Dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie sprawi, że będziesz szczęśliwszy

Czy uważasz, że stwierdzenie mówiące, że dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy jest prawdziwe? Zobaczmy, co nauka ma do powiedzenia na ten temat!
Dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie sprawi, że będziesz szczęśliwszy
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauka ciągle ewoluuje i wciąż pojawiają się jej nowe zdobycze. Zupełnie niedawno wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły powszechnie akceptowaną świadomość tego, że zaledwie dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie może sprawić, że Twoje samopoczucie zauważalnie wzrośnie. Inaczej mówiąc, że poczujesz się dzięki temu bardziej szczęśliwy.

Praktycznie rzecz biorąc każdy z nas jest w pełni świadomi ogólnych korzyści wynikających z uprawiania sportu i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Ale teraz mamy już niepodważalny dowód na to, że raptem dziesięć minut ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia pozwalają naszemu organizmowi uwolnić hormony dobrego samopoczucia. A to właśnie one mogą uczynić nas bardziej radosnymi i szczęśliwymi.

Czy uważasz, że stwierdzenie mówiące, że dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy jest prawdziwe? Zobaczmy, co nauka ma do powiedzenia na ten temat! Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Badania naukowe potwierdzają, że dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie sprawi, że będziesz szczęśliwszy

Wspomniane w tym artykule badanie przeprowadzili naukowcy pracujący na amerykańskim Uniwersytecie Michigan (oryg. University of Michigan). Grupa specjalistów przebadała związek pomiędzy pozytywnymi emocjami i ćwiczeniami fizycznymi, koncentrując się w szczególności na zdrowych psychicznie ludziach.

Jogging

Wiedzieliśmy już od dawna, że osoby aktywne fizycznie cechują się zauważalnie mniejszym ryzyko odczuwania wszelkiego rodzaju cierpienia z powodu lęku i depresji. Jednak wyniki tego zupełnie nowego badania wykazały bezsprzecznie pozytywny i zdrowy wpływ umiarkowanego wysiłku fizycznego na ludzkie samopoczucie.

Innymi słowy, nie musisz spędzać wielu godzin na siłowni lub chodzić na spacer każdego dnia. Oczywiście obie te formy spędzania czasu nie są wcale złe. Niemniej jednak nadal możesz czerpać pozytywne korzyści dla swojej sfery emocjonalnej przy znacznie mniejszym wysiłku. Wystarczy w tym celu znaleźć w ciągu dnia chwilę na aktywność fizyczną. Wystarczy Ci dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie.

Prace nad tymi badaniami

Naukowcy przeanalizowali dane ponad pół miliona uczestników, którzy wzięli udział łącznie w 23 badaniach dotyczących powiązań pomiędzy odczuwaniem szczęścia, a podejściem do ćwiczeń fizycznych. Całość przeprowadzonych badań była niezwykle kompleksowa, bowiem rozpoczęto je wiele lat temu, w 1980 roku.

Gdy naukowcy przeanalizowali zebrane dane, stwierdzili, że zgodnie z ich pierwotnym założeniem uczestnicy różnych badań należeli do szerokiego spektrum grup społeczno-ekonomicznych i etnicznych.

Następnie porównując wyniki uzyskane od osób prowadzących siedzący tryb życia oraz aktywnych fizycznie zdołali wykazać niezbitą zależność. Ich zdaniem wyniki potwierdzają fakt, że dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie lub raz choćby w tygodniu przekłada się na zauważalnie wyższy poziom odczuwania szczęścia.

Badacze odkryli także, że osoba, która ćwiczy przez godzinę i czterdzieści pięć minut w tygodniu, jest średnio o 20% bardziej szczęśliwa od innych. Ten odsetek wzrasta, jeśli badana osoba ćwiczyła jeszcze dłużej. Tak więc odsetek ten wzrasta do 29% w przypadku osób ćwiczących od dwóch do trzech godzin w tygodniu. A także do 52% w przypadku osób, które ćwiczą przez ponad trzy godziny w tygodniu.

Tak więc zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie może sprawić, że będziesz po prostu o wiele szczęśliwszą osobą. Jednak aby ten efekt szczęścia miał charakter trwały, musisz regularnie uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej.

Kolejne fakty zasługujące na uwagę

Naukowcy pracujący pod kierownictwem profesora Weiyun Chena, byli naprawdę zaszokowani uzyskanymi przez siebie wynikami. Prof. Chen zadeklarował w treści publikacji opisującej badania swojej grupy w czasopiśmie The Journal of Happiness Studies, że osoby ćwiczące z umiarkowanym stopniem intensywności mają wyraźną tendencję do bycia szczęśliwszymi.

Bieganie

Badacze podkreślali przy tym, że poczucie dobrego samopoczucia wynika bezpośrednio z poprawy stanu zdrowia naszego ciała i ulepszonego zarazem stopnia interakcji społecznych wynikającego z ćwiczeń. Inni pracujący nad tym zagadnieniem specjaliści stwierdzili także, że dziesięć minut ćwiczeń fizycznych dziennie pomaga także w szybszym zrzuceniu nadmiernej masy ciała. A tym samym zwiększa dodatkowo poczucie własnej wartości i poprawia samoocenę związaną z lepszym odbieraniem wizerunku własnej sylwetki.

Inne korzyści oferowane przez dziesięć minut ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia

Dziesięć minut ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia pomaga nam lepiej skoncentrować się na jednej aktywności naraz. Takie podejście redukuje znacząco chaos panujący w naszym umyśle i wszelkiego rodzaju negatywne myśli.

Kiedy ćwiczymy, nasz organizm uwalnia przy okazji również serotoninę, dopaminę i endorfiny. Te trzy neuroprzekaźniki są odpowiednio powiązane z odczuwaniem spokoju, przyjemności i stanu euforii.
Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie może Cię naprawdę uszczęśliwić? Zatem na co jeszcze czekasz? Zacznij ćwiczyć już dziś!

Cała satysfakcja nie polega na wygrywaniu tutaj czy też tam. Jej największa siłą pochodzi z treningu. Cieszenia się każdym kolejnym dniem. Radości z ciężkiej pracy. I widocznych wyników starania się bycia lepszym graczem niż jeszcze wczoraj.
-Rafael Nadal-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.