Według danych szacunkowych z Pew Research Center, siedem procent ludności świata wyznaje buddyzm. Połowa z tych osób mieszka w Chinach. Ta filozoficzno-duchowa doktryna rozprzestrzeniła się jednak we wszystkie zakątki świata. Aby przybliżyć Ci jej nauki, zebraliśmy najlepsze buddyjskie powiedzenia dotyczące ciszy i wewnętrznego spokoju.
Istnieją dziesiątki szkół buddyjskich. Niemniej jednak można je z grubsza podzielić na dwie grupy: Mahajana i Therawada. Chociaż każda z nich stosuje różne metody, dzielą tę samą filozofię. Mając za sobą 2500 lat historii, buddyzm pozostaje jednym z najważniejszych systemów duchowych.
Najlepsze buddyjskie powiedzenia
Wierzenia buddyzmu obracają się wokół nauk Gautamy Buddy (V-VI wiek p.n.e.) i czterech szlachetnych prawd odkrytych przez niego po 49 dniach medytacji pod drzewem Bodhi. Podstawowe prawdy dla buddystów są następujące:
- Cierpienie jest częścią egzystencji.
- Przyczyną cierpienia jest przywiązanie i pragnienie.
- Zaprzestanie cierpienia osiąga się poprzez Nirwanę.
- Ścieżka do Nirwany składa się z ośmiu stopni.
Te osiem stopni jest znanych jako Szlachetna Ośmioraka Ścieżka. Polega na osiągnięciu spełnienia w następujących obszarach: zrozumienie, determinacja, mówienie, postanowienie, działanie, utrzymanie, wysiłek i uwaga. Jeśli jesteś nowy w buddyzmie, następujące buddyjskie powiedzenia mogą posłużyć Ci jako wprowadzenie:
1. „Jeśli przegapisz obecną chwilę, przegapisz spotkanie z życiem. To BARDZO poważne!” (Thich Nhat Hanh)
Wydaje się to oczywiste, ale w praktyce banalność dnia codziennego sprawia, że wiele z niego tracisz. W Twoim zabieganym życiu, charakterystycznym dla współczesnych czasów, często nie ma miejsca na cieszenie się teraźniejszością.
Planujesz i organizujesz swoje życie, myśląc, że w przyszłości znajdziesz szczęście. Jeśli jednak nie możesz być szczęśliwy w teraźniejszości, jeśli nie korzystasz z życia każdego dnia, jeśli nie cenisz chwili obecnej, nie docenisz żadnej chwili w przyszłości. Twoje istnienie przeminie przed Twoimi oczami, a Ty nawet tego nie zauważysz.
2. „Jeśli coś jest warte działania, działaj z całego serca”. (Budda)
Jest to jedno z buddyjskich powiedzeń, o którym zawsze powinieneś pamiętać. Apatia podczas wykonywania różnych czynności jest cechą współczesnych społeczeństw. Dlatego bez względu na to, jak mała może być Twoja aktywność, zawsze dawaj z siebie wszystko.
3. „Jeśli będziesz zajmować się wszystkim wokół, nie zostawisz miejsca spokojnemu umysłowi”. (Shen-Hui)
Wydaje się, że nasz wybór powiedzeń buddyjskich skłania do ponownego przemyślenia, jaką formę egzystencji prowadzimy w XXI wieku. Jeśli Twój umysł stale w stanie chaosu, nie oczekuj, że znajdziesz spokój, bez względu na to, jak bardzo się starasz.
20 minut wieczornej medytacji nie wynagrodzi całego dnia, w ciągu którego Twój umysł był wypełniony informacjami, zmartwieniami i stresem.
4. „Władza nad innymi jest słabością zamaskowaną jako siła. Prawdziwa moc jest wewnątrz nas i jest dla Ciebie dostępna”. (Eckhart Tolle)
Wszelka moc jest efemeryczna; to fakt, o którym często zapominają osoby sięgające po władzę. Pogodzenie się z tym to jedna z najcenniejszych lekcji w Twoim życiu. Musisz zrozumieć moc, którą ćwiczysz w sobie. Co więcej, jest to jedyna moc, która jest w 100% bezpieczna i trwała.
5. „Nie szukajcie schronienia w nikim innym poza sobą samym”. (Budda)
Jak już dowiedzieliśmy się z Czterech Szlachetnych Prawd, przywiązanie jest jedną z przyczyn cierpienia. Jeśli zbudujesz sanktuarium wokół innej osoby i zaczniesz w niej umieszczać swoje emocje, marzenia i ambicje, możesz stracić wszystko, gdy osoba ta odejdzie.
6. „Wszystko zależy od Ciebie. Możesz spać w nieskończoność lub możesz się obudzić od razu”. (Osho)
Wybór zawsze należy do Ciebie. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpoczęcie podążania buddyjską ścieżką, czy podjęcie jakiejkolwiek decyzji w swoim życiu.
