Brak kontaktu - jak zastosować tę zasadę w praktyce?

Jeśli nadal kochasz swojego partnera, ale musisz go opuścić, konieczne może się okazać wprowadzenie zasady propagującej brak kontaktu.
Brak kontaktu - jak zastosować tę zasadę w praktyce?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czasami musisz zostawić kogoś, kogo kochasz, ponieważ pozostanie z tą osobą, byłoby dla ciebie szkodliwe. W takich przypadkach wprowadzasz prostą zasadę: brak kontaktu. Oznacza to, że zrywasz z nią wszelką komunikację. Twoim ostatecznym celem jest ułatwienie sobie żałoby po zakończeniu związku i kontynuowanie.

Są jednak osoby, które brak kontaktu stosują raczej jako rodzaj tymczasowej kary. Albo, żeby po prostu zwrócić na siebie uwagę drugiej osoby. To nie jest poprawne. Rzeczywiście, manipulacja nigdy nie działa i jest aktem całkowitej niedojrzałości. Jeśli wybierzesz opcję bezkontaktową, musi to być na zawsze i musisz mentalnie przygotować się do tego procesu.

Na przykład musisz poradzić sobie z chęcią wysyłania wiadomości i dzwonienia. Co więcej, nie możesz myśleć o tym, co robi druga osoba lub z kim teraz przebywa. Nie powinieneś też ulegać pokusie prześladowania lub monitorowania jej w mediach społecznościowych.

Brak kontaktu to zasada będąca rodzajem wsparcia mentalnego. Pozwala pozbyć się więzi z kimś, kto do niedawna był dla Ciebie ważny.

Mężczyzna z telefonem
Jeśli chodzi o opuszczenie partnera, nie możesz już śledzić go w mediach społecznościowych.

Brak kontaktu – jak od postanowienia przejść do praktyki?

Przestrzeganie zasady braku kontaktu oznacza postrzeganie tego zasobu jako strategii detoksykacji. Twoim celem jest zakończenie ukrytej zależności emocjonalnej od drugiej osoby. W końcu pozostawienie otwartych kanałów komunikacji zawsze będzie kusić, aby dowiedzieć się, co robi. Co gorsza, może budzić uczucia, które nie mają już sensu lub, na które nie ma już miejsca w twoim życiu.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia w takich sytuacjach jest promowanie odpowiedniej kontroli impulsów. Deusto University i University of Madrid (Hiszpania) przeprowadziły badania, które wykazały, że największymi problemami zależności zależnych są niezdrowe przywiązania i zachowania impulsywne. Są to wymiary, które utrudniają ostateczne zerwanie.

Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, znajdujesz się w związkach, które są jak guma do żucia, naciągnięte w tę i z powrotem, ale nigdy całkowicie się nie zrywają. Padanie ofiarą tego typu sytuacji tylko zwiększa twoje cierpienie. Z tego powodu musisz przestrzegać pewnych strategii, zaczynając od zasady braku kontaktu. Spójrzmy.

1. Unikaj emocjonalnego zamętu: rozstanie jest punktem końcowym

Niektórzy ludzie zrywają bez wyjaśnienia, co to znaczy. Jeśli Twoim celem jest pozostawienie więzi, która przysparza Ci nieszczęścia, musisz mieć jasne pewne pomysły w swoim umyśle.

  • Zerwanie to koniec. Nie ma miejsca na elipsy ani nawiasy.
  • Wizualizuj, czego potrzebujesz. Na przykład spokój, równowaga i dobre samopoczucie psychiczne. Pamiętaj, że wznowienie związku byłoby dużym błędem. Musisz osiągnąć swój cel.
  • Twój były musi również jasno powiedzieć o zerwaniu. Aby zapobiec zamieszaniu emocjonalnemu, najlepiej unikać „pozostania przyjaciółmi”.

2. Poinformuj innych

Rodzina, przyjaciele i koledzy. Powinieneś powiadomić całe środowisko społeczne o swoim rozstaniu i poprosić ich o uszanowanie tego. Oznacza to, że należy unikać komentarzy takich jak „Widziałem twojego byłego z takim a takim innego dnia” lub „Twój były wygląda tak smutno, że wyraźnie za tobą tęskni”. Co więcej, nikt nie powinien działać jako pośrednik, przynosząc ci wiadomości od twojego byłego, z którym nie chcesz już mieć żadnego kontaktu.

