Być samoukiem – jakie wynikają z tego korzyści?

Samouk przestał być uważany za niezwykły. W rzeczywistości stało się czymś w rodzaju trendu. Samouczenie się oznacza na przykład, że niektórzy hakerzy stają się bardziej wykwalifikowani i doświadczeni niż wyspecjalizowani inżynierowie.

Kobieta uczy się

Bycie samoukiem oznacza brak konieczności odbywania formalnego nauczania. Osoby takie zawsze istniały i przewiduje się, że w przyszłości będą one miały ogromne możliwości. W rzeczywistości, ze względu na sposób, w jaki rozwija się nauka, technologia i wiedza społeczna, uważa się, że osoby takie są szczególnie przystosowani do wymagań dzisiejszego świata.

To może wydawać się niesprawiedliwe lub dziwne dla tych z nas, którzy przez lata kończyli formalne studia. W końcu nadal żyjemy w czasach, gdy kwalifikacje mają wielką wartość, często niezależnie od prawdziwej wiedzy i umiejętności jednostki. Dlatego obecnie wiele samouków staje przed paradoksem posiadania wiedzy, ale nie posiadania dyplomu, który gwarantuje im możliwość dalszej kariery.

W niektórych okresach historii uprzywilejowani byli samoucy. Jeden z najbardziej godnych uwagi przykładów miał miejsce podczas II wojny światowej. Kiedy mężczyźni szli na wojnę, obfitowały podręczniki z serii „zrób to sam”, aby kobiety mogły uczyć się zawodu i utrzymać produkcję.

Jedyną naprawdę konkurencyjną umiejętnością jest umiejętność uczenia się”.

-Seymour Papert-

Kobieta czytająca książkę. Być samoukiem
Samoucy mają dużą autonomię i pewność siebie.

Być samoukiem

Samoucy potrafią uczyć się samodzielnie. Dlatego kształtują własną edukację. Są jednak obszary, które bardziej nadają się do indywidualnego uczenia się, podczas gdy innych nie da się oddzielić od edukacji formalnej.

Dzisiaj większość z nas jest w mniejszym lub większym stopniu samoukami. Rzeczywiście, możemy szkolić się i zdobywać niezwykłą wiedzę w praktycznie każdej dziedzinie lub zawodzie. Musimy się też stale aktualizować nieformalnie, ponieważ nauka i technologia mają tendencję do niezwykle szybkiego postępu. W konsekwencji nauka nigdy się nie kończy.

Wiele trudności, jakie napotykają samoucy, wiąże się z dużą ilością łatwo dostępnych informacji, które są dostępne w dzisiejszych czasach. W pewnym momencie zwykle wymagana jest interwencja nauczyciela lub eksperta, aby pomóc to przefiltrować.

Cnoty samouka

Bycie samoukiem nie oznacza bycia wrodzonym geniuszem, ale bycie obdarzonymi większym zainteresowaniem i wytrwałością w zdobywaniu wiedzy. Osoby takie posiadają również dużą autonomię i pewność siebie. W związku z tym mają większą zdolność do czerpania z życia wszystkiego, co najlepsze lub znajdowania rozwiązań i możliwości praktycznie z niczego.

Obecnie wiele firm, zwłaszcza awangardowych, zmienia kryteria doboru nowych pracowników. Jest to bardziej widoczne w dziedzinach takich jak informatyka. Wydaje się, że coraz większą wagę przywiązuje się do umiejętności, które jednostki nabyły dla siebie, niż do formalnego wykształcenia, które otrzymały.

Oznacza to, że samoucy wydają się bardziej przygotowani do dzisiejszego świata niż wykształceni na uniwersytetach. Międzynarodowe korporacje, takie jak Tesla, coraz bardziej cenią takie aspekty, jak umiejętność samodzielnego uczenia się, umiejętności komunikacyjne, zdolność adaptacji i umiejętność rozwiązywania problemów, niezależnie od tego, czy dana osoba ma stopień naukowy, czy nie.

Pracownicy w biurze
Firmy wysoko cenią ludzi, którzy mają dużą zdolność do samodzielnego uczenia się.

Rozwijanie umiejętności samodzielnej nauki

Mniej radykalni z nas mogą sądzić, że samokształcenie jest uzupełnieniem edukacji formalnej. Z drugiej strony najodważniejsi wierzą, że będzie pojawiać się coraz więcej transakcji, w których trzeba wiedzieć, jak się uczyć. Dlatego w przyszłości samouk będzie miał jeszcze większą przewagę.

Powszechnie uważa się, że samokształcenie odgrywa naprawdę ważną rolę w dzisiejszym świecie i w przyszłości. Z tego powodu jest to umiejętność, którą warto rozwijać. Więc jak do tego podejść? Oto kilka ogólnych wskazówek:

  • Opracuj plan studiów na określony temat.
  • Zdefiniuj i zrozum podstawowy kontekst tematu.
  • Ustal, co wiesz, a czego nie wiesz na dany temat.
  • Sprawdź, czego potrzebujesz, aby wypełnić luki i odpowiedz na wszelkie pytania, które mogą się pojawić.
  • Zdobądź trochę doświadczenia.
  • Wyciągnij wnioski i zsyntetyzuj to, czego się nauczyłeś na mapach koncepcji.
  • Kontynuuj naukę.

Z reguły samoucy mają wysoką tolerancję na frustrację. Jednak samodzielne budowanie wiedzy oznacza, że po drodze będą momenty zamieszania i błędów. Sekret polega na tym, aby iść dalej i nauczyć się korygować wszelkie błędy na czas i pozostać zmotywowanym. Będzie tego warte poświęceń.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Colorado, M. A., & Molina, V. V. (2017). Autodidactas en reivindicación. Revista Indisciplinas, 3(6), 99-120.
  • Rodríguez García, T. (2019). ‘Hágalo usted mismo’. El autodidactismo como alternativa para la generación de capacidades sociales. Academia XXII10(19), 122-141.
  • Zamora, M. J. A. (2015). La estructura 3+ 2 en los títulos universitarios como amenaza y oportunidad de desarrollo del derecho a la autonomía académica de las Universidades. Revista general de derecho constitucional, (21), 5.
Scroll to Top