Być bardziej przekonującym – 7 praktycznych wskazówek

Skuteczniejsze przedstawianie argumentów otwiera wiele możliwości. Oto siedem wskazówek, które pomogą Ci być bardziej przekonującym.

Kobieta rozmawia z mężczyzną

Spośród wszystkich umiejętności społecznych potrzeba przekonywania i wywierania pozytywnego wpływu na innych jest prawie tak ważna, jak odkrycie Kamienia z Rosetty. Rzeczywiście, wiedza o tym, jak być bardziej przekonującym, może okazać się odpowiedzią na wiele twoich osobistych i zawodowych potrzeb. Właściwie tylko wtedy, gdy umiesz narzucać swoje pomysły za pomocą skutecznych argumentów, odniesiesz sukces.

Nie jest to jednak łatwe zadanie. Ponieważ często żywisz pewne niepewności, masz słabe punkty i masz niedojrzałe umiejętności komunikacyjne. Te braki gaszą twoją charyzmę i blokują rozwój. Niemniej jednak korzystanie z dobrej komunikacji werbalnej i niewerbalnej jest kluczem, który pozwoli Ci przekroczyć te progi i osiągnąć cele. Właśnie dlatego warto dołożyć starań, by stać się bardziej przekonującym.

W rzeczywistości istnieje wiele zmiennych, które pomogą ci być bardziej przekonującym. Co więcej, najbardziej pozytywną rzeczą jest to, że możesz się ich uczyć i efektywnie rozwijać. Jak powiedział francuski pisarz i filozof Germaine de Staël, inteligentnych ludzi można przekonać, ale najbardziej naiwnych trzeba przymusić. Ta umiejętność jest czymś, z czym warto się wzmocnić.

„Nigdy nie przekonasz myszy, że czarny kot ma szczęście”.

-Graham Greene-

Wykładowca. Być bardziej przekonującym.

Jak być bardziej przekonującym

Najwyraźniej jednym z najbardziej przekonujących oszustów wszechczasów był George C. Parker. W rzeczywistości ten oszust między 1883 a 1928 rokiem wsławił się „sprzedając” Most Brookliński. Jego strategia była równie innowacyjna, co mistrzowska. Przekonywał ludzi, że jest właścicielem tego arcydzieła inżynierii.

Jego celem było zaproponowanie sprzedaży mostu, aby każdy, kto dokonał zakupu, mógł postawić punkt poboru opłat. Biznes (gdyby był prawdziwy) byłby niesamowicie dochodowy. Nie trzeba dodawać, że umiejętności perswazyjne Parkera były tak skuteczne, że wielu naiwnych ludzi dało się nabrać na jego oszustwo.

W rzeczywistości ten oszust spędził całe swoje życie na popełnianiu bardzo oryginalnych oszustw. Jednak w 1928 został aresztowany i skazany na dożywocie w więzieniu Sing Sing w Nowym Jorku.

George C. Parker był przestępcą. Jednocześnie jednak służy jako punkt odniesienia dla tych, którzy chcą być bardziej przekonujący. Bo sztuka przedstawienia argumentu i nakłonienia go do przetworzenia, nie tylko jako ważnego, ale i interesującego, jest prawdziwym darem. Ten proces perswazji na wysokim szczeblu obejmuje uwzględnienie szeregu zmiennych. Przyjrzymy się im bliżej.

Umiejętność przekonywania wymaga rozwijania umiejętności perswazji. Oznacza to oddziaływanie na emocje innych za pomocą logiki, rozumu i charyzmy.

1. Zrób dobre wrażenie

W książce Thinking, Fast and Slow Daniel Kahneman wspomniał o uprzedzeniu, które ma wielką moc. To jest efekt halo. Sprawia, że wierzysz, że można zaufać każdej miłej, przyjaznej, pozytywnej i atrakcyjnej osobie. Dlatego jeśli robisz dobre wrażenie, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz przekonujący dla innych.

2. Wykorzystaj inteligencję emocjonalną

Jaka jest najważniejsza strategia, której należy użyć, aby być bardziej przekonującym? Inteligencja emocjonalna jest wszechstronnym i skutecznym narzędziem, jeśli chodzi o dostarczanie dobrych argumentów oraz okazywanie rzetelności, pewności siebie i charyzmy. Powód leży w dobrej kontroli własnych emocji i zrozumieniu, czego potrzebuje twoja publiczność lub rozmówca.

