Czy masz jakieś nawyki w swoim codziennym rozkładzie zajęć rutynie, dzięki którym Twoja charyzma się zwiększa? Jak powiedział swego czasu Paul Rand, “sposób, w jaki coś się robi lub przedstawia, jest często ważniejszy niż to, czym to coś naprawdę jest.”
Oznacza to, że czasami ważniejsze są sposoby lub okoliczności, w których coś robimy, niż właśnie to coś. Widzimy to na przykład doskonale u wielu osób uprawiających sport. Specyficzna charyzma danej dyscypliny sportu powoduje, że osoby ją uprawiające czują się bardziej zainteresowanie specyficzną atmosferą w grupie, niż samym sportem.
Z drugiej strony zapewne wszyscy wzięliśmy udział w jakiejś prezentacji, w której mówca nie podał nam zbyt wielu informacji, a jednak bardzo się nam ona podobała. A także w innej, w trakcie której prelegent zaprezentował nam naprawdę wiele różnych informacji, a my mimo tego uznaliśmy tę prezentację za wyjątkowo nudną.
Charyzma jest tym rodzajem daru, który niektórzy ludzie rozwinęli w sobie do bardzo wysokiego poziomu. W efekcie sprawia ona, że takie osoby wydają się być bardzo atrakcyjne dla innych. Mogą nie być zbyt piękne lub przystojne, czy też nad wyraz inteligentne, ale mają coś w rodzaju aureoli, która nadaje im wyjątkowego kolorytu.
Mają też bardzo osobisty wizerunek, który działa bardzo dobrze w ramach różnych relacji społecznych. Jest to cecha, którą posiadamy jednak wszyscy. Dlatego też każdy z nas może pracować nad zdobyciem tej umiejętności lub jej wzmocnieniem. A o tym, jak to zrobić, dowiesz się po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy zatem do lektury!
“Charyzma: dar, który można znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych (pełnych charyzmy) przedmiotach i sytuacjach”.
– Adolfo Bioy Casares-
Charyzma: oto 5 nawyków, dzięki którym ją zwiększysz
Jest wręcz oczywistą rzeczą, że charyzma jest bardzo cennym elementem osobowości każdego z nas. Na potrzeby wszelkiego rodzaju relacji społecznych i zawodowych liczy się głównie Twoja osobowość. Dzięki zwycięskiej osobowości, Twoja prosta obecność może sprawić, że wygrasz z innymi.
Jednak bycie charyzmatycznym nie zawsze jest łatwe. A wszystko dlatego, że nie każdy z nas potrafi z taką samą łatwością rozmawiać i łączyć się z innymi ludźmi. Istnieją jednak sposoby, aby to poprawić, dzięki wielu różnym zdrowym nawykom.
Zdrowe odżywianie się i odpowiednio dobry sen
Nie zawsze pamiętamy o tym, jak ważne dla naszego zdrowia, nie tylko fizycznego, ale także i psychicznego jest spanie i jedzenie. Niewątpliwie dbając odpowiednio o te dwa aspekty naszego życia, możemy zwiększyć naszą zdolność do osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu energii. W przeciwnym razie będziemy rozdraznieni i zmęczeni.
Kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy tendencję do przyjmowania postawy biernej. Nie jesteśmy najlepsi ani fizycznie, ani tym bardziej psychicznie, gdy odczuwamy zmęczenie. Oznacza to, że nasza mowa ciała, czy ogólniej język niewerbalny i charyzma na tym cierpią, a także są jest mniej ekspresyjne.
Prowadzi to do gorszego radzenia sobie w relacjach różnego rodzaju. W efekcie tego też jesteśmy mniej skłonni do podejmowania ryzyka społecznego. W końcu przyjmujemy “postawę bezpieczną”, czyli mówiąc potocznie, nie wychylamy się.
Osiągnięcie zdrowej codziennej rutyny, w której zaspokajane są nasze główne potrzeby, jest niezbędne do tego, aby wydobyć 100% z siebie każdego dnia. Jeśli będziemy mieć wystarczająco dużo energii, relacje z innymi ludźmi będą o wiele bardziej płynne. Mogą stać się potężnymi nawykami, które poprawią wiele Twoich cech, do których zalicza się także i Twoja charyzma. Nie zapomnij jednak o absolutnych podstawach.
Komunikowanie się bez użycia rąk
Komunikacja nie ogranicza się tylko do słów. Nasz język niewerbalny, czyli ogólnie rzecz biorąc mowa ciała, także mówi sporo o każdym z nas. Nie ogranicza się to jedynie do ruchów głowy lub powtarzania od czasu do czasu słowa jednosylabowego tak, aby nasz rozmówca wiedział, że słuchamy. W związku z tym komunikacja bez użycia rąk jest tak samo ważna.
