Być wdzięcznym każdego dnia – jak to zrobić?

medytująca kobieta - być wdzięcznym

Być wdzięcznym, w zależności od osoby i sytuacji, może nie być łatwe. Czasem nie przychodzi naturalnie. Wiele osób ma trudności, by przyjąć z uśmiechem przysługę od kogoś, kogo nie lubi. Mimo tego, że wiemy, iż powinniśmy to robić i że na dłuższą metę przyniesie nam jedynie korzyści. Dlatego też zwroty dotyczące wdzięczności powinny być używane regularnie, a nie tylko w szczególne okazje.

Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi tego, jakie mamy szczęście. Posiadanie dachu nad głową, łóżka i jedzenia w lodówce dla wielu osób, z którymi dzielimy planetę jest niedoścignionym marzeniem. Z drugiej strony, wielu z nas jest tak przywiązanych do naszych wygód, że uważamy, że na nie zasługujemy, nawet jeśli nie poruszyliśmy palcem, aby je zdobyć. Zapominamy, jak ważne jest być wdzięcznym za wszystko.

W większości przypadków to nasi rodzice i dziadkowie przeżyli ciężkie czasy. Walczyli o to, co my teraz uważamy za coś oczywistego. Są przykładem walki i wytrwałości i zasługują na całą nasz szacunek i wdzięczność. Tak więc, pierwsze wyrazy wdzięczności powinniśmy okazać wytrwałości. W wielu przypadkach, gdyby nie odwaga poprzednich generacji, nie moglibyśmy wychować się w otoczeniu miłości i dostatku.

“Ludzie dobrze urodzeni są pełni wdzięczności”

-Przysłowie-

Być wdzięcznym każdego dnia – prawdziwa sztuka

“Wdzięczność jest nie tylko największą z cnót, ale także jest ściśle związana z resztą”

Autorstwo tego zdania przypisuje się rzymskiemu politykowi i pisarzowi Markowi Tulliuszowi Cyceronowi. Jego zdaniem, wszystkie wdzięczne osoby posiadają wielkie serce i niezliczone cnoty. Na przykład, kto nie potrafi być wdzięcznym nie będzie potrafił też odczuwać empatii do ludzi wokół siebie.

serce w dłoniach

“Przyjemność, której doświadcza się spotykając człowieka wdzięcznego, jest tak wielka, że warto zaryzykować nie bycie niewdzięcznikiem”

Wielki filozof Seneka był autorem jednego z najlepszych cytatów dotyczących wdzięczności. Nawet jeśli jest to samolubne, wszyscy czujemy się szczęśliwi, gdy słyszymy kogoś, kto wyraża nam swoją wdzięczność: poprzez słowa podziękowania, uściski, wyrazy uznania. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę, że druga osoba zauważyła i doceniła nasz gest. Z drugiej strony wzmacnia to naszą samoocenę, ponieważ pozostawia nam poczucie, że udało nam się wnieść coś wartościowego.

Chociażby z tego prostego powodu powinniśmy pomagać tym, którzy proszą nas o przysługę. Oprócz okazania życzliwości i zrozumienia gwarantujemy sobie samemu poczucie pełnej satysfakcji.

“Ten, kto nie docenia drobnej przysługi, nie doceni też tej wielkiej”

Mahomet wypowiedział te słowa już dawno temu. Ten prorok ostrzega nas, że niewdzięcznym ludziom nie należy ufać. Ci, którzy nie mają nawyku wyrażania swojej wdzięczności za małe rzeczy każdego dnia, nie zrobią tego w bardziej znaczących sytuacjach.

Będzie im też trudno wyświadczyć ci przysługę, jeśli nie otrzymają czegoś w zamian.

ręce trzymające kwiat

“Kiedy pijesz wodę, pamiętaj o źródle”

To chińskie przysłowie wzywa nas do refleksji nad naszymi odczuciami. Kiedy ktoś ci pomoże, nie zapominaj o tym. Na drodze do sukcesu i samopoznania wszyscy czasami potrzebujemy pomocy ze strony innych.

Pamiętaj, że chociaż teraz jesteś na szczycie, nie tak dawno temu leżałeś na ziemi. Ludzie, którzy pomogli ci wstać i otrzepać kurz, są godni twojej pamięci i wdzięczności. Daj im znać, że mogą na ciebie liczyć.

“Wdzięczność wielu to nic innego jak ukryta nadzieja otrzymania korzyści”

Dla pisarza i francuskiego wojskowego François de La Rochefoucauld to zdanie było bardzo jasne. Wielu ludzi użyje wdzięczności, by otrzymać coś w zamian. W twoich rękach jest odróżnienie hipokrytów od tych, którzy okazują prawdziwą wdzięczność.

Może to wydawać się banalne, ale tak nie jest. Związywanie się z ludźmi, którzy udają wdzięczność jest bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy nie będziesz im już do niczego potrzebny, nie zawahają się zdradzić cię dla innych, większych korzyści. Trzymaj się z dala od ludzi z takim nastawieniem.

mężczyzna siedzący na lodzie

“Jako dzieci byliśmy wdzięczni za to, co znajdowaliśmy w skarpetach na Boże Narodzenie. Dlaczego nie podziękowaliśmy Bogu, za to, że napełnił nasze skarpetki naszymi stopami?”

Brytyjski pisarz i dziennikarz Gilbert Keith Chesterton przedstawia nam jedną z najlepszych refleksji, jakie istnieją. Dla niego być wdzięcznym powinno pozwolić nam patrzeć w głąb duszy, dalej niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka.

Na przykład w Boże Narodzenie dzieci muszą zrozumieć, że każdy prezent zasługuje na naszą wdzięczność, nie tylko zabawki czy pieniądze. Jeśli od najmłodszych lat nauczą się, co jest naprawdę ważne, nigdy o tym nie zapomną. Wpłynie to też na wszystkie decyzje, które podejmą w przyszłości.

Chociaż istnieje tysiące cytatów i refleksji, które wyrażają dokładnie zalety bycia wdzięcznym, to naszym zadaniem jest je odkryć. Pokazują się one w drobnych szczegółach. Na przykład, budzić się co rano jest czymś, za co powinniśmy dziękować każdego dnia.

Przyjmijmy wyzwanie introspekcji i zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę podziękowaliśmy innym za przysługi, które nam wyświadczyli. Być może dzięki tym refleksjom odkryjemy nową wizję świata, który nas otacza. Wizję, która pozwali nam zobaczyć z innej perspektywy szczęście, które nam towarzyszy.

Scroll to Top