Dopiero kiedy łączysz się z emocjami innych, tworzysz silniejszą więź. To pomaga przekonać ich do swoich pomysłów i argumentów.

3. Dobry ton, pewność siebie, płynność i niezbyt szybkie mówienie

Jeśli chodzi o zademonstrowanie słuszności swoich słów i rozumowania, aby kogoś przekonać, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników komunikacyjnych:

  • Musisz użyć średniej tonacji, ani za wysokiej, ani za niskiej.
  • Musisz zadbać o swoją płynność i wyrazistość. Dobrze wymawiaj słowa, bądź elastyczny i ekspresyjny, a przyciągniesz uwagę i zainteresowanie innych.
  • Nie mów za szybko ani za wolno. W rzeczywistości eksperci, tacy jak Robert Cialdini, zalecają 3,5 słowa na sekundę.

4. Pokaż swój autorytet i wiedzę

Powinieneś wiedzieć, o czym mówisz. Jednak nie musisz być guru. Co więcej, to, co mówisz, niekoniecznie musi być niepodważalne. Pamiętajcie George’a C. Parkera. Sekret tkwi w przygotowaniu solidnych argumentów, mówieniu z przekonaniem i umiejętnym wykazaniu posiadanej wiedzy.

Jeśli chodzi o przekonywanie, najpierw musisz dokładnie przygotować to, co masz do powiedzenia. Po drugie, a jeszcze bardziej istotne, jest uwierzenie w to, co zamierzasz powiedzieć.

5. Zwróć uwagę na komunikację niewerbalną

Uniwersytet Radboud w Nijmegen (Holandia) przeprowadził badanie, które sugeruje, że gesty i ekspresja mają wielką siłę przekonywania. Dlatego jeśli zwrócisz uwagę na komunikację niewerbalną, będziesz o wiele bardziej przekonujący.

Powinieneś zająć się następującymi strategiami:

  • Trzymaj ręce w zasięgu wzroku.
  • Spoglądaj rozmówcy w oczy.
  • Poruszaj ramionami i okazuj rozmówcy emocjonalną otwartość.
  • Uśmiechaj się.
  • Podczas mówienia nie baw się przedmiotami, takimi jak długopis, ani nie dotykaj włosów, ponieważ te gesty sugerują poczucie niepewności.

Kobiety rozmawiają w pracy

6. Podaj jak najwięcej szczegółów

Każda argumentacja będzie miała większą wiarygodność, jeśli będą towarzyszyć jej szczegóły. Dlatego powinieneś być w stanie podać dane, liczby i referencje oraz odpowiedzieć na wszelkie ewentualne wątpliwości rozmówcy. Rzeczywiście, im więcej posiadasz informacji, tym większy autorytet i ważność wykazujesz.

7. Pielęgnuj empatię

Możesz nie znać osoby przed tobą. Możesz nawet przemawiać do dużej publiczności. Jak możesz okazać empatię publiczności lub nieznanej postaci? Musisz sprawić, by uwierzyli, że ich znasz. Dlatego szukaj połączeń i odwołuj się do ich emocji. Niech wiedzą, że rozumiesz, co czują i czego potrzebują.

Po raz kolejny jest to kwestia umiejętnego wykorzystywania cudzych emocji. To jedyny sposób na zbudowanie bliskości i więzi, co oznacza, że rozmówcy będą postrzegać Cię jako wiarygodną i przekonującą postać. To strategie, które każdy może opanować. Co więcej, niewątpliwie zwiększą Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cacioppo, John T.; Cacioppo, Stephanie; Petty, Richard E. (April 2018). “The neuroscience of persuasion: A review with an emphasis on issues and opportunities” Social Neuroscience. 13 (2): 129–172. doi:10.1080/17470919.2016.1273851
  • Developing Effective Communication Skills. (2007). Journal of oncology practice3(6), 314–317. https://doi.org/10.1200/JOP.0766501
  • S. C. Matz, M. Kosinski, G. Nave, D. J. Stillwell (2017) Psychological targeting in digital mass persuasion. Proceedings of the National Academy of Sciences Nov 2017, 114 (48) 12714-12719; DOI: 10.1073/pnas.1710966114

 

Scroll to Top