To Ty i tylko Ty kierujesz swoim życiem. Upewnij się, że uda Ci się złapać swoje przeznaczenie i zaczniesz nim kierować tak, jak chcesz.
7. „Celem życia duchowego jest budzenie radosnej wolności, życzliwego i współczującego serca, mimo wszelkich przeciwności”. (Jack Kornfield)
W tym jednym zdaniu podsumowane są wszystkie wybrane przez nas buddyjskie powiedzenia. Ostatecznym celem buddyzmu jest zawsze wolność, chociaż po drodze możesz doświadczyć wielu rzeczy i zjawisk. Będą to między innymi życzliwość i współczucie. Dowiedz się, jak wygląda związek między buddyzmem a uważnością.
8. „Jeśli nie zaopiekujemy się innymi, gdy potrzebują pomocy, kto się nami zaopiekuje?”. (Budda)
Lepiej nie działać w oczekiwaniu na to, co możesz otrzymać w zamian. Zrozumienie mocy, efektu i radości kryjącej się za Twoim gestem jest najważniejsze.
9. „Niemyślenie o niczym to stan Zen. Kiedy to zrozumiesz, chodzenie, siedzenie lub leżenie, wszystko, co robisz, będzie Zen”. (Bodhidharma)
Zen to jedna z najbardziej znanych szkół buddyzmu. Ma kilka wewnętrznych gałęzi, chociaż centralną częścią każdej z nich jest medytacja. Dowiedz się więcej na ten temat, korzystając z artykułu na temat podstawowych zasad filozofii Zen.
10. „Nic tak nie dzieli, jak myśl”. (R. H. Blyth)
Myśl nie tylko Cię dzieli, ale także stawia przeszkody, które mogą sprawić, że Twoje postępy w życiu będą niemożliwe do osiągnięcia. Przeszkody, które stawia Ci Twój umysł, są gorsze niż te, które napotykasz w świecie fizycznym. To kolejny z buddyjskich zwrotów, o których zawsze powinieneś pamiętać.
11. „Kiedy umysł jest czysty, to, co w nim jest, to to, co chcemy”. (Byron Katie)
Kiedy Twój umysł jest pełen ciemności, zmartwień, stresu, niepewności i złości, w ogóle nie widzisz obrazu świata przed sobą. To trochę jak różnica między czystą wodą z górskiego źródła a ciemną, stojącą wodą jeziora.
12. „To, czym jesteś, jest tym, czym byłeś. To, czym będziesz, jest tym, co robisz teraz”. (Budda)
Nie możesz zakotwiczyć swojej teraźniejszości, a tym bardziej swojej przyszłości, do tego, co zrobiłeś wcześniej. To, co zrobiłeś, to przeszłość i chociaż nadal masz wspomnienia, doświadczenia i lekcje wyciągnięte z tego okresu, warunkuje Cię on tylko w takim stopniu, na jaki na to pozwalasz. To Ty decydujesz, kim chcesz być, na podstawie tego, co teraz robisz.
13. „Wszystkie rzeczy, które naprawdę się liczą, piękno, miłość, kreatywność, radość i wewnętrzny spokój wyłaniają się spoza umysłu”. (Eckhart Tolle)
Twoim obowiązkiem jest znalezienie drogi, która do nich prowadzi. To kolejne powiedzenie, które służy jako odpowiednie wprowadzenie do tej filozofii.
14. „Nigdy nie doznajesz więcej bólu, niż jesteś w stanie znieść. Nigdy, przenigdy nie dostajesz więcej, niż możesz znieść”. (Byron Katie)
Nigdy nie znajdziesz się w trudniejszych sytuacjach, niż jesteś w stanie poradzić sobie w życiu, nawet jeśli w tym czasie możesz w to wątpić.
15. „Ten, kto działa zgodnie z prawdą, jest szczęśliwy na tym świecie i poza nim”. (Budda)
Będziesz żyć wygodniej zarówno ze sobą, jak i z innymi, jeśli zdecydujesz się kroczyć ścieżką prawdy. Niemniej jednak wybór należy zawsze do Ciebie i nie ma usprawiedliwienia dla niewłaściwej decyzji. Branie odpowiedzialności za nasze wybory jest częścią filozofii buddyjskiej.
16. „Opór wobec nieprzyjemnej sytuacji jest źródłem cierpienia”. (Ram Dass)
Opór może być tłumaczony na różne sposoby. Może być zaprzeczeniem, odrzuceniem zmian i przywiązaniem. Nie wystarczy uwolnić się od czegoś tylko na płaszczyźnie materialnej – musisz także uwolnić swój umysł. Nawet jeśli jesteś tysiące kilometrów od źródła problemu, zawsze pozostanie on w Twoim umyśle, jeśli nie pozwolisz mu odejść. To jedno z najlepszych buddyjskich powiedzeń, które ma moc uzdrowienia.
