Bierne i aktywne przyjaźnie: co je różni?

Bierne i aktywne przyjaźnie: co je różni?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niektórzy z przyjaciół odgrywają większą rolę w Twoim życiu od innych. Chociaż możesz czuć większość bliskość z niektórymi z nich, to doceniasz zarówno bierne, jak i aktywne przyjaźnie.

Każdy z nas miał bierne i aktywne przyjaźnie. Takie przyjaźnie stanowią część związków międzyludzkich.

Jednak koniec końców i tak doceniasz niektórych przyjaciół bardziej od innych. Ponieważ zawsze istnieją osoby, które są Ci bliższe oraz takie, które widujesz od czasu do czasu.

Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi. Właśnie dlatego potrzebujemy codziennych interakcji z innymi. To one sprawiają, że czujemy się dobrze. Co więcej, możesz doceniać codzienną pogawędkę ze sprzedawcą w warzywniaku czy kawę z kolegą z pracy tak samo jak intymną rozmowę ze swoim najlepszych przyjacielem.

Istnieją różne rodzaje przyjaźni. Póki są szczere i wzbogacają Twoje życie, nie ma znaczenia jak bardzo są intymne. Klucz stanowi autentyczność.

Okazuje się, że słabsze więzi czyli bierne przyjaźnie są niezwykle ważne. To osoby, które wywołują pozytywne momenty w Twoim codziennym życiu, nawet jeśli nie łączą Cię z nimi intymne więzi.

Para na skale nad morzem

Co odróżnia aktywne przyjaźnie od biernych?

Jeśli zależy Ci na Twoich związkach z innymi ludźmi, zgodzisz się zapewne, że nazywanie kogoś przyjacielem to coś wyjątkowego. Nie robisz tego każdego dnia i nie każdy zasługuje na ten tytuł. Niestety niektóre osoby nie rozumieją prawdziwego znaczenia przyjaźni oraz szkodzą jej, burząc zaufanie i szacunek.

Z pewnością miałeś więcej niż jedną satysfakcjonującą przyjaźń, takiego przyjaciela, z którym możesz dzielić się zarówno swoją radością, jak i smutkiem.

W latach 70. Mark Granovetter, profesor socjologii na Uniwersytecie Stanforda, opublikował książkę pod tytułem The Strength of Weak Ties. W swoim badaniu sformułował na nowo koncepcję przyjaźni.

Warto przeczytać tę książkę w kontekście dzisiejszych nowych technologii, ponieważ pomaga ona zrozumieć jak duże znaczenie mogą mieć przyjaźnie, które nawiązujesz za pomocą portali społecznościowych.

Nie można przecenić jej znaczenia. Okazuje się, że każdy przyjaciel, jakiego znajdziesz na Facebooku lub innych portalach społecznościowych, może być tak samo istotny jak przyjaciel z dzieciństwa. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Aktywne przyjaźnie: głębokie więzi, które wzbogacają Twoje życie

Aktywne przyjaźnie są obecne w Twoim codziennym życiu. Uważasz takich przyjaciół za swoją rodzinę. Co więcej, wiedzą oni o Tobie praktycznie wszystko. Macie wspólne doświadczenia, wartości i sekrety. Stanowią Twoją deskę ratunkową, gdy coś idzie nie tak. Co więcej, czasami są nawet ważniejsi od Twojego partnera.

Być może niektórzy byli Twoimi przyjaciółmi od lat, być może odkąd zacząłeś chodzić do szkoły. Innych mogłeś poznać całkiem niedawno. Mimo tego nadal możesz mieć wrażenie, że znasz ich od zawsze.

Ciągle masz kontakt z takimi przyjaciółmi. Nie ma znaczenia, czy od czasu do czasu pod względem fizycznym jesteście od siebie daleko. Ponieważ pragnienie dowiedzenia się jak ma się druga osoba i czym się zajmuje jest stałe. Poza tym świadomość tego, że zawsze masz jej wsparcie sprawia, że czujesz się szczęśliwy.

Bierne przyjaźnie: słabe więzi, które sprawiają, że czujesz się dobrze

Bierne i aktywne przyjaźnie nie są przeciwieństwami, ale raczej się uzupełniają. Co więcej, w ostatnich latach, teoria Marka Granovettera zaczęła odgrywać jeszcze większe znaczenie. Wszystko dlatego, że jego idee wyraźnie odzwierciedlają to, co dzieje się w naszym nowym technologicznych i cyfrowym społeczeństwie.

Bierna przyjaźń to taka, która wykracza poza nasz intymny krąg. Jednak mimo tego sprawia, że czujesz się dobrze. Na przykład może być to sąsiad, przyjaciel członka rodziny, manager sklepu spożywczego, współpracownik, z którym się dobrze dogadujesz lub osoba, którą widzisz raz w tygodniu w metrze w drodze do pracy i z którą ucinasz sobie pogawędkę.

Podstawowa różnica między bierną a aktywną przyjaźnią to bliskość i czułość. Biernym przyjacielem może być ktoś, kogo poznałeś na portalu społecznościowym. Rozmawiasz z nim i macie wspólne zainteresowania. Wiele z takich relacji nie wykracza poza takie zachowania.

Mark Granovetter twierdzi, że takie bierne, niewiążące związki międzyludzkie to świetne bodźce w codziennym życiu. Sprawiają, że jesteś szczęśliwy i zrelaksowany oraz zapewniają Ci inny punkt widzenia. Dzięki nim uczysz się i doznajesz uczucia przynależności.

Bliskie i aktywne przyjaźnie są ważne. Jednak badania wykazały, że tworzenie sieci luźnych związków, zarówno za pomocą nowych technologii, jak i w normalnym życiu społecznym, sprawia, że czujesz się szczęśliwy i doznajesz uczucia przynależności.

Zarówno bierne, jak i aktywne przyjaźnie odgrywają kluczową rolę

Kobieta pisząca na komórce

Zazwyczaj najlepiej jest mieć kilku wybranych bliskich przyjaciół. Jednak jeśli chodzi o bierne przyjaźnie, to im więcej, tym lepiej. Oto przykład. Steve Jobs zaprojektował budynek Pixar mając bardzo specyficzny pomysł, w taki sposób, aby ułatwić pracownikom z różnych działów rozmowy ze sobą.

Chodziło mu o to, aby osiągnąć taki rodzaj biernej przyjaźni, który pobudza kreatywność. Takie przypadkowe spotkania zawsze były pozytywne, miłe i wzbogacające. Pomagały wpadać na pomysły i zmniejszać poziom stresu.

Nie trzeba było nawiązywać głębokich przyjaźni. Wystarczyły więzi szacunku i uprzejmości, pośród których kwitły pomysły. To stanowiło klucz.

Z tego powodu warto zwiększać ilość swoich codziennych kontaktów społecznych, aby poprawić swoje samopoczucie. Rozmowy, bez względu na to, jak krótkie by nie były, wzbogacają Twój dzień. Co więcej, powinieneś pielęgnować te więzi przez resztę swojego życia, podobnie jak dogłębne przyjaźnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.