąd. Powinny one bowiem wiedzieć o tym, że wcale tak nie jest w rzeczywistości. Miłość krótkotrwała nie jest niczym trudnym. Moglibyśmy nawet powiedzieć, że taka początkowa relacja nie wymaga ani ogromnej miłości, ani też gigantycznego zaangażowania.

Jednak ten pierwszy, pełen namiętności etap nie trwa długo. A rozwinięcie takiej relacji w udany związek wymaga sporego wysiłku z obu stron.

Pary, które pozostają w długotrwałym związku wydają się mieć wspólne cechy, nawyki i wzorce zachowania, które sprawiają, że ich związek jest znacznie bardziej satysfakcjonujący.

Ludzie będący w długoterminowych relacjach cieszą się między innymi lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wiele różnych badań dowiodło w sposób niezbity, że osoby pozostające w szczęśliwych związkach żyją dłużej, mają niższe wskaźniki zachorowań na problemy z sercem, a także cechują się wyższym wskaźnikiem przeżywalności nowotworów, niż osoby samotne lub rozwiedzione.

Fakt ten wydaje się być związany ze wzajemną troską w ramach funkcjonujących związków. Są to pary, które przez cały czas utrzymują miłość w relacji i dbają o siebie nawzajem. Jak one to robią? Czy sprawienie, by nasz związek przetrwał dłużej jest łatwiejsze, niż nam się wydaje?

Zakochana para

Czy uważasz, że szczęście jest ważnym czynnikiem pozwalającym utworzyć długi, szczęśliwy, satysfakcjonujący i ogólnie udany związek? Pewnie tak. Ale przypuszczamy, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, że istnieją także inne istotne zmienne lub aspekty, nad którymi możesz mieć pełną kontrolę.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym cechom, jakie charakteryzują zdrowy związek. W naszym dzisiejszym artykule będziesz w stanie dowiedzieć się, jakie one są. Zapraszamy do lektury!

Udany związek zawsze opiera się na dobrej komunikacji

Słaba komunikacja w relacjach jest przyczyną wielu problemów, które powodują ich zakończenie. Dlatego właśnie komunikacja asertywna jest bardzo ważnym aspektem. Jest to całkowicie odmienna kwestia od typowych monologów, krytyki lub nieustannego powtarzania tego, czego się chce, potrzebuje lub pragnie. Asertywna komunikacja jest możliwa tylko wtedy, gdy działa w obie strony.

Przede wszystkim ponad 60% rozwodów i rozstań występuje z powodu braku odpowiedniego poziomu komunikacji. Udany związek zawsze bowiem wymaga szacunku i zrozumienia. Zwłaszcza jeśli chodzi o wzajemną komunikację.

W tym sensie umiejętność asertywnego wyrażania się, dobra postawa podczas słuchania partnera i starania się, aby zrozumieć tę drugą osobę, to tylko niektóre cechy dobrej komunikacji we wszystkich obszarach naszego życia.

Partnerzy tworzący udany związek nie tylko mają wspólne zainteresowania

Współzależność jest zabójcza dla prawie wszystkich związków. Bez wątpienia nie jest to część zdrowego związku. Praca nad rozwojem związku polega na zachowaniu oddzielnych pasji, zainteresowań i obaw obu stron. Chodzi o tutaj po prostu bycie zespołem, a jednocześnie o zachowanie swojej własne indywidualności.

Konieczne jest także wzajemne poszanowanie swojej przestrzeni i czasu. Jeśli jeden partner nie ma osobnego życia, nie będzie miał zbyt wiele możliwości na wniesienie czegoś istotnego w udany związek. Bycie w relacji polega na kochaniu się i dzieleniu swojego czasu bez nadmiernej obsesji lub wręcz duszenia się.

Znajdźcie na przykład rzeczy, które lubicie robić razem, ale nie zapomnij o rzeczach, które lubisz robić samemu. Skoncentruj się również na sobie. Duże znaczenie ma Twoje życie zawodowe, kreatywność, strona twórcza i osobiste zainteresowania. Każdy partner musi nauczyć się rozpoznawać i doceniać osiągnięcia innych oraz szanować indywidualną przestrzeń drugiej osoby.

Znaczenie dobrego życia seksualnego

W ubiegłym roku przeprowadzono badanie związku między seksem w związku a różnymi poziomami szczęścia. Uczestniczyło w nim ponad 30 000 osób. Wyniki pokazały, że pary, które regularnie uprawiały seks, również cechowały się wyższym poziomem satysfakcji, zatem tworzyły udany związek.

Para w łóżku

Naukowcy stwierdzili również, że przejawy uczuć innych niż sam tylko seks okazały się być podstawowym czynnikiem decydującym o utrzymaniu jakości związku. Ważne są te wszystkie małe gesty, dzięki którym ludzie czują się doceniani i kochani, takie jak trzymanie się za ręce, przytulanie, czy całowanie.

Sprawiedliwy podział obowiązków

Wiemy doskonale, że powtarzanie tego w kółko wydaje się bardzo przyziemne i wręcz nudne. Jednak pary, które nie wiedzą, jak zrównoważyć swoje obowiązki i prawa, kończą zazwyczaj na rozstaniu się.

Kiedy tak się już dzieje, jeden z partnerów zwykle czuje się odpowiedzialny za drugiego, co sprawia, że czuje się jak opiekun lub wręcz rodzic zamiast bycia równorzędną połową związku.

Dbanie o siebie oznacza przede wszystkim jasne ustalenie obowiązków i praw dla obu partnerów i ich wzajemne poszanowanie. Pamiętaj, że równowaga jest niezbędnym składnikiem nawiązywania relacji. Udany związek musi być sprawiedliwy w obu przypadkach, dlatego znalezienie złotego środka jest bardzo ważną kwestią na drodze do sukcesu.

Udany związek polega także na uczeniu się, jak rozwiązywać kwestię różnicy zdań

Od czasu do czasu nie zgadzasz się ze swoim partnerem. Codzienna egzystencja z drugą osobą nie zawsze jest idealna i usłana różami. Bycie sobą jest bardzo ważne, gdy jesteś w związku. Aby zachować swoją esencję, swoje „ja”, czasami musisz nie zgadzać się z tą drugą osobą.

Sekret drogi prowadzącej do sukcesu nie polega na tym, aby cały czas myśleć tak samo jak Twój partner. Szczerze mówiąc, jest to prawie niemożliwe. Wszyscy jesteśmy różni, więc najlepiej jest nauczyć się nie zgadzać w odpowiedni sposób. Oboje musicie się uważnie słuchać i umieć przyjąć punkt widzenia tej drugiej osoby.

Weź odpowiedzialność za swoje stany emocjonalne i naucz się nimi zarządzać. Oprócz szanowania opinii partnera, pokażesz mu, że kontrolujesz samego siebie i masz do tego dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną.

Oczywiście musi to być wzajemne. Nie ma sensu, by jeden z partnerów zmuszał się do ciężkiej pracy nad samym sobą, jeśli ta druga strona nie podejmuje żadnego wysiłku w tym kierunku


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr, D., Freedman, V. A., Cornman, J. C., & Schwarz, N. (2014). Happy Marriage, Happy Life? Marital Quality and Subjective Well-Being in Later Life. Journal of marriage and the family, 76(5), 930–948. doi:10.1111/jomf.12133
  • Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication?. Journal of marriage and the family, 78(3), 680–694. doi:10.1111/jomf.12301
  • Grover, Sean (2019) How to Make Love Last. Why do some couples remain madly in love, while others see love fade fast from their relationship? Recuperado de http://www.seangrover.com/how-to-make-love-last/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.