17. „Odpuszczanie zawsze jest lekcją. Czy zauważyłeś, jak wiele z naszego bólu wiąże się z pragnieniem i stratą?”. (Susan Lydon)
Aby zrozumieć te słowa, musisz je zastosować do relacji. Ból, który niektórzy odczuwają po zerwaniu, jest zawsze związany z pragnieniem i stratą. Jest to jedno z buddyjskich powiedzeń o miłości, o którym zawsze powinieneś pamiętać.
18. „Wszystko, czym jesteśmy, jest wynikiem tego, co pomyśleliśmy”. (Budda)
Dotyczy to również tego, co zrobiliśmy. Myśli często towarzyszy działanie, jest to jej uwieńczenie.
19. „Odpuszczania należy się nauczyć, zanim nauczysz się otrzymywać. Życie powinno być dotykane, a nie duszone. Musisz się odprężyć, czasem pozwolić, aby coś się wydarzyło, a innym razem iść do przodu”. (Ray Bradbury)
Czasami jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest po prostu iść dalej. Doceniaj rzeczy i ludzi, gdy są z Tobą, abyś nie czuł się źle, gdy będziesz musiał pozwolić im odejść w pewnym momencie swojego życia.
20. „Praktyka zen polega na zapominaniu o sobie, aby zjednoczyć się z czymś”. (Koun Yamada)
To coś, co możesz osiągnąć poprzez medytację. Jeśli przechodzisz przez trudny okres, wypróbuj niektóre z wymienionych tutaj technik medytacyjnych.
21. „Pozbycie się naszego przywiązania do siebie jest najpotężniejszym lekarstwem na opanowanie nierównowagi psychicznej i emocjonalnej”. (Dzigar Kongtrul Rinpocze)
Wspomnieliśmy już o unikaniu przywiązania do innych, ale nie do siebie. Ta zasada brzmi podobnie, jak ta dotycząca miłości: „aby nauczyć się kochać innych, musimy najpierw pokochać siebie”.
Jak jednak możesz praktykować dystansowanie się od innych, jeśli nie potrafisz nabrać dystansu do siebie? To kolejne z lepszych buddyjskich powiedzeń o życiu, które powinieneś zapamiętać.
22. „Jedną świecą można zapalić tysiące świec, a żywotność świecy nie ulegnie skróceniu. Szczęście nigdy nie maleje, gdy się je dzieli”. (Budda)
Mądre słowa, które większość ludzi ignoruje na co dzień. Gest w kierunku drugiej osoby, bez względu na to, jak mały, może być tą iskrą, która zapali w nim wewnętrzną świecę. Zapamiętaj to powiedzenie, kiedy będziesz miał okazję zrobić coś dla kogoś innego.
23. „Miłość i współczucie to konieczność, a nie luksus. Bez nich ludzkość nie może przetrwać”. (Tenzin Gjaco)
Jeśli wyeliminujesz miłość i współczucie ze swojego życia, nie będziesz mógł powiedzieć, że kiedykolwiek naprawdę żyłeś. Duża część sumy doświadczeń życiowych obraca się wokół tych dwóch elementów. Nie powinny to być luksusy, które czasami odkładasz na bok. Emocje te powinny być aktywną częścią Twojego codziennego życia.
24. „Przebaczenie jest aktem przemiany, ponieważ wymaga, abyś był bardziej empatyczną i współczującą osobą”. (Kamand Kojouri)
Chodzi tu oczywiście o prawdziwe przebaczenie, nie tymczasowe. Przebaczenie zawsze musi być trwałe, szczere i miłosierne. Jeśli jest inaczej, nie jest ono prawdziwe.
25. „Są trzy rzeczy, które nie mogą być długo w ukryciu: słońce, księżyc i prawda”. (Budda)
Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie da się uniknąć spotkania z prawdą. Nie ma nic bardziej godnego pochwały w naszym życiu, niż ciągłe kroczenie jego ścieżką, kierując się prawdą.
26. “Miej zaufanie do siebie. Nie do osoby, którą myślisz, że powinieneś być, ale do tej, którą jesteś”. Roszi Maezumi
Często skupiasz się na tym, kim chcesz być, a nie na tym, kim jesteś. Jest to jednak duży błąd, ponieważ dystans między jednym a drugim jest nie do pokonania.
O wiele lepiej będzie, jeśli zaufasz tej osobie, którą jesteś teraz. Powinieneś zawsze skupiać się na teraźniejszości. To jeden z buddyjskich zwrotów, który może pomóc Ci przezwyciężyć swoje uprzedzenia.
27. „Czasami Twoja radość jest źródłem Twojego uśmiechu, ale czasem Twój uśmiech jest źródłem Twojej radości”. (Thich Nhat Hanh)
Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, szczególnie w tych chwilach, kiedy potrzebna jest odrobina radości. Chociaż może się to wydawać niewielkim gestem, może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegasz swoją obecną sytuację.
