Co znaczy sen o psach?

Co znaczy sen o psach?

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2022

Śnienie jest powszechnym doświadczeniem. Każdy z nas śni. Ponadto istnieją pewne sny wspólne dla wszystkich, którzy podzielają określoną kulturę i sposób życia. Jednym z takich przykładów jest sen o psach.

Interpretowanie znaczenia snów odbywa się na podstawie projekcji i swobodnego kojarzenia idei. Ponieważ śnienie jest procesem automatycznym, wpływa na niego pamięć, emocje i wyobraźnia każdej osoby.

Dlatego fakt, że we śnie pojawia się pies, będzie miał dla każdego inne znaczenie. Jednak ponieważ jest to powszechne doświadczenie, można z niego wyciągnąć pewne znaczenie. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych interpretacji.

Co dzieje się w Twoim mózgu, kiedy śnisz?

Sen to ciąg obrazów mentalnych (i innych wrażeń) wynikających z intensywnej aktywności mózgu podczas najgłębszej fazy snu. Sceny, których doświadczasz, nie mają narracji jako takiej. Niemniej jednak po przebudzeniu masz tendencję do szukania w nich czegoś znaczącego.

Istnieją dwie dobrze zdefiniowane fazy snu. Są to REM i NREM. Chociaż sny mogą być doświadczane w obu tych fazach, kiedy śnisz w fazie REM, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz pamiętać swoje sny po przebudzeniu.

Śpiąca kobieta

Jaki jest cel snów?

Niewiele mówi się o prawdziwej funkcji snów. Zresztą przez długi czas nie traktowano ich zbyt poważnie lub nadawano im raczej duchowe konotacje. Jednak dzisiaj wiadomo, że służą do utrwalania wspomnień, przetwarzania emocji lub wyrażania tłumionych uczuć.

Sen o psach

Psy, jak każdy inny element rzeczywistości, mają swoją pozytywną i ciemną stronę. Na przykład dla osób, które uważają psy za swoich najlepszych przyjaciół, prawdopodobnie będą przedstawiane one jako pozytywny obraz. Z drugiej strony, dla tych, którzy boją się psów lub ich nie lubią, ich wizerunek we śnie przybierze bardziej nieprzyjemną formę.

Dzięki świadectwom ludzi i normatywnemu życiu w zachodniej kulturze, niektóre idee zostały ekstrapolowane na to, co to znaczy, gdy śnisz o psach:

  • Duże psy. Biorąc pod uwagę społeczny charakter tych zwierząt, duży pies we śnie reprezentuje Twoje relacje z innymi. Z drugiej strony może odnosić się do poczucia bycia otoczonym przez bliskich. Drugą stroną medalu jest strach przed utratą kogoś lub przeżywaniem jakiegoś konfliktu społecznego.
  • Małe psy. Małe psy są często tak samo zaciekłe i zdeterminowane jak duże psy. Śnienie o nich może być aluzją do determinacji w dążeniu do celu, nawet jeśli wydaje się to nierealne, biorąc pod uwagę własne możliwości.
  • Bycie ściganym przez psy. Sny o byciu ściganym przez psy są dość powszechne. Mogą oznaczać udrękę niemożności ucieczki od czegoś, co Cię martwi w Twoim prawdziwym życiu, zmieszanej z poczuciem zdrady wobec kogoś bliskiego.
  • Psy, które Cię atakują. To doświadczenie jest zwykle bezpośrednio związane z cynofobią lub wcześniejszym traumatycznym doświadczeniem z tymi zwierzętami. Najbardziej subiektywna interpretacja jest taka, że jest to reprezentacja strachu przed byciem w pobliżu kogoś niebezpiecznego.
  • Szczenięta. Dziecko dowolnego gatunku zawsze kojarzy się z ideami niewinności i troski. Może być odzwierciedleniem Twoich instynktów ochronnych lub reprezentacją bezradności w dzieciństwie. Wszystko zależy od kontekstu snu.
Szczeniak

Interpretacje osobiste

Sen o psach może mieć raczej abstrakcyjne i subiektywne znaczenie. Ponadto czasami nie ma konkretnych interpretacji. Dlatego znaczenie, jakie sam nadajesz tym doświadczeniom, może być nieocenione, zawsze biorąc pod uwagę ich indywidualny kontekst.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.