Jeśli trzymamy ręce w kieszeniach lub po prostu krzyżujemy dłonie przed sobą, demonstrujemy postawę bierną lub defensywną. Jak mówią niektórzy eksperci, wpadliśmy w “pułapkę”, ponieważ nie są to gesty, dzięki którym nasza charyzma będzie wzrastać.
Dlatego też dobre nawyki zwiększające Twoją charyzmę to między innymi wykorzystywanie rąk do gestykulacji i pomocy w trakcie komunikacji słownej. W ten sposób będziemy mieć więcej możliwości, aby lepiej wykorzystać możliwości, jakie oferuje nam nasza komunikacja niewerbalna.
Nawiązywanie kontaktu wzrokowego
Porozmawiamy o innym nawyku, który może sprawić, że nasza charyzma zabłyśnie. Jest nim kontakt wzrokowy. Oznacza to, że konieczne jest spojrzenie prosto w oczy naszego słuchacza. Opierając się na tym fundamencie możesz budować płynną komunikację.
Jednak nie trzeba patrzeć obsesyjnie w oczy naszych słuchaczy. Jeśli tak zrobimy, będziemy wyglądać na zdenerwowanych. Nie możemy także unikać ich spojrzenia i w efekcie wpatrywać się uparcie gdzieś w podłogę, patrzeć na klatkę piersiową swojego rozmówcy lub rozglądać się nerwowo z boku na bok.
Musisz po prostu poszukać naturalnej równowagi w postaci kontaktu wzrokowego realizowanego w sposób podświadomy.
Bogactwo wewnętrzne
Można powiedzieć bez cienia wątpliwości, że charyzma, a konkretnie jej posiadanie jest czymś podobnym do umiejętności wyrażenia naszej osobowości. Chodzi tutaj o zaprezentowanie siebie samego w dokładnie określony sposób. Z reguły poprzez inteligentne modulowanie cech, które prezentujemy w zależności od okoliczności. Nie chodzi tutaj o to, aby być kimś, kim nie jesteśmy. Raczej mowa w tym miejscu o przystosowaniu naszego podejścia do sytuacji, w której się znajdujemy.
Z drugiej jednak strony wiedza o tym, jak się przystosować, jest często przekazywana nam przez umiejętności, które zdobywamy zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wszyscy mamy swoje własne bogactwo wiedzy, która tkwi w nas. I właśnie ta wiedza zmienia się w umiejętności, kiedy z niej korzystamy.
Jednym ze sposobów rozwijania naszej charyzmy jest rozwinięcie potężnego, wewnętrznego świata, wyjątkowej filozofii życia. Dzięki temu kulturalnemu i osobistemu doświadczeniu łatwiej jest nam nawiązać kontakt z ludźmi wszelkiego rodzaju.
Empatia
Zawsze w takich rozważaniach musi pojawić się empatia. To cecha zawsze tak przecież użyteczna i potrzebna. To tak proste, jak poznanie słuchacza i wiedza o tym, co go fascynuje oraz ekscytuje. Jeśli uda Ci się wejść na pole, które dobrze znasz, a które jednocześnie zainteresuje tę drugą osobę to połowa sukcesu. A jeśli z kolei ona dostrzeże, że Ty także troszczysz się o jej dobro i o to, co ją interesuje, o wiele łatwiej będzie Wam nawiązać nić porozumienia.
Dzięki empatii w pracy kontakty i relacje mogą być utrzymane na odpowiednio wysokim poziomie dla obu stron. Z tego właśnie powodu wszelkie rozmowy i spotkania będą bardziej płynne i bliskie. Nie będzie zamiast tego monologów, ale po prostu partnerska wymiana opinii.
“Powód i sekret naszego sukcesu, kochanie? Oczywiście jest nim moja charyzma. “
–Freddie Mercury–
Widać wyraźnie, że dzięki tym prostym kluczom masz do dyspozycji liczne zasoby, pomysły i przyzwyczajenia, które zwiększają Twoją charyzmę. Dzięki temu Twoje relacje społeczne także będą mogły się bardzo rozwinąć.
Jeśli Twoja charyzma nie jest czymś, co uzyskałeś w zupełnie naturalny sposób, nie martw się na zapas. Dzięki pewnej dozie praktyki i samozaparcia będziesz w stanie wypracować w sobie satysfakcjonujący Cię, odpowiednio wysoki poziom tej cechy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bono, J. E., & Ilies, R. (2006). Charisma, positive emotions and mood contagion. Leadership Quarterly. http://doi.org/10.1016/j.leaqua.2006.04.008
- Klein, K. J., & House, R. J. (1995). On fire: Charismatic leadership and levels of analysis. The Leadership Quarterly. http://doi.org/10.1016/1048-9843(95)90034-9
- Bryman, A. (1992). Charisma and leadership in organizations. SAGE Publications; 1st edition. http://doi.org/10.1016/1048-9843(93)90046-V
- Riggio, R. E. (2015). Charisma. In Encyclopedia of Mental Health: Second Edition. http://doi.org/10.1016/B978-0-12-397045-9.00203-2