28. „Nie zostaniesz ukarany za swój gniew, zostaniesz ukarany przez swój gniew”. (Budda)
Wszyscy ludzie są prowadzeni przez życie za pośrednictwem swoich emocji, nie możemy przed nimi uciec. Co innego jednak doświadczać emocji, a co innego być ich więźniem. Na tym polega główna różnica.
29. „Tu, w tym ciele są święte rzeki, tutaj jest słońce i księżyc, a także wszystkie cele pielgrzymek. Moje ciało jest jak błoga świątynia”. (Saraha)
Twoje ciało jest świątynią, którą nosisz wszędzie ze sobą. Zawsze jest z Tobą. O co więcej możesz prosić? Jak tylko zrozumiesz ten fakt, zobaczysz inną stronę, która pozwoli Ci stawić czoła życiu.
30. „Nigdy nie widzę tego, co zostało już zrobione, widzę tylko to, co pozostaje do zrobienia”. (Budda)
Możliwe, że jeśli skupisz się na tym, co już istnieje, utkniesz w miejscu. Jeśli jednak skupisz się na tym, co jeszcze należy zrobić, znajdziesz narzędzia i drogę, które pomogą Ci stać się lepszą wersją siebie.
31. „W buddyzmie chodzi o znalezienie własnej drogi, a nie naśladowanie drogi innych – nawet samego Buddy”. (Brad Warner)
Każdy podąża własną drogą w życiu. Chociaż w niektórych momentach może się ona łączyć, a nawet pokrywać z drogą innej osoby, tak naprawdę należy do Ciebie.
32. „Jedną z głównych praktyk buddyzmu jest zrozumienie i doświadczanie współczucia oraz tego, że ostatecznie jest to droga do szczęścia”. (Złota Hawn)
W tym przypadku istotna jest kolejność. Najpierw zrozum, czym jest współczucie, jak możesz je ćwiczyć i w jakim celu. Wtedy możesz prawdziwie je doświadczyć i uczynić częścią swojego życia.
33. „Buddyzm nie mówi Ci, co jest fałszem, a co prawdą, ale zachęca, żebyś sam to odkrył”. (Czogyam Trungpa)
Buddyzm wskazuje drogę. Ty wybierasz, czy chcesz iść tą ścieżką i jak wykorzystasz rzeczy, które znajdziesz po drodze. Nie ma w nim podziału na prawdę i fałsz; sam wybierasz, co zawrzeć w swojej filozofii życia.
34. „Dopóki trwa przestrzeń, tak długo, jak pozostanie czująca istota, do tego czasu mogę również pozostać i rozwiać nieszczęścia świata”. (Szantidewa)
Wszyscy mówią o chęci zmiany świata, ale niewielu podejmuje konkretne działania, aby to zrobić. Nie da się skończyć z całym złem świata, ale możesz zdziałać cuda na małą skalę w otoczeniu.
35. „Ten, który pokonał samego siebie, jest znacznie większym bohaterem niż ten, który pokonał tysiąc razy tysiąc ludzi”. (Budda)
Wydaje się, że to łatwa bitwa, którą wielu uważa za oczywistą przed rozpoczęciem. W rzeczywistości wielu ludzi przeżywa całe swoje życie bez pokonywania samych siebie, więc nie są całkowitymi suwerenami swoich emocji, umysłu, a nawet ciała. Jest to jedno z buddyjskich fraz poprawy, którego nigdy nie należy przeoczyć.
36. „Sekret buddyzmu polega na usunięciu wszystkich idei, wszelkich koncepcji, aby prawda miała szansę przeniknąć, ujawnić się”. (Thich Nhat Hanh)
Mówiąc prościej, wyeliminuj wszystkie uprzedzenia, które masz i zmierz się ze swoimi doświadczeniami z pustą tablicą gotową na nowe dodatki. Ponieważ większość uprzedzeń zapobiega pojawianiu się nowych rzeczy w twoim życiu.
37. “W umyśle czystym jak nieruchoma woda, nawet fale, załamując się, odbijają jego światło”. (Dogen Zenji)
Jak już wspomnieliśmy, tylko umysł, który jest tak czysty jak woda, jest w stanie przejrzeć sam siebie. W przeciwnym razie będzie tylko ciemność lub nieprzezroczyste szkło, które uniemożliwią docenienie tego, co się za nim kryje.
38. „Posiadanie snów bez entuzjazmu jest jak ptak żyjący w klatce”. (Debasisz Mrdha)
Czy z powodu braku entuzjazmu zawiodłeś w różnych projektach? W rzeczywistości entuzjazm jest paliwem, które pozwala osiągać nowe rzeczy. Co więcej, w wielu przypadkach jest niedoceniany. Powinniście pamiętać o tym buddyjskim powiedzeniu, kiedy macie do czynienia z nową przygodą.
39. „Nienawiść nie ustaje przez nienawiść, ale tylko z miłością; taka jest wieczna reguła”. (Budda)
Co się stanie, jeśli wrzucisz puszkę benzyny na płonące ognisko? Nic dobrego, możesz być tego pewien. Ten przykład służy do zilustrowania tych słów. Chociaż nie ma gwarancji, że miłość całkowicie zgaśnie płomienie, przynajmniej nie sprawisz, że będzie ona bardziej niekontrolowana.
40. „Życie daje ci dokładnie to, czego potrzebujesz do przebudzenia”. (T. Scott McLeod)
Oczywiście czasami życie nie układa się tak, jak tego oczekujesz. Jeśli jednak odmówisz przebudzenia, nigdy nie zobaczysz niczego prawidłowo. Dlatego jeśli chcesz coś zrobić, po prostu otwórz oczy.
41. „Ten, kto jest cierpliwy, świeci wewnętrznym blaskiem”. (Alan Lokos)
Płomień będzie początkowo bardzo mały, ale jeśli poczekasz wystarczająco długo i poświęcisz swoje wysiłki na wachlowanie go, to tylko kwestią czasu będzie, zanim oświetli wszystko w tobie. Co więcej, jego światło będzie czasami tak silne, że oświetli nawet wszystkich bliskich.
42. „Nie jest buddyjskim podejściem mówienie, że gdyby wszyscy praktykowali buddyzm, świat byłby lepszym miejscem. Od tego rodzaju myślenia zaczynają się wojny i ucisk”. (Sulak Sivaraksa)
Doskonałe społeczeństwo jest niemożliwe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś rozwinął pewne działania, które mogą go nieco przybliżyć.
43. „Zen to nie ekscytacja, ale koncentracja na naszej codziennej rutynie”. (Sunryu Suzuki)
Buddyzm nie jest czymś, do czego zwracasz się tylko wtedy, gdy jesteś zestresowany. Chociaż może to być lepsze niż nic, otrzymasz pełne korzyści tylko wtedy, gdy włączysz to jako część swojego życia.
44. “Buddyzm jest bardziej filozofią życia, niż religią czy dogmatem – chodzi o bycie przebudzonym, wolnym od złudzeń i lęków, tak aby współczucie i miłująca życzliwość przenikały wszystkie nasze relacje”. (Charlotte Kasl)
Tak bardzo, że stają się naturalną częścią twojego istnienia. Nie myślisz o byciu miłym czy praktykowaniu współczucia, po prostu to robisz. Kolejne powiedzenie, które służy jako wprowadzenie do buddyzmu.
45. „Uważność jest często określana jako serce buddyjskiej medytacji. Nie chodzi o buddyzm, ale o zwracanie uwagi. Tym jest każda medytacja”. (Jon Kabat-Zinn)
Wielu ludzi podąża za buddyjską doktryną, nawet o tym nie wiedząc. W rzeczywistości drobne szczegóły życia codziennego są bliższe buddyzmowi niż jakiejkolwiek innej praktyce. Oznacza to, że jego podstawy nie są całkowicie obce ludziom w ich codziennym życiu.
46. „Wiedza o przeszłości pozostaje z nami. Odpuścić to po prostu uwolnić wszelkie obrazy i emocje”. (Alan W. Watts)
Zwłaszcza emocje. Przywiązanie do emocji jest jedną z najcięższych kotwic. Uniemożliwia Ci zrobienie jednego kroku w kierunku, w którym chcesz iść. Niemniej jednak to, co przemawia na twoją korzyść, to to, że masz klucz do uwolnienia tych kajdan z kostek.
47. „Buddyzm zauważa, że zawsze błędem jest myślenie, że twoja dusza może iść sama”. (Annie Dillard)
„W jedności siła” – mówi popularne przysłowie. Chociaż nie ma wątpliwości, że indywidualne działania są niezwykle ważne, zwykle zachodzą wielkie zmiany po zjednoczeniu kilku dusz.
48. „Buddyzm uczy nas, abyśmy nie próbowali uciekać od cierpienia. Musisz stawić czoła cierpieniu. Musisz wejrzeć głęboko w naturę cierpienia, aby rozpoznać jego przyczynę, tworzenie cierpienia”. (Thich Nhat Hanh)
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, cierpienie jest częścią życia i nie można od niego uciec. W rzeczywistości musisz stawić temu czoła. Rzeczywiście, to jest centralny temat buddyzmu.
49. „Zdrowie to największy dar, radość to największe bogactwo, wierność to najlepszy związek”. (Budda)
Kolejne z buddyjskich powiedzeń, które uczy cię o życiu. Najlepsze jest to, że robi to w jednym wierszu i z pomysłami, które możesz łatwo zastosować w swojej rutynie.
Wielkie zmiany to nic innego jak ciąg małych zmian, które decydujesz się włączyć do swojego życia.
50. „Odpuszczenie daje nam wolność, a wolność jest jedynym warunkiem szczęścia. Jeśli w naszym sercu wciąż czepiamy się czegokolwiek – gniewu, niepokoju, posiadania – nie możemy być wolni”. (Thich Nhat Hanh)
Nie możesz być wolny, jeśli twoje emocje są zakotwiczone w innej osobie, a twoje szczęście zależy wyłącznie od nich. Co więcej, jeśli twój stan umysłu bardzo łatwo przyswaja bodźce zewnętrzne, nigdy nie będziesz w 100% wolny. Pamiętaj, jesteś właścicielem własnych emocji.
51. „Spróbuj wszystkiego, co w twojej mocy, zanim odpoczniesz. Życie czerpie swoje piękno z najlepszych”. (Debasisz Mrdha)
Nie będziesz w stanie w pełni cieszyć się życiem, jeśli zawsze będziesz statyczny i nie będziesz robił najlepiej, jak możesz. Kolejne z buddyjskich zwrotów, które mogą się przydać, gdy potrzebujesz słów zachęty.
52. „Język jak ostry nóż zabija bez krwi”. (Budda)
Pamiętaj o tym, zanim powiesz coś, co może kogoś zranić. Ponieważ czasami garść słów może być gorsza niż atak fizyczny, zwłaszcza jeśli mają zranić. Uszkodzenia mogą nie być widoczne gołym okiem, ale zawsze tam są.
53. “Celem rewolucji duchowej nie jest stanie się dobrym buddystą, ale stanie się mądrą i współczującą istotą ludzką, przebudzeniem się z naszego życia w samozadowoleniu i ignorancji i stanie się Buddą”. (Noe Levine)
Większość ludzi żyje w letargu, prawie tak, jakby w rzeczywistości nie istnieli. Jednak zawsze możesz się obudzić i zacząć żyć prawdziwym życiem.
54. „Jeśli nauczymy się otwierać nasze serca, każdy, w tym ludzie, którzy doprowadzają nas do szaleństwa, może być naszym nauczycielem”. (Pema Chodron)
Nawet od takich ludzi można się czegoś nauczyć. Może to być po prostu fakt, że ich nie lubisz. Jednak zawsze możesz się od nich odwrócić i udawać, że nie istnieją. Pamiętaj tylko, że to nie znaczy, że odejdą.
55. „Z pewnością nie ma nic innego, jak jedyny cel obecnej chwili. Całe życie człowieka jest ciągiem chwila po chwili. Jeśli w pełni zrozumie obecną chwilę, nie będzie już nic innego do zrobienia i niczego innego do dążenia”. (Yamamoto Tsunemoto)
W tym i innych buddyjskich wyrażeniach możesz zobaczyć, że cieszenie się teraźniejszością, teraźniejszością, jest jednym z filarów buddyzmu.
Żyj zawsze teraźniejszością, nie uwarunkowaną przeszłością ani przyszłością. Wolny od tej udręki, możesz w pełni się nią cieszyć.
56. „Nawet jeśli sprawy nie układają się tak, jak oczekiwałeś, nie zniechęcaj się ani nie poddawaj. Ten, kto kontynuuje postęp, ostatecznie wygra”. (Daisaku Ikeda)
Nie jest możliwe, aby całe twoje życie przebiegło tak, jak zaplanowałeś. Niepewność jest częścią życia i właśnie dlatego warto żyć.
57. „Buddyzm mówi o możliwości przekształcenia chciwości, nienawiści i ułudy. Ale czasami potrzeba zamienia się w chciwość”. (Jack Kornfield)
Potrzeba dokonania tych przemian i sprawienia, by inni do nich dotarli, paradoksalnie wskazuje na kierunek przeciwny do drogi buddyzmu. Jedno z najlepszych buddyjskich powiedzeń, którego możesz użyć, aby nie stracić z oczu horyzontu.
58. „Wszyscy pragniemy pokoju na świecie, ale pokój na świecie nigdy nie zostanie osiągnięty, jeśli najpierw nie ustanowimy pokoju we własnych umysłach”. (Gesze Kelsang)
Wynika to z tej samej analogii miłości, o której wspomnieliśmy wcześniej. Jak możesz oczekiwać, że na świecie zapanuje pokój, jeśli zapanuje w tobie burza nienawiści?
Pokój można osiągnąć tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, aby razem tworzyły całość. Musi zacząć się od kultywowania go przez każdą osobę.