3. Usuń swojego byłego z mediów społecznościowych

Dzisiaj większość z nas prowadzi życie towarzyskie i cyfrowe. Bardzo ważne jest, abyś wyeliminował swojego byłego z całego cyfrowego wszechświata. Również z Twoich kontaktów w telefonie komórkowym. W ten sposób unikniesz pokusy nie tylko dowiedzenia się, co robi, ale także obejrzenia zdjęć, które publikuje w Internecie.

Kiedy czujesz potrzebę skontaktowania się ze swoim byłym, poszukaj innych źródeł dopaminy, aby zmienić tory myślowe swojego mózgu.

4. Kontroluj impuls, aby skontaktować się z byłym partnerem

Jeśli chodzi o przestrzeganie zasady braku kontaktu, pomyśl o swoim umyśle jak o osobie uzależnionej: czujesz kompulsywną potrzebę skontaktowania się ze swoim byłym. Część ciebie ma obsesję na punkcie patrzenia na ich profil na Instagramie, wiedząc, czy są online, czy na WhatsApp. W rzeczywistości twój mózg potrzebuje dawki dopaminy, do której jest przyzwyczajony. Dlatego trudno jest całkowicie od nich odejść.

Co powinieneś zrobić w takich sytuacjach?

  • Zaakceptuj swoje uczucia. Po rozstaniu to normalne, że odczuwasz smutek, nostalgię, oszołomienie, a nawet złość.
  • Zastanów się, co się stanie, jeśli ponownie skontaktujesz się ze swoim byłym. Poczujesz chwilowy przypływ szczęścia, który po raz kolejny zakończy się tylko cierpieniem, utratą godności i psychicznym wyczerpaniem.
  • Poszukaj innych źródeł dopaminy, które poprawiają samopoczucie. Na przykład rozpocznij nowe projekty, poznaj więcej ludzi i odkryj nowe hobby.
  • Odwrócenie uwagi od telefonu komórkowego sprawi, że unikniesz pokusy skontaktowania się ze swoim byłym.
  • Oprzyj się na swoich przyjaciołach. Za każdym razem, gdy poczujesz potrzebę wysłania wiadomości do swojego byłego, zadzwoń do znajomego, z którym możesz porozmawiać o tym, co czujesz i czego potrzebujesz.
Kobieta patrząca na telefon
W miarę upływu dni i opanowania chęci kontaktowania się ze swoim byłym poczujesz większą kontrolę nad swoim życiem.

5. Odkryj na nowo zapomniane źródła szczęścia

W niektórych związkach miłość staje się obsesją. Wobec tego masz zawiązane oczy i widzisz tylko swojego partnera. W rzeczywistości twoje życie kręci się wokół osoby, która tylko cię krzywdzi. Czas, który poświęcasz na ten związek, jest całkowicie zmarnowany. To cenny czas, który mogłeś zainwestować we własne szczęście.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad i zastosujesz się do zasady braku kontaktu, odkryjesz, że w miarę upływu dni zyskujesz większą kontrolę nad swoim życiem. Twoja zależność i obsesja na punkcie bycia blisko tych, którzy cię skrzywdzą, zmniejszą się. Tylko wtedy odkryjesz te zapomniane źródła szczęścia. Te, w których odnajdujesz swoją prawdziwą esencję. Na koniec pamiętaj, że zastosowanie zasady braku kontaktu może być na początku trudne, ale na dłuższą metę będzie tego warte.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estévez, Ana & Chávez-Vera, M.D. & Momeñe, Janire & Olave, Leticia & Vázquez, Daniel & Iruarrizaga, Maria. (2018). The role of emotional dependence in the relationship between attachment and impulsive behavior. Anales de Psicologia. 34. 438-445. 10.6018/analesps.34.3.313681.
  • Tellefsen, Thomas, and Hirokazu Takada. “The Relationship between Mass Media Availability and the Multicountry Diffusion of Consumer Products.” Journal of International Marketing 7, no. 1 (1999): 77–96. http://www.jstor.org/stable/25048764.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.