Rodzaje medytacji: 5 technik i płynące z nich korzyści

W tym artykule przedstawimy pięć rodzajów medytacji.
Rodzaje medytacji: 5 technik i płynące z nich korzyści
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Medytować można na różne sposoby, a różne rodzaje medytacji przynoszą różne korzyści.

Medytacja jest jak modlitwa lub refleksja. Często praktykuje się ją w ciszy. Obecnie definicja medytacji jest szersza, ponieważ obejmuje praktyki niereligijne. Jest to po prostu osobista i intymna chwila refleksji.

Rodzaje medytacji

W zależności od celu określone rodzaje medytacji będą bardziej trafne niż inne. Chociaż trudno jest dokładnie zliczyć rodzaje medytacji, dzisiaj przedstawimy niektóre z głównych technik i korzyści, które przynoszą.

Buddyjska medytacja

Sam Budda zasugerował zbliżenie się do natury, aby medytować, usiąść na podłodze lub na poduszce zafu w cichym miejscu na łonie natury. Ten rodzaj medytacji ma na celu osiągnięcie stanu skupienia i wyciszenia.

Chociaż istnieje wiele rodzajów medytacji buddyjskich, wszystkie mają wspólny cel: osiągnięcie oświecenia i nirwany.

Medytacja Zen lub zazen

Kobieta medytuje z zamkniętymi oczyma - rodzaje medytacji

Ten rodzaj medytacji kieruje się minimalistyczną zasadą, dzięki której s​​pokój staje się namacalną możliwością, będąca na wyciągnięcie ręki.

W medytacji Zen postawa i oddech są bardzo ważne. Musisz usiąść całkowicie prosto na krześle, poduszce lub ławce. Nogi powinny być skrzyżowane, a ręce powinny leżeć jedna na drugiej. Pamiętaj, aby głęboko oddychać.

Chociaż wydaje się to proste, medytacja Zen jest w rzeczywistości trudna, ponieważ wymaga całkowitej kontroli nad ciałem i umysłem.

Medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna nie jest praktyką religijną ani nie wymaga przyjęcia konkretnej postawy, stanu umysłu czy mantry. Chodzi jedynie o zachowanie spokoju przez pewien czas. Osoby praktykujące medytację transcendentną zwykle medytują dwa razy dziennie.

Medytacja Vipassana

Medytacja Vipassana to jedna z najstarszych buddyjskich technik medytacyjnych. Praktykujące ją osoby postrzegają ją jako proces samooczyszczania, który wymaga skupienia się na oddechu i ciele dla zrozumienia uniwersalnych prawd o nietrwałości, cierpieniu i braku tożsamości „ja”.

Medytacja taoistyczna

Celem medytacji taoistycznej jest osiągnięcie stanu, w którym osoba medytująca odczuwa całą energię zgromadzoną w jej ciele.

Inne rodzaje medytacji

Kobieta medytuje na trawie

Medytacja prowadzona

W mediach społecznościowych i platformach, takich jak YouTube i Spotify można bez problemu znaleźć mnóstwo materiałów do medytacji prowadzonej. Polega to na medytowaniu w obecności duchowego przewodnika.

W tym przypadku ta „obecność” nie jest fizyczna, lecz pozostaje głosem przewodnika na nagraniach, które możesz odtwarzać z chmury lub pobrać do praktyki offline.

Ten tak zwany przewodnik pomoże Ci przezwyciężyć trudności związane z medytacją, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz poznawać tajniki medytacji.

Medytacja uważności

Ten rodzaj współczesnej medytacji skupia się na świadomości i koncentracji.

Medytacja w jodze

Na koniec wymieniamy technikę medytacji pojawiającą się w jodze. Mianowicie wiele praktyk jogi obejmuje, rozpoczyna lub kończy się medytacją, ponieważ jest to doskonałe uzupełnienie każdej sesji jogi. Pomaga to osiągnąć spokój, co jest niezwykle pomocne przy praktyce asan.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.