59. „Jak cudownie by było, gdyby ludzie robili wszystko, co mogli dla innych, nie szukając niczego w zamian! Nigdy nie należy pamiętać o wykonanej życzliwości i nigdy nie zapominać o otrzymanej życzliwości”. (Kentetsu Takamori)
Trzymaj te słowa przy sobie i uczyń je swoją filozofią życia. Zapomnij o swoich dobrych uczynkach, ale pamiętaj o każdym życzliwym uczynku, który inni robią dla ciebie czule. Suma obu przełoży się na spokój dla Ciebie.
60. „Kiedy jesteśmy świadomi naszych słabości lub negatywnych tendencji, otwieramy możliwość pracy nad nimi”. (Alan Lokos)
Jeśli odwrócisz się od nich plecami i udajesz, że ich tam nie ma, nie da się z nimi poradzić. Na przykład wyobraź sobie, że chcesz przestać być dumnym. Nigdy tego nie zrobisz, jeśli nie zaczniesz od zaakceptowania tego, że jesteś i że naprawdę chcesz zrobić krok, aby to zostawić.
61. „Współczucie nie jest sprawą religijną, jest sprawą człowieka, nie jest luksusem, jest niezbędne dla naszego własnego spokoju i stabilności psychicznej, jest niezbędne dla ludzkiego przetrwania”. (Dalajlama)
Nie musisz być osobą religijną, aby praktykować współczucie, wystarczy należeć do rasy ludzkiej. W rzeczywistości współczucie jest potrzebne do osiągnięcia własnego pokoju, ale także do promowania pokoju w innych.
62. „Buddyzm utrzymuje, że wszystko podlega ciągłym zmianom. Zatem pytanie brzmi, czy mamy przyjąć zmianę biernie i dać się przez nią porwać, czy też mamy przewodzić i tworzyć pozytywne zmiany z własnej inicjatywy”. (Daisaku Ikeda)
Ostatecznie wybór należy do Ciebie. Jeśli jednak chcesz uczestniczyć w zmianach, musisz podjąć działania. Pomyśl o tych i innych buddyjskich powiedzeniach, gdy następnym razem uznasz, że wszystko działa przeciwko tobie.
63. „Im bardziej jestem prawdomówny wobec siebie i innych, tym bardziej moje sumienie jest czyste i spokojne. W ten sposób mogę głębiej i jednoznacznie zamieszkiwać chwilę obecną i bez lęku akceptować wszystko, co się dzieje”. (Lama Surya Das)
Zwróć uwagę na pierwszą część: ze sobą. Rzeczywiście, nie wystarczy praktykować uczciwość z innymi, powinieneś być także uczciwy wobec siebie. Jeśli tego nie zrobisz, założysz maskę i chowasz się za kimś, kim nie jesteś.
64. „Cudem nie jest chodzenie po wodzie. Cudem jest chodzenie po Ziemi”. (Lindżi)
Bycie żywym jest samo w sobie cudem, którym należy się cieszyć każdego dnia. Jeśli uważasz swoje życie za pewnik, nigdy nie zobaczysz, jakie ono jest cudowne.
65. „Wspieraj sposób myślenia, który prowadzi do dobrego, spokojnego i szczęśliwego uczucia”. (Alan Lokos)
Nie ma znaczenia, skąd to myślenie pochodzi. W rzeczywistości każdy czyn, który dąży do pokoju i szczęścia ludzi, bez intencji narzucania im siły lub faworyzowania tylko jednej grupy, musi być wspierany.
66. „Jeśli chcesz zadbać o jutro, lepiej zadbaj o dziś. Zawsze żyjemy teraźniejszością. Wszystko, co musimy zrobić, to zaufać sobie w życie, którym żyjemy teraz”. (Dainin Katagiri)
Nie oznacza to, że przestajesz wysiewać nasiona, aby jutro zebrać owoce. Tylko nie marnuj swojego życia na siedzenie i czekanie, aż to się stanie. Zamiast tego zacznij oglądać owoce, które możesz dzisiaj zebrać. Kolejne z buddyjskich powiedzeń, które należy zawsze mieć przy sobie.
67. „To, co sprawia, że życie ludzkie – które jest nieodłączne od tej chwili – jest tak cenne, to jego ulotność. I nie to, że nie trwa, ale że nigdy nie powraca”. (Steve Hagen)
Ludzie bardzo często rozpaczają nad krótkim życiem. Właściwie wystarczy jedno życie, jeśli wiesz, jak je przeżyć.
68. “Jeżeli cały wszechświat można znaleźć w naszym własnym ciele i umyśle, to właśnie tam musimy zadawać pytania. Wszyscy mamy odpowiedzi w sobie, po prostu jeszcze się z nimi nie skontaktowaliśmy”. (Ayya Khema)
Wiele odpowiedzi na temat życia jest w tobie, więc nie powinieneś ich szukać nigdzie indziej. Miej to na uwadze, gdy następnym razem będziesz chciał znaleźć rozwiązanie na pytanie, które naprawdę Cię niepokoi.
69. „To ciało jest kruche. To tylko ciało. Posłuchaj bicia serca. Życie zależy od pompowania mięśnia”. (Stephen Batchelor)
Światowość społeczeństwa uniemożliwia ci docenienie tej prawdy, która jest tuż przed tobą.
70. „Jeśli nie możesz znaleźć dobrego towarzysza do chodzenia, idź sam; jak słoń wędrujący po dżungli. Lepiej być sam niż z tymi, którzy utrudniają ci postęp”. (Budda)
Czasami trzeba trochę popchnąć ludzi. Jeśli jednak nie mają zamiaru dotrwać do końca, lepiej żyć bez nich.
71. „Chociaż społeczne i osobiste okoliczności będą odgrywać swoją rolę w wpływaniu na to, jak jednostka cierpi, w myśli buddyjskiej obwinianie jest postrzegane jako „trucizna”, która doprowadzi jedynie do negatywnych działań i nie zrobi nic, aby zmniejszyć cierpienie”. (Desmond Biddulph)
To dlatego mówiliśmy powyżej o prawdziwym przebaczeniu i ciężarach, które powstrzymują cię przed pójściem naprzód. Uwolnij się od nich, a będziesz mógł znaleźć spokój.
72. „Natura Buddy, która jest nasza od samego początku, jest jak słońce, które wyłania się z chmur, lub jak lustro, które po potarciu odzyskuje swoją pierwotną czystość i jasność”. (Edward Conze)
Lustro, które każdy posiada, ale zapomina wypolerować, żeby zobaczyć swoje wewnętrzne odbicie. Zawsze trzymaj to lustro przed sobą.
73. „Z buddyjskiej perspektywy jedynym trwałym sposobem na wprowadzenie zmian jest zmiana samych ludzi”. (Pat Allwright)
Nie możemy oczekiwać, że rzeczy zmienią się z bezwładnością lub że stanie się to bez interwencji. W rzeczywistości buddyzm jest bardziej aktywny, niż wielu ludziom wydaje się, częściowo z powodu pewnych uprzedzeń wobec niego.
74. „Jeżeli masz na tyle szczęścia, by cieszyć się wielkim sukcesem, nigdy nie powinieneś zapominać o duchu początkującego i nie stawać się leniwym i aroganckim”. (Kentetsu Takamori)
Arogancja i ego niszczą cię od wewnątrz. Robią to powoli i początkowo nawet nie zauważasz. Z tego powodu czasami dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na to, jak inni oceniają Twoje działania.
75. „Uzdrawiając nasz umysł wielkim współczuciem, będziemy w stanie rozwiązać wszystkie problemy własne i innych. Pozytywna myśl o współczuciu nie tylko pomoże nam wyzdrowieć z choroby, ale przyniesie nam spokój, szczęście, i satysfakcja”. (Thubten Zopa)
Te trzy elementy pozwalają cieszyć się przyjemnym życiem. Kolejne buddyjskie powiedzenie o życiu, którego nie mogło zabraknąć na naszej liście.
76. „Oświecona osoba jest jak przezroczyste okno, przez które świeci światło rzeczywistości, przez które to światło można zobaczyć prawie takim, jakie jest”. (Sangharakszita)
Pomyśl o sobie poprzez tę analogię, a postawisz pierwsze kroki na ścieżce prowadzącej do oświecenia.
77. „Prawdziwy cud polega na tym, że ktoś może zatrzymać przyczynę cierpienia i stworzyć przyczynę szczęścia, wiedząc, że jego własny umysł jest źródłem jego cierpienia i szczęścia”. (Thubten Zopa Rinpocze)
Wiele z twoich problemów ma swoje rozwiązania w twoim umyśle. Jednak czasami zapominasz o tym i kończysz w pętli, z której nie możesz się wydostać.
78. „Poczucie wdzięczności za to, że żyjesz, możliwość doświadczania wewnętrznej rozkoszy chwili jest jednym z podstawowych korzeni szczęścia”. (Ezra Bajda)
Zawsze musisz czuć wdzięczność za życie. To jest iskra, która umożliwia światło szczęścia.
79. „Nie potrzeba głębokiego wglądu, aby zobaczyć, że zarówno źródło naszego dobrego samopoczucia, jak i naszych dolegliwości leży w naszych własnych sercach i umysłach”. (BA Wallace)
Jedna z pierwszych lekcji, których uczy buddyzm. Taki, który zawsze powinieneś mieć przy sobie, bez względu na to, dokąd się wybierasz.
80. „Ponieważ dobro musi dojrzeć; nie pojawia się po prostu, musi być karmione i musi rosnąć”. (Jaz Rogera)
Innymi słowy, trzeba nad tym pracować dzień po dniu.
Mamy nadzieję, że w naszym wyborze najlepszych buddyjskich powiedzeń znalazłeś właśnie te słowa, których szukałeś. Nie zapomnij też dalej podążać